محمدمهدی قاسمی از اقدامات صورت گرفته در جهت برون رفت از چالش سنتی بودن بخش کشاورزی به اجرای نظام نوین ترویج اشاره نمود و افزود مراکز خدمات جهاد کشاورزی در حال تعطیل شدن بودند که احیا ومرمت این مراکز انجام شد و به ازای هر 2500 هکتار اراضی یک نفر کارشناس مسئول پهنه جهت برقراری ارتباط بهتر و موثرتر با بهره برداران بخش کشاورزی قرار داده شده و این کارشناسان به اطلاعات علمی و و سایل کارشناسی جهت تعامل دوسویه با مسئولین و بهره برداران مجهز شده،  به هر کارشناسی تبلت اختصاص داده شد و درتالار نظام نوین ترویج تمام نشریه ها و اطلاعیه های مورد نیاز کارشناسان قرار داده شده است. در همین راستا جهت هر مرکز خدمات یک محقق معین در نظر گرفته شده است.

این مقام مسئول اظهار داشت: در جهت برون رفت چالش  کمبود سرمایه‌گذاری در این بخش، ایجاد و توسعه صندوق های حمایت از  بخش کشاورزی در دستور کار قرار گرفته اند که با  بهره‌گیری از این صندوق ها،  تسهیلات کشاورزی با بهره پایین در اختیار بهره‌برداران بخش کشاورزی قرار گیرد،  در حوزه صنایع سند توسعه صنایع نوشته شده و در حوزه بازار نگاه ما به تولید زنجیره ای بوده و تمام مباحث از تولید تا عرضه و کنسانتره محصولات باغی از راهکارهای مدیریت بهره برداری در جهت افزایش در آمد بهره برداران مد نظر ما قرار گرفته است 

وی خاطر نشان کرد: در اجرای آبیاری تحت فشار ۸۵ درصد کمک بلاعوض، مطالعه و آموزش های رایگان در اختیار بهره ‌برداران قرار می‌گیرد و تنها خط قرمز چاه مجاز و زمین غیر تصرفی می باشد که با بهره گیری از مباحث علمی علی رغم چالش آب توان افزایش تولید تا دو برابر وضعیت فعلی را داریم ، لذا نباید هیچ گونه آبیاری سنتی داشته باشیم و در این راستا کمپین" نه به آبیاری غرقابی" در فضای مجازی را راه اندازی شده است.

او  تصریح نمود : به منظور علمی کردن کشاورزی و خروج از کشاورزی سنتی نیازمند همکاری صدا و سیما در جهت آگاه سازی و آموزش بهره برداران کشاورزی و جامعه هدف هستیم.

روز سه شنبه 28 فروردین مدیر کل صدا و سیمای جمهوری مرکز فارس

 با جمعی از مسئولین این سازمان با حضور در سازمان جهاد کشاورزی فارس با رییس سازمان دیدار داشتند.

در این جلسه  مدیر کل صدا و سیمای جمهوری مرکز فارس گفت: تعامل رو به رشد سازمان جهاد کشاورزی با صدا و سیما باعث ایجاد توفیقات ملی و بین المللی و انعکاس اخبار به نحو مطلوبی گردیده است، که این امر مرهون سلوک شخصی رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس، تعامل، شناخت خوب و استفاده مطلوب ایشان از رسانه صدا و سیما است که در جهت پیشبرد اهداف آموزشی- ترویجی و آشنایی مخاطبان با سیاست‌های سازمان جهاد کشاورزی فارس تاثیر گذار می باشد.

سید تقی سهرابی گفت : در سال ۹۶ علی رغم همه مشکلات ، سال موفقی در مجموعه جهاد کشاورزی استان بود و فضای حاکم بر استان فارس فضای همدلی و تعامل و روح حاکم تخصص می باشد.

وی افزود: حوزه بزرگ جهاد کشاورزی وسیع و متنوع است که آشنایی بیشتر همکاران سازمان صدا و سیما با این موضوع به آگاه سازی جامعه هدف با سیاست‌های کشاورزی دولت و استان کمک بسزایی می کند. وی تصریح کرد در شرایط سخت اقلیمی پیش رو  و نیز با مباحث جهانی و بین المللی که امروزه با آن درگیر هستیم راه برون رفت از این پیچ تاریخی تعامل بیشتر هرچه بیشتر می باشد.

