نجمه روشن ضمیر با اشاره به برنامه های این سازمان در جهت آشنایی نوجوانان با دستورات دین مبین اسلام و به خصوص ترغیب به رعایت عفاف و حجاب، افزود: با شرکت بیش از 90 نفر از فرزندان دختر 9 ساله کارکنان این سازمان، با همکاری گروه علوم و فرهنگی حرم احمد بن کاظم موسی (ع) جشن تکلیف برگزار شد.

 

محمد مهدی قاسمی دلیل استقبال کم از توسعه گلخانه ها را عدم آشنایی کافی بهره‌برداران کشاورزی و سرمایه‌گذاران از شرایط حاکم بر جامعه و مزیت‌های توسعه کشت در محیط های کنترل شده گلخانه‌ای دانست و افزود: کارشناسان ذی ربط تمام تلاش خود را در ترویج این امر به کار گیرند.

شورای هماهنگی روسای ادارات تعاونی روستایی و مدیران عامل اتحادیه های استانی و شهرستانی و روسای نظام صنفی  شهرستان های استان فارس با حضور، اکبری نماینده مردم شیراز، قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و بهجت حقیقی رییس سازمان تعاونی روستایی فارس در سالن جلسات این سازمان برگزار شد.

اصغر شجاعتیان با بیان اینکه  نوشیدنی بدون گاز تولیدی در 4 طعم عرقیات شامل گلاب، نعناع، بهار نارنج و نارگیل و دانه گیاهی تخم شربتی با سایز ریز و متوسط و یا تخم ریحان با سایز درشت از دیگر محتویات این نوشیدنی است، افزود: ماندگاری این محصول در صورت استفاده تا سه روز و در غیر اینصورت تا شش ماه بوده و خواص درمانی و قیمت عرضه پایین نسبت به انواع مشابه خارجی از دیگر ویژگی های مثبت این نوشیدنی است.

 

عبدالحسن صمدنژاد با بیان اینکه موقعیت جغرافیایی استان فارس در  منطقه خشک نیمکره شمالی و خشکسالی های پی در پی منجر به کاهش نزولات جوی در سال های اخیر شده و این یک زنگ خطر جدی است که ما را ناگزیر به صرفه جویی در منابع آب و تغییر الگوی کشت در برخی از محصولات پرآب بر از جمله برنج می کند، افزود: از طرفی کشاورزان تامین کننده امنیت غذایی کشور و ضامن خوداتکایی این مرز و بوم بوده که معیشت جمعی از آنها وابسته به کاشت برنج است. 

محمدمهدی قاسمی در حاشیه برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورای استانی نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی فارس گفت: حضور دانش‌آموختگان کشاورزی در این انتخابات نسبت به چند سال اخیر پرشور و کم‌نظیر است و مشارکت این جمعیت بالای دانش‌آموختگان در این انتخابات باهدف رقم زدن تشکل قوی‌تر از گذشته،امری میمون و مبارک برای بخش کشاورزی است.

قاسمی، اینکه از اهداف عالی دولت تدبیر و امید و به‌تبع آن، در رأس اهداف سازمان جهاد کشاورزی فارس علمی، فنی و مهندسی نمودن کشاورزی است، افزود: همان‌گونه که اشاره کردم، این حضور پرشور نشانگر شکل‌گیری تشکل بسیار قوی‌تر از گذشته و نقش‌آفرینی در جهت رسیدن به این هدف مهم است. او بابیان اینکه نظام‌مهندسی درزمینهٔ مشارکت دادن مهندسان کشاورزی در همه زیر بخش‌ها قدم می‌بردارد، افزود: در واگذاری امور به بخش خصوصی، نظام‌مهندسی با ساماندهی و پیگیری مباحث علمی بخش اجرایی را یاری می‌کند. قاسمی، اجرایی و عملیاتی کردن نظارت بر کشت و کار، ساماندهی بازارها، به‌کارگیری دستگاه‌های نوین و مکانیزه در مزارع، افزایش بهره‌وری در امورات مختلف و زیر بخش‌ها را از دیگر وظایف نظام‌مهندسی در کنار بخش کشاورزی دانست.

محمدمهدی قاسمی در نشست روسای تعاونی روستایی، مدیران عامل و نمایندگان صنفی اتحادیه تعاونی_روستایی شهرستان‌های این استان، اظهار کرد: راه نجات از رکود فعلی در بخش کشاورزی شکل‌گیری زنجیره تولید است و در زنجیره تولید همه حلقه‌ها پیش، حین و پس از تولید در نظر گرفته شود.

