به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمد مهدی قاسمی با اشاره  به خشکسالی‌ها، افزود: ضرورت آب‌محور بودن تمام فعالیت‌ها دولت را مجبور کرد تا علی‌رغم نیاز به تولید برنج در شرایط تحریم فعلی، شروطی برای کشت برنج در استان‎ها اعلام کند.

این مقام مسئول با اشاره به لازم الاجرا بودن این مصوبه، یادآور شد: بر اساس این مصوبه کشت برنج، فقط در استان‌های گیلان و مازندران و بر اساس الگوی کشت وزارت جهاد کشاورزی مجاز اعلام شده و شالی‌کاران سایر استان‌ها با شرایط خاص مجاز به این کار خواهند بود.

او می‌گوید: بر این اساس، در خارج از استان‌های گیلان و مازندران، خشکه‌کاری برنج مشروط به آبیاری تحت فشار و نصب کنتور توسط متقاضی و یا تحویل حجمی و استفاده از حداکثر 7 هزار مترمکعب آب در هکتار طی یک دوره کشت که به تایید مشترک جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای استان برسد، مجاز است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس تصریح کرد: در این استان تجربه موفق اجرای آبیاری نوین در مزارع برنج به صورت پایلوت وجود دارد از این رو سیستم‌های نوین آبیاری با یارانه دولتی به شالیکاران نیز اختصاص داده می‌شود.

قاسمی افزود: طبق مصوبه هیئت وزیران، وزارت جهاد کشاورزی مکلف است تا نسبت به معرفی کشت‌های جایگزین برنج در خارج از استان‌های گیلان و مازندران اقدام و با فعالیت‌های ترویجی و اعطای کمک‌های فنی و اعتباری، حمایت‌های لازم را به‌عمل آورد، همچنین ارائه هرگونه حمایت و خدمات مرتبط با کشت برنج اعم از یارانه، نهاده‌های تولید(سم، کود، بذر، انرژی و...)، خرید توافقی، بیمه، تسهیلات، احداث و توسعه کارخانه شالیکوبی صرفاً در استان‌های گیلان و مازندران مجاز خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس تصریح کرد: همچنین وزارت جهاد کشاورزی باید به منظور بهبود معیشت کشاورزان، افزایش بهره‌وری نهاده‌ها و تولید برنج، زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری، احداث و توسعه آب‌بندان‌ها، اجرای روش‌های نوین آبیاری و تکمیل شبکه‌های آبیاری و زهکشی و کمک‌های فنی و اعتباری برای ماشینی کردن، بذرهای اصلاح‌شده، تغذیه متعادل، مدیریت آفات، بیماری‌ها، علف‌های هرز و کشت نشایی در استان‌های گیلان و مازندران و مناطق موضوع بند (1) را اجرایی نماید.

قاسمی یادآورشد: بر اساس این مصوبه وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت نیزمکلف شدند کمک‌های فنی و اعتباری و تسهیلاتی لازم را برای تغییر خطوط تولیدی کارخانه‌های فعال شالیکوبی در غیر از استان‌های مازندران، گیلان و مناطق مشروط مندرج در تبصره‌ها ارائه کنند.

این مقام مسئول با اشاره به اهمیت هماهنگی همه دستگاه‌های ذی مدخل در اجرایی شدن این مصوبه، گفت: طبق تصویب هیئت وزیران، وزارت نیرو موظف شد بر اساس ماده 26 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، نسبت به تحویل حجمی آب به کشت برنج متناسب با الگوی کشت اقدام کند و افزود: طبق تبصره یک از ماده 6 این مصوبه، وزارت نیرو مجاز است به استناد ماده 39 قانون برنامه ششم توسعه، نسبت به افزایش تعرفه آب و برق مصرفی برای کشت برنج در خارج از استان‌های گیلان و مازندران و مناطق موضوع بند (1) و مناطق مجاز خارج الگوی کشت، در سال اول به میزان 50 درصد و در سال‌های دوم و سوم به میزان 100 درصد متوسط قیمت تمام شده آب و برق حسب تشخیص وزارت نیرو در استان اقدام کند.

قاسمی تصریح کرد: هیئت وزیران همچنین درخصوص تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه بهره‌برداری، وزارت نیرو را مکلف کرد تا نسبت به پر و مسدودکردن چاه‌های فاقد پروانه اقدام فوری کند.         