سهرابی در ادامه سخنانش در ارتباط با کمپین "نه به آبیاری غرقابی" گفت : صدا و سیما آمادگی همکاری تخصصی در فضای مجازی و نیز حوزه رادیو تلویزیون در جهت  امر خطیر مدیریت منابع آب را دارد و نیز  در ارتباط با آموزش های تحقیقی و ترویجی و همچنین آشنا سازی مخاطب ها در جهت توسعه صنایع تبدیلی با تمام قوا و بدون در نظر گرفتن قراردادهای موجود آمادگی همکاری را در اطلاع رسانی به نحو مطلوب به جامعه هدف را دارد.

 

 

یعقوب مهندس بیان کرد: استان فارس با بهره مندی از شرایط ویژه در صنعت دام و طیور، به عنوان یکی از قطبهای صادراتی کشور است. که در سال 1396 صادرات خوراک دام ، طیور و آبزیان به میزان یک هزار و 88 تن به کشورهای افغانستان ،تاجیکستان ، عراق ،عمان و قطر صورت گرفت.

وی همچنین از صادرات 1408 قطعه پرنده های زینتی همچون قناری، طرقه و کبک از استان فارس به مقصد کشورهای قطر ، کویت و پاکستان خبر داد و افزود: استان فارس صادرات انواع ماهی خوراکی ، میگو و گوشت مرغ به میزان  دویست شصت و پنج هزار و 827 کیلوگرم به کشورهای پاکستان ،کویت ،قطر و لبنان داشته است.

او بیان داشت :سال گذشته مقدار 282 هزار و500 کیلو گرم  شیرخشک ،کره و پرمیت به کشورهای روسیه ،ارمنستان ،قرقیزستان و قزاقستان و همچنین چهار تن و هفتصد کیلو گرم عسل به کشور عمان صادر گردیده است.

این مقام مسئول تصریح نمود: صادرات به عنوان یکی از اولویت های مهم اداره کل دامپزشکی استان فارس می باشد که تمام سعی و تلاش خود را در جهت تسهیل امور صادراتی دام زنده و  فرآورده های خام دامی را انجام می دهد و صادرکنندگان محترم می توانند در کوتاه ترین زمان براساس معیارهای بهداشتی قرنطینه ای کشور مقصد محصولات خود را صادر نمایند.

علی فلاحی با اشاره به اینکه پرورش ماهیان زینتی از دیر باز به دلیل سهولت، تنوع گونه و مصرف کمترین مقدار آب در بین سیستم های پرورشی حایز اهمیت بوده است، فزود: در حال حاضر تعداد 22 مرکز تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در استان فارس فعالیت دارند. که در این مراکز حدود 5/2 ( دو و نیم میلیون) قطعه ماهی زنده زا و 5/7 میلیون قطعه تخم گذار تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه تجارت ماهیان زینتی میلیاردها دلار در سال درآمد نصیب کشورهای تولیدکننده می‌کند و این امر علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور و ایجاد اشتغال به ویژه جهت فارغ التحصیلان دانشگاهی، کمک بسزایی در ایجاد درآمد برای خانوارها دارد، گفت : توسعه این صنعت در شهرستان های جنوبی استان فارس به دلیل شرایط اقلمی گرمسیری مناسب و کاهش هزینه های تولید بیشتر مد نظر بوده و در این راستا، ایجاد مجتمع های آبزی پروری در شهرستان های دارای پتانسیل این صنعت، تشکیل تعاونی تخصصی ماهیان زینتی در استان، در دستور کار مدیریت شیلات قرار گرفته است.

این مقام مسئول گفت: کارشناسان این مدیریت در زمینه ارائه مشاوره ، ایجاد کلاس های آموزشی جهت علاقه مندان و اعطای تسهیلات به منظور توسعه و احداث پرورش ماهیان زینتی آمادگی هر گونه همکاری را دارند.