اوافزود: امروزه تمام هدف وزارت جهاد کشاورزی ایجاد زنجیره‌های تولیدی در محصولات،  بخش‌ها و مناطق مختلف است و تعاونی‌ها می‌توانند نقش پررنگی در ایجاد این زنجیره داشته و در اولین گام زنجیره‌های تولیدی به صادرات در برنامه خود قرار دهند.

قاسمی با اشاره به سهم کم تشکلات تعاونی_روستایی در سطح استان فارس،گفت:  بایستی با مطالبه گری و نقش‌آفرینی در عرصه بازار در پی افزایش سرمایه اندک خود باشید و افزود: با تمام توان در خدمت همه همکاران در واحد تعاونی‌های روستایی و تشکل‌ها در هر زمینه‌ای هستیم، از آن‌ها را به همفکری در به‌کارگیری علم و دانش در جهت ارتقای بخش کشاورزی دعوت می‌کنیم.

او در قسمت دیگری از سخنان خود گفت: در بخش کشاورزی با پول‌های اندک و فکرهای نه‌چندان بزرگ می‌توان کارهای بزرگی انجام داد.

به گفته قاسمی،  فارس علی‌رغم  ظرفیت‌های تولیدی بالا،  رتبه سه در صنایع تبدیلی_تکمیلی دارد، که با توجه به اهمیت این بخش در زنجیره تولید، بایستی صنایع تبدیلی- تکمیلی کوچک در کنار باغات و مزارع توسعه یابد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت:در جهت مقابله با معضل خشک‌سالی‌های پیاپی توسعه گلخانه‌ها، ایجاد سایبان در باغ‌ها باهدف اصلی جلوگیری از تبخیر و تعرق، تغییر الگوی کشت بهاره به پاییزه ازجمله چغندرقند، توسعه کاشت محصولات کم آب‌برو توسعه آبیاری نوین در دستور کار قرارگرفته و بخشی از ترویج توسط شبکه تعاون روستایی باید صورت پذیرد.

در ادامه این جلسه مدیر سازمان تعاون روستایی فارس گفت: شرایط شبکه تعاون روستایی فارس باوجود مشکلات اقتصادی کشور قابل‌قبول است، اما باید به دنبال راه‌های نوین کسب درآمد باشیم، چراکه درآمد گندم برای تعاون روستایی‌های کافی نیست.

احد بهجت حقیقی افزود: امروز باوجود شرایط اقتصادی در وضعیت اضطرار هستیم و باید با تلاش مضاعف، اتحاد و همدلی در انجام وظایفمان به نحو بهتر و پرتلاش‌تر حاضر باشیم.

کاووس کیانی  گفت: سازمان جهاد کشاورزی فارس از سوی استانداری و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، به عنوان سازمان پایلوت در اجرای هوشمندسازی و دولت الکترونیک در این استان انتخاب شده است.

کیانی افزود: از ابتدای آذر ماه  با همکاری سازمان‌های مذکور، خدمات جهاد کشاورزی  الکترونیکی خواهد شد.

این مقام مسئول از راه‌اندازی میز خدمت  در سازمان جهاد کشاورزی فارس خبر داد. و گفت: تکریم ارباب رجوع، عدم سرگردانی مردم در راهروهای اداری، افزایش سرعت پاسخگویی و کاهش هزینه تردد ارباب رجوع از اهداف راه‌اندازی میز خدمت  است.

او افزود:  از ابتدای تیرماه و طبق دستور رییس جمهور  این امر محقق شده است.

کیانی همچنین  با اشاره به اینکه به دلیل نگاه تعالی‌گرای سازمان جهاد کشاورزی فارس بستر راه‌اندازی میز خدمت الکترونیکی در این سازمان فراهم است، افزود: پیش از این فرآیندهای ارائه خدمت واحدهای تخصصی و غیر تخصصی را احصا کردیم.

کیانی همچنین از اقدامات صورت گرفته قبل از راه‌اندازی میز خدمت به تشکیل  جلسات متعدد کارگروه تخصصی میز خدمت جهت شناسایی و تعیین خدمات پرتکرار و واحدهای تخصصی با بیشترین مراجعه کننده اشاره و افزود: جهت هر چه بهتر اجرایی شدن میز خدمت، افرادی با توانایی برقراری ارتباط صحیح با ارباب رجوع شناسایی و به آنها آموزش لازم داده شد و این میز خدمت از ابتدای تیرماه در  ورودی ساختمان مرکزی سازمان شروع به کار کرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه استمرار بهبود در دستور کار سازمان ما است، افزود: عملکرد این میز هفتگی توسط کارگروهی مورد پایش قرار می‌گیرد و خوشبختانه در حال حاضر هیچ گونه شکایت و نارضایتی از سوی ارباب رجوع گزارش نشده است، همچنین کارکنان نیز از کاهش مراجعات ارباب رجوع نسبت به گذشته خبر دادند.

زیر مجموعه ها