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در پایان با اشاره به این‌که ما مجری مصوبه دولت هستیم و باید به جد و قاطعانه در این راستا اقدام کنیم، افزود: وظیفه پیگیری قسمت مرتبط با بخش کشاورزی برعهده ماست، از این رو ضروری است در اسرع وقت، به صورت جامع و کامل به جامعه کشاورزان و افراد ذی‌نفوذ اطلاع رسانی شود و در این زمینه علاوه بر کارشناسان جهاد کشاورزی،  نیاز به همکاری خانه‌کشاورز و نظام صنفی نیز است.

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس، محمد مهدی قاسمی به مناسبت سالگرد تاسیس دفتر خبرگزاری ایانا در فارس، ضمن تقدیر از مسئول این دفتر؛ یادآورشد: در انعکاس اخبارخانواده بزرگ کشاورزی فارس، آگاهی بخشی به ذینفعان مورد توجه قرار گیرد.

این مقام مسئول با اشاره به این‎که استان فارس قطب بزرگ کشاورزی است، افزود: برنامه محوری از لازمه‎های انعکاس اخبار در این حوزه  گسترده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، از مسئول دفتر خبرگزاری ایانا خواست تا با یک برنامه مدون، در تهیه اخبار علاوه بر انعکاس فعالیت‎های همکاران جهاد کشاورزی، اطلاع‌رسانی جامع و کامل ازآخرین دستاوردهای علمی و یافته‌های تحقیقاتی در جهت خدمتگزاری به کشاورزان و سربازان تامین امنیت غذایی کشور داشته باشید.  

قاسمی با اشاره به این‎که خبرگزاری کشاورزی ایران، موسسه‌ای وابسته به وزارت جهاد کشاورزی است، تاکیدکرد: باید تلاش ‌شود از ظرفیت آن به نحو مطلوب در جهت پوشش کامل و مناسب اخبار و رویدادهای کشاورزی و اطلاع‌رسانی از فعالیت‌های این حوزه تخصصی و اقتصادی کشور استفاده شود.