این گزارش می افزاید: ماهیان زینتی تولیدی استان فارس به استان های همجوار و نیز استان تهران، کرج و اصفهان صادر می گردد.

 

 

حجت الاسلام والمسلمین بحرانی : انسان ،  آن هم انسان با خلق و خوی آسمانی ، اگر بدون اخلاق باشد حیوانی است که با تدبیر تخریب و فساد می کند . لذا انسان اگر تربیت نشود خیلی خطرناک است . هر کس به انداره دانه جوی تعقل کند به این نتیجه می رسند که انسان هایی که تربیت نشده اند و یا نخواسته اند که به وسیله انبیا تربیت شوند، ریشه فساد هستند. انسان اگر رها می شد و خداوند پیامبران را نمی فرستاد چیزی جز وحشی گری و تمایلات نفسانی او مشاهده نمی شد و تازه امروز با وجود آن ها  شاهد وحشی گری هایی هستیم. پیامبر اکرم ( ص ) هم نفس وجودش اسوه هست و هم رفتار و کردارش .هر انسانی که می خواهد برگردد به خلق و خوی آسمانی باید ملاکش  رفتار و کردار و سیره  پیغمبر اکرم باشد. مانند شاقول بسنجد.قران کریم رفتار و کردار پیامبر است. اهل بیت عصمت و طهارت در واقع نور واحد بودند و در کتاب " انسان ۲۵۰ساله " مقام معظم رهبری له این مهم پرداخته شده است . پیامبر تجسم رفتاری قران کریم است. امروز جامعه انسانی ما بیش از پیش محتاج تاسی به رفتار پیامبر اسلام است و به عنوان نمونه یکی از سیره و رفتار پیامبر صداقت است ،حال صداقت خودمان را با صداقت ایشان بسنجیم. صداقت سه رکن دارد ، صداقت با خدا، با خود و با دیگران  سیره دیگر ایشان ، عشق ورزی به دیگران است . وحدت و همراهی سیره دیگر پیامبر اکرم (ص) است. قناعت و دوری از تجمل نیز از دیگر سیره و کردار پیغمبر است.

"روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس"

برای اولین بار در کشور در هر مرکز خدمات یک محقق معین جهت پاسخگویی علمی به مسائل و مشکلات کشاورزان  معرفی شده است .

در جشن شکرگزاری برداشت گندم، محسن علوی نماینده مردم شهرستان های مهر و لامرد در مجلس شورای اسلامی، گفت: کشت بی رویه در سال های گذشته استان  فارس را با خشکسالی مواجه نمود، اگرچه صنعتی شدن استان یک ضرورت است اما کشاورزی و تامین نیازهای اولیه زندگی از ضروریات بسیار مهم تر از صنعت هست، حل مشکل با تامین آب مورد نیاز کشاورزان میسر هست که در دو سه سال گذشته بارندگی های خوبی در منطقه داشتیم حفظ این نزولات الهی با آبخیز داری ، ایجاد سد و اقدامات این چنینی باعث رشد مضاعفی در حوزه کشاورزی می گردد.

وی افزود: ایجاد اشتغال و رفع مشکلات معیشتی مردم باایجاد سد بر روی رودخانه مهران و حفظ و نگهداری نزولات آسمانی این منطقه طبیعتا می تواند سفره های زیر زمینی را سیراب کند و فضا را برای کشاورزان مهیا کند.

در ادامه این مراسم محمد مهدی قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: خداوند را شاکریم علیرغم شرایط سخت اقلیمی باز هم شاهد برداشت گندم هستیم.

وی با اشاره به این که به ازاء هر هزار لیتر آب مصرفی کشورهای توسعه یافته  5/1 (یک و نیم کیلوگرم ) و در ایران 7/0 (هفت دهم) کیلوگرم محصول تولیدی داریم و در جهت رفع مشکل بایستی به دنبال افزایش بهره وری با مدیریت کشاورزی باشیم، افزود: جهت بهره مندی بیشتر کشاورزان از علم و دانش کارشناسان و تسریع در رفع مشکلات، مناطق روستایی پهنه بندی شده و یک کارشناس به عنوان مدیر  به هر پهنه اختصاص داده شد، هر مدیر پهنه بایستی تعاملات بسیار خوب با بهره برداران کشاورزی پهنه خود داشته و جوابگوی مشکلات آنان باشد، در همین راستا برای اولین بار در کشور در هر مرکز خدمات یک محقق معین جهت پاسخگویی علمی به مسائل و مشکلات معرفی شده است.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: به دلیل برداشت بی رویه از منابع آبی در برخی از مناطق استان فارس دچار بیلان منفی شده ایم، آبیاری تحت فشار بهره وری از آب را حداقل تا سه برابر بالاتر می برد،  ۸۵ درصد از هزینه اجرای آبیاری نوین به صورت یارانه بلاعوض به بهره برداران پرداخت می شود و انتظار داریم با توجه به شرایط خشکسالی حاکم شاهد آبیاری سنتی در هیچ مزرعه ای نباشیم.

وی در ادامه افزود: با آبیاری تیپ در گندم میزان مصرف کشاوزران ۴ هزار متر مکعب است، در روش سنتی دو برابر این میزان مصرف می گردد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: در کشت گلخانه ای ۵ تا ۱۵ برابر افزایش بهره وری آب داریم، بنابراین ارزان ترین تسهیلات با اولویت گلخانه به بهره برداران پرداخت     می گردد، تسهیلات توسعه روستایی با بهره  شش درصد است، اولویت اول گلخانه می باشد و اولولیت بعدی این سازمان در پرداخت تسهیلات در زمینه صنایع تبدیلی تکمیلی بسته بندی فرآوری و سایر محصولات می باشد.

وی با اشاره به این که هر هکتار گلخانه حدود ۱۰ نفر اشتغال زایی دارد،  از خیرین دعوت نمود تا در ساخت گلخانه با هدف اشتغال زایی سرمایه گذاری نمایند.

وی در قسمت دیگری از سخنان خود اظهار داشت: کارشناسان و مسئولین سازمان جهاد کشاورزی، در امر صدور مجوزها، ارائه مشاوره و...در توسعه گلخانه ها نهایت همکاری را با متقاضیان دارند.

این مقام مسئول همچنین در ارتباط با مدیریت نزولات آسمانی گفت: سهمی از اعتبارات تخصیصی صندوق توسعه ملی جهت آبخیز داری به شهرستان مهر و منطقه دارالمیزان تخصیص داده شده است.

شایان ذکر است که جشن شکرگزاری برداشت گندم در بعدازظهر روز چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ در روستای درالمیزان، بخش اسیر، شهرستان مهر برگزار شد که شهرستان مهر یکی از جنوبی ترین شهرستان استان با مساحت ۲۳۹ هزار و ۵۴ نفر و معادل یک ‌چهارم مساحت استان و جمعیت ۶۵ هزار نفر معادل یک دهم جمعیت استان فارس را داراست و در این مراسم محسن علوی نماینده مردم شهرستان های مهر و لامرد در مجلس شورای اسلامی، محمد مهدی قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس، سید محمد موسوی فرماندار شهرستان مهر حضور داشتند.

 

وی افزود: آب محور بودن در عرصه کشاورزی و نگاه به چگونگی مصرف آب در هر برنامه ریزی اهمیت دارد که خوشبختانه در استان فارس سازمان آب و سازمان جهاد کشاورزی در اجرای عملیات کشاورزی اهداف مشترک داشته و به دنبال تدوین سند مشترک می باشند.

 این مقام مسئول خاطر نشان کرد: معاش مردم لاجرم در استان بایستی پایدار باشد و مطابق با اقتضای امروز در زمینه های مختلف با توجه به بحران آب  برنامه ریزی گردد.

مهندس تبادار در قسمت دیگر از سخنان خود گفت:

مهمترین موضوع در این استان تقویت صندوق ها می باشد، این صندوق ها  به عنوان منابع پایدار و پشتوانه شورای کشاورزی رقم می خورد، اهمیت و آینده مثبت  صندوق ها به بهره برداران بخش کشاورزی شرح داده شود و انتخاب مدیران این صندوق ها با دقت انجام گیرد.

در ادامه این جلسه محمد مهدی قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس  گفت: پیش بینی می شود بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم آبی و ۷۳ هزار تن گندم دیم تولید شود.

وی افزود:دستورالعمل خرید تهیه شده است و در سال زراعی جاری بر خرید کیفی تاکید شده است به نحوی که خرید به صورت شناسنامه دار انجام می گردد، بازدید از مراکز خرید انجام شده است و تمامی مراکز خرید آمادگی لازم را برای خرید گندم کشاورزان را دارند.

دکتر قاسمی در قسمت دیگری از سخنان خود اظهار داشت: تا کنون ۲۳۱ هکتار کلزا از کشاورزان توسط شرکت غله خریداری شده است و بیش از ۳۹۱ تن محصول تولیدی به شرکت غله تحویل داده شده است.

وی افزود: استان فارس با دارا بودن بیش از ۴۰۰۰ دستگاه کمباین در عملیات برداشت ۲۵ استان کشور مشارکت دارد که با همکاری اتحادیه کمباین داران استان فارس و اداره توسعه فناوری های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی استان فارس معاینه فنی کمباین ها انجام شده است.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به مقاومت پنبه به کم آبی افزود : در سال ۹۳ سطح زیر کشت پنبه در استان فارس ۱۱۹۰۰ هکتار تولیدی معادل ۴۲ هزار تن که در سال ۹۶ به ۱۵۸۲۰ هکتار سطح زیر کشت  با تولید ۵۶ هزار تن رسیده ایم و توسعه کشت آن در دستور کار قرار گرفته است.

محمدمهدي غياثي؛ مسئول دفتر محيط زيست و سلامت غذا و مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس؛ با بیان اینکه در سال زراعی جاری 50  فقره " پروانه کاربرد کد حد مجاز آلاینده ها در محصولات کشاورزی"

یا “ICM CERTIFICATE” 

به 23 نوع از محصولات تولیدی اعم از باغی ، زراعی ، و گلخانه ای اعطا گردید، افزود: این امر با استانداردسازی محصولات کشاورزی و تدوین ۲۰ مورد استاندارد با محوریت کودها، سموم و... صورت گرفت.

غیاثی بیان داشت: با هدف افزایش امنیت بیش از پیش در سبد غذایی مردم عزیز کشورمان این محصولات روانه بازار گردیده و در آینده نزدیک به منظور دسترسی آسان جامعه به این گونه محصولات سامانه سورتینگ اختصاصی، ایجاد پلت فرم فروش تضمینی محصولات و همچنین مرکز تخصصی عرضه نهاده‌های بیولوژیک راه اندازی خواهد شد که با این اقدام علاوه بر تایید سلامت بازاررسانی،  بازارسازی پسماندهای بخش کشاورزی نیز مدیریت خواهد شد و با ایجاد برندینگ سهم بازار افزایش یافته و الگوی کشت با ثبت سفارش انجام خواهد پذیرفت.

وی با بیان اینکه برون‌سپاری صدور گواهی ICM  ، به انجمن صنفی  کلینیک های گیاهپزشکی بهینه سازی هر چه بیشتر مصرف نهاده های کشاورزی را در پی داشته، افزود:  با ایجاد و راه‌اندازی چرخه های تولید و بهره گیری از بخش خصوصی به ویژه سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، انجمن صنفی کلینیک های گیاهپزشکی در کنار واحدهای تخصصی این سازمان و هم افزایی و همراهی صاحبان صنایع گام های موثری در توسعه محصولات سبز برداشته شد.

این مقام مسئول از تولیدکنندگانی که آمادگی تولید محصول سالم را دارند دعوت نمود تا در سایه حمایت سازمان جهاد کشاورزی، با آرامش در این امر خداپسندانه گام بردارند.

این گزارش می افزاید: دو کتاب با عنوانین "راهبرد جامع تولید محصولات گواهی شده" و "دستورالعمل اجرایی تولید محصول گواهی شده ICM " توسط سازمان جهاد کشاورزی استان فارس تدