• اخبار و اطلاعات
  • مقالات
  • اقدامات و پروژه ها
  • شرح وظایف
  • تماس با مسئولین
IMAGE
27 / 05 / 1397
در تاریخ 97/05/10جلسه ای با حضور مدیر آب و خاک دکتر اسلامی، مهندس زرین بال معاون، مهندس دهقانیان رئیس اداره توسعه سامانه های آبیاری و کارشناسان بخش آقایان خسروانی،...
IMAGE
16 / 04 / 1397
در پارک علم و فناوری فارس گردهمایی مسئولان و معاونان بخش های مختلف سازمان جهاد کشاورزی فارس و مرکز رشد کشاورزی پارک علم و فناوری استان فارس و شرکتهای مربوطه  برگزار...
IMAGE
16 / 04 / 1397
به منظور علمی کردن کشاورزی‌ ملزم به استفاده از فناوری و تکنولوژی‌های جدید روز می باشیم و تلاش بر این است که تا حد امکان از ابزاری که بومی کشور خودمان است، استفاده...
IMAGE
17 / 03 / 1397
  بازدید مسوول دفتر فن آوریهای نوین از مرکز جهاد کشاورزی خسرو شیرین - آباده  

شرح وظایف و خدمات دفتر فن آوری های نوین


دفتر فناوری های نوین کشاورزی در سال 1393 با دستور ریاست محترم سازمان، آقای دکتر قاسمی با هدف شناسایی، انتخاب، معرفی، بکارگیری و ارزیابی تکنولوژی های روز در حوزه کشاورزی تأسیس گردید. از دیدگاه تعالی سازمانی فرآیند این دفتر توسعه فن شناسی (تکنولوژی) در سطح سازمان می باشد. زمینه های فعالیت این دفتر در حال حاضر شامل بخش های زیر می باشد:

 

1- سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS ) و سنجش از دور (RS)
انجام پروژه های مختلف مرتبط با GIS و سنجش از دور شامل برآورد سطوح زیرکشت گندم و برنج استان فارس، برآورد سطح زیرکشت برنج استان گیلان، تهیه اطلس اراضی کشاورزی استان، پتانسیل یابی توسعه گلخانه ها در استان، مطالعات زیست محیطی آبخور کر، پتانسیل یابی اراضی شیب دار استان و توانمندسازی و آموزش GIS  و سنجش از دور به همکاران در سطح استان می باشد.

2-هواشناسی کشاورزی

فعالیت های هواشناسی کشاورزی: شامل مدیریت ایستگاه های هواشناسی کشاورزی (ایستگاه های اسکادا و ایستگاه های پیش آگاهی)، جمع آوری و تحلیل داده های هواشناسی کشاورزی، تهیه بانک داده های هواشناسی استان از کلیه منابع موجود شامل: داده های ایستگاه های سازمان هواشناسی استان(ایستگاه های سینوپتیک و خودکار)، داده های ایستگاه های هواشناسی روستایی سازمان آب منطقه ای و همچنین داده های ماهواره ای می باشد.
همچنین این واحد در تهیه پیش بینی های هواشناسی کشاورزی( جلسات دیسکاشن) و نیز در تولید اخطار های پیش آگاهی مخاطرات شامل: سیل، تگرگ، هجوم آفات و بیماریها، موج های گرمایی، ریزگرد و نیز سرمازدگی با مدیریت های اجرایی سازمان همکاری دارد.
از دیگر فعالیت های این بخش می توان به طراحی، تولید و توسعه ایستگاه های هواشناسی کشاورزی خودکار( بر مبنای تکنولوژی اینترنت اشیا) با هدف حمایت از تولیدات ملی و کاهش وابستگی بخش به تجهیزات غیر بومی را عنوان کرد.

3-فن آوری
در این بخش دفتر تلاش دارد همکاری های خود را با سایر ذینفعان سازمان از جمله پارک های علم و فن آوری، دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و مراکز رشد( در قالب جلسات مشترک، کارگاه های آموزشی و نمایشگاه های) و با شرکت های فن آور و دانش بنیان و کشاورزان پیشرو( در قالب طرح های نوین فن آوری) توسعه دهد. برخی از این طرح ها عبارتنداز:
1- جایگزینی سوخت گازوییل با انرژی گرمایشی خورشیدی در گاوداری
2- باز چرخانی و استفاده بهینه ازآب حاصل از شستشو در گاوداری های
3- استحصال بیو گاز از فضولات دامی در گاوداری های صنعتی
4- طرح تولید دستگاه آزمایشی-تحقیقاتی برای شناسایی و مبارزه با آفات سوسک سرخرطومی حنایی نخیلات
5- طرح مطالعه و انتخاب روش بازچرخانی پساب ساختمان شماره 1 و 2 جهت آبیاری فضای سبز با روش اینهاف تانک
 

نام و نام خانوادگی : حسین صحراییان جهرمی

سمت: رئیس دفتر فناوریهای نوین

شماره تماس:09018397404

داخلی:2075 _2076

 

آرشیو خبرنامه سازمان

آرشیو خبرنامه سازمان

آرشیو خبرنامه های سازمان جهاد کشاورزی استان فارس
سامانه های اینترنتی

سامانه های اینترنتی

سامانه های اینترنتی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس
سامانه رسیدگی به شکایات

سامانه رسیدگی به شکایات

برای ورود به سامانه رسیدگی به شکایات اینجا را کلیک نمایید.
سایر خدمات

سایر خدمات

مشاهده دیگر خدمات الکترونیک سازمان
گالری تصاویر

گالری تصاویر

گالری تصاویر
کتابخانه الکترونیکی

کتابخانه الکترونیکی

کتابخانه الکترونیکی
بازدید امروز421
بازدید دیروز1220
بازدید هفته2929
بازدید ماه14098
بازدید کل468695