گفتنی است تقدیر و تشکر رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس ازشهربانو جویبار مسئول نمایندگی خبرگزاری ایانا در فارس، در جلسه شورای اطلاع رسانی این سازمان و در حضور حجت الاسلام و المسلمین قائمی مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در این سازمان، معاونین وتعدادی از مدیران عضو این شورا صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس، محمد مهدی قاسمی صبح امروز در همایش "  اصلاح سبک زندگی با مهندسی ژنتیک"  یادآورشد: در حال حاضر تولید محصولات استراتژیک کشاورزی با نیاز آبی بسیار کمتر از حد معمول از طریق مهندسی ژنتیک توسط پژوهشگران و دانشمندان این حوزه در حال انجام است.
او با بیان این‌که زیست فناوری و به کارگیری مهندسی ژنتیک برای تولید محصولات تراریخته یکی از مهم‌ترین پیشرفت های علمی بشر برای حل مشکلات کشاورزی با توجه به رشد سریع جمعیت است، افزود: علی‌رغم پیشرفت‌های متخصصین کشورمان در حوزه مهندسی ژنتیک متاسفانه هیچ محصول تراریخته‌ای تا امروز به صورت تجاری تولید نشده در حالی که سال‌هاست این محصولات به صورت گسترده وارد می شوند.
قاسمی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری که توسعه بیوتکنولوژی را به عنوان یک رشته بسیار مهم توصیه فرموده‌اند، گفت: نزدیک به 190 میلیون هکتار از اراضی جهان زیرکشت این محصولات قرار دارد که نشان از موفقیت روز افزون این فناوری است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس استفاده از فناوری های نوین از جمله مهندسی ژنتیک به منظور مدیریت منابع و تامین امنیت غذایی ضروری دانست وافزود: به کارگیری روش‌های پیشرفته در کشاورزی به تولید ارقام جدید، تامین غذای کافی و سالم کمک خواهد کرد.
این مقام مسئول تصریح کرد: با استفاده از فناوری های نو مانند مهندسی ژنتیک می توانیم ارقام متحمل به خشکی تولید کنیم، به این ترتیب این فناوری کمک قابل توجهی به مدیریت منابع آبی و افزایش عملکرد محصولات خواهد کرد. 
او یادآورشد: تغییرات اقلیمی، کم آبی و افزایش مصرف بی رویه سموم برای مقابله با آفات و بیماری‌های گیاهان، کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی را کاهش داده و سلامت انسان و محیط زیست را با خطر جدی رو به رو کرده است. 
قاسمی افزود: با توجه به رشد فزاینده جمعیت و افزایش تقاضا برای مواد غذایی در دهه‌های اخیر، بهره برداری از فناوری بیوتکنولوژی و محصولات تراریخته حاصل از آن برای تولید غذای بیشتر، مغذی‌تر و سالم‌تر نه تنها یک ضرورت بلکه انتخابی است که در سیاست‌های کلی نظام ابلاغی مقام معظم رهبری بارها و بارها مورد تاکید قرار گرفته است. 
او افزود: امیدواریم مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته در کنار سایر رشته های علوم کشاورزی مانند آبخیزداری، منابع طبیعی، زراعت و اصلاح نباتات و ... بخشی از بحران آب را حل کند و با کمک به مدیریت منابع آبی و تولید ارقام متحمل شوری و خشکی، نیاز آبی کشاورزی را کاهش دهد.
قاسمی اظهار امیدواری کرد که اقدامات اخیر شورای ملی ایمنی زیستی مبنی بر تصویب سیاست‌ها و راهبردهای اجرایی ایمنی زیستی راه را برای صدور مجوز تولید داخلی محصولات تراریخته هموار سازد و با کاهش واردات به شکوفایی اقتصاد کشور کمک قابل توجهی کند.
گفتنی است: محققان، کارشناسان ملی و بین المللی علوم زیستی به منظور دانش افزایی درخصوص فناوری های نوین از جمله مهندسی ژنتیک، زیست فناوری، بهره برداری و دستیابی به تولید ملی محصولات تراریخته برای حل مشکلات بخش کشاورزی و بحران‌های زیست محیطی امروز 29 بهمن ماه 1397 در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس در همایش "اصلاح سبک زندگی با مهندسی ژنتیک" گرد هم آمدند.
مقدمه ای بر مهندسی ژنتیک، فواید زیست محیطی محصولات تراریخته، کشاورزی و امنیت غذایی جامعه امروز، محصولات تراریخته حاصل از فناوری مهندسی ژنتیک و سلامت انسان، نقش زیست فناوری در اصلاح سبک زندگی و بررسی و پاسخ به شبهات محصولات تراریخته عناوین مورد بحث و بررسی در این همایش بود.

جمع کثیری از کارشناسان، محققان، پژوهشگران، اعضای هیئت علمی و دانشجویان متخصص در حوزه مهندسی کشاورزی، محيط زيست، پزشکی و زیست فناوری از جمله مخاطبین و مدعوین این همایش خواهند بود .

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس در نشست هماهنگی مدیران ستادی و مدیران دستگاه های وابسته محمدمهدی قاسمی، گفت: انتظار دارم تشکل‌ها، متخلفین در توزیع نهاده‎ها را به تعزیرات معرفی کنند تا به عنوان اخلال گر اقتصادی در دادگاه انقلاب با آن ها برخورد شود.
این مقام مسئول یادآورشد: در زمینه بازار، باید با حساسیت زیادی اطلاع رسانی شود و حق ندارد کسی با ارز دولتی نهاده ای را وارد کند ولی گران تر به مردم بفروشد.
او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که در شرایط کمبود باید اولویت ها همواره مد نظر قرار گیرد، افزود: در آغاز سال پیش‌رو، باید اولویت‌های تمام دستگاه‌های وابسته همانند اولویت معاونت ها و مدیریت های مستقل این سازمان مشخص شود.
قاسمی در ادامه به اهمیت استفاده از ظرفیت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و یادآورشد: می بایستی به این عزیزان اطلاع رسانی مستمری صورت گیرد .وی در قسمت دیگری از سخنان خود افزود: با انسجام و هماهنگی قطعا می توانیم مسایل و مشکلات مردم را حل کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به اهمیت توجه به فضای مجازی، تاکید کرد: باید با اطلاع رسانی روحیه نشاط و امید را به جامعه انتقال دهیم. 
درادامه این نشست که به میزبانی موسسه واکسن و سرم سازی رازی جنوب کشور –شیراز برگزار شد، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از زحمات مهربان‌پور رئیس سابق این موسسه تقدیر و تشکر کرد.
او موسسه واکسن و سرم سازی رازی جنوب کشور –شیراز را مظهر خودباوری برشمرد و افزود: این موسسه می تواند الگوی همه باشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، با اشاره به این‌که پشت سر گذاشتن تحریم ها کار ساده ای نیست، گفت: با نگاه به ظرفیت‌های داخلی می‌توان تهدیدها را  به فرصت تبدیل کرد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس، محسن رشید فرخی در همایش آموزشی خرما، برگزاری نمایشگاه بین المللی در نخستین گام توسط انجمن خرمای استان فارس را شایسته عنوان کرد و گفت: این اقدام برای اولین بار در کشور گامی موثر در تحقق اهداف انجمن است.

او با تاکید بر نقش تشکل‌ها در ایجاد اقتصاد پایدار، سالم و شفاف یادآورشد: اقتصاد کشور ما در برهه کنونی اقتصاد سالم و شادابی نیست در صورتی که با توجه به دوران پختگی انقلاب اسلامی باید تلاش بیشتری برای اقتصاد کرد.

رشید فرخی با بیان این‌که می‌توانیم از مشکلات موجود عبور کنیم، به موضوع صادرات و تولید خرما اشاره کرد و گفت: برای جایگزینی ارقام برتر و بازارپسندتر خرما و تولید و صادرات آن تفاهم‌نامه‌ای با جهاد کشاورزی منعقد شده است.

این مقام مسئول با مهم دانستن توجه به شرایط تولید خرما متناسب با هر اقلیم و شرایط هر منطقه افزود: موضوعی در حدود چهار ماه گذشته مبنی بر منع صادرات خرما مطرح شد که پس از رایزنی با مسئولان مربوطه این امر منتفی شد اما در دو هفته اخیر دوباره این بحث مطرح شده است.

او با اشاره به مضرات این تصمیم بیان کرد: این امر سبب ایجاد فرصت برای کشورهای رقیب میشود و باید در تصمیم‌گیری‌ها این موضوع دقت شود.

رشید فرخی با اشاره به این‌که قول راه‌اندازی صندوق خرما گرفته شده است، عنوان کرد: این صندوق با مشارکت بخش خصوصی و دولتی راه‌اندازی می‌شود که مبلغ پیشنهادی برای هر بخش هزار میلیارد ریال بوده است.

رئیس انجمن خرمای ایران با اشاره به برپایی سه نمایشگاه خرما در سه ماه گذشته عنوان کرد: باید برای به دست آوردن منافع مشترک تلاش کرد و وفاق و وحدتی که در زمینه خرما است در همه اقتصاد کشور رسوخ کند.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس ، شاهرخ شجری در همایش  آموزشی خرما در شیراز یادآور شد: از نظر ارزش صادرات خرما سهم مناسبی نداریم اما از نظر وزنی رتبه قابل توجهی داریم.

او با اشاره به بخشی از مشکلات صادرات خرما در ایران گفت: برداشت و جمع آوری غیربهداشتی، عدم وجود تشکل‌های بازاریاب و صادرکننده، عدم وجود سیستم اطلاع رسانی کارآمد، عدم وجود شهرک‌های صنعتی و پایانه های صادراتی و عدم وجود ناوگان حمل ونقلی مناسب از جمله مهم‌ترین مشکلات در حوزه صادرات خرما است.

شجری تصریح‌کرد: از ۱۲۰ میلیون تن صادرات ۶ میلیون محصولات کشاورزی است و این محصولات اغلب فسادپذیر هستند اما در کشور تنها ۳۵۰ کامیون یخچال‌دار وجود دارد که ظرفیتی به اندازه ۲۰ تن دارند.

مدیر کل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی یادآورشد: عدم بسته‌بندی مناسب، عدم وجود ناوگان مناسب در زمینه حمل و نقل و عدم وجود استراتژی صحیح و پایدار در صادرات از مهم‌ترین چالش های صادرات است که در کنار این‌ها باید تحریم های ظالمانه را نیز در نظر گرفت.

شجری با اشاره به ممنوعیت صادرات خرما در زمان ماه مبارک رمضان، گفت: امروز موافق صادرات خرما هستیم، چرا که صادرات یک مقوله دائمی و پیوسته است و اگر صادرات در یک مقطع منع شود بازارهای هدف را از دست می‌دهیم و فرصت را در اختیار رقبا قرار خواهیم داد.

او با اشاره به ضروریات رشد صادرات به ویژه در محصولات کشاورزی افزود: ابتدا باید زیرساخت‌ها و بحث لجستیکی به ویژه در حمل ونقل را بهبود بخشید. 

این مقام مسئول  با بیان این‌که ایران دومین تولیدکننده خرما در جهان است، تصریح کرد: صادرات خرما در ۲۰۱۰ با افت شدید مواجه شد اما این روند در ایران رو به افزایش است. 

شجری با بیان اینکه ۶۰ تا ۷۰ درصد صادرات خرمای ایران به کشورهای هند، پاکستان، قزاقستان، ترکیه و عراق است، گفت: باید تمرکز صادرات را از چند کشور محدود برداشت و رشد تنوع و سهم کشورهای هدف را افزایش داد تا تمرکز بر چند کشور صادرات را خدشه دار نکند.

 

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: در بحث تولید خرما امکان دنبال کردن شیوه های سنتی وجود ندارد و باید زنجیره تولید، بسته بندی، فرآوری و صادرات این محصول به شکل نوین عملیاتی، دنبال و تکمیل شود.           
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس، محمد مهدی قاسمی چهارشنبه در همایش آموزشی خرما در شیراز با اشاره به جایگاه ایران و استان فارس در تولید خرما، افزود: باید روند تولید خرما به گونه ای ترسیم شود که منافع تولید کننده، فرآوری کننده و صادرکننده در آن دیده شود در غیر این صورت بازارهای مناسبی را تصاحب نخواهیم کرد.
او  ایجاد صندوق حمایتی را راهکاری مناسب برای پشتیبانی از تولید و صادرات خرما دانست وگفت: این اقدام که در دیگر محصولات تجربه شده می تواند زمینه رقابت با دنیا را فراهم کند.   
این مقام مسئول بر لزوم توجه به مکانیزه کردن کشاورزی نیز تاکید و بیان کرد: از آنجا که ترویج مکانیزاسیون سبب کاهش هزینه تولید می شود انتظار است که سرمایه گذاران بیشتری در این حوزه وارد شوند و ما نیز حمایت های لازم را خواهیم داشت.    
قاسمی افزود: امیدواریم که وزارت جهاد کشاورزی نیز ردیف‌های اعتباری بیشتری برای ترویج مکانیزاسیون در نظر بگیرد.      
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به وجود ضعف‌هایی در زمینه بسته بندی و فرآوری انواع محصولات کشاورزی، گفت: هنوز محصولات ما به ویژه خرما به شکل حجمی و انبوه صادر می شود در صورتی که صادرات به شکل جزیی‌تر، منافع و سود بیشتری به همراه دارد.                     

این مقام مسئول با بیان این‌که هنوز در بسته‌بندی خرما جای کار وجود دارد که هم سبب درآمدزایی و هم اشتغال می‌شود، تصریح کرد: ما سعی کردیم به‌عنوان دولت حامی باشیم نه مانع و این همایش می‌تواند نقش مهمی در بیشتر کردن ارزش افزوده خرما داشته باشد.

او یادآورشد: قریب به 3 هزار رقم خرما در سطح کشور و بیش از ۱۰۰ رقم در سطح استان فارس وجود دارد که سهم عمده ای در تولید خرما با کیفیت مطلوب این محصول را در پی دارد.

قاسمی گفت:  در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، از ۵۰ هزار تن تولید محصولات کشاورزی سال 1357  به ۱۶۰ هزار تن رسیده ایم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان این‌که هم اکنون 30 هزارتن انواع رقم‌های خرما از نوع شاهانی، زاهدی، پیارم، مجول و... در فارس تولید می‌شود، تاکید کرد: با اصلاح باغ‌ها و توسعه ارقامی نظیر مجول تلاش در ارتقای تولید خرما داریم.

زیر مجموعه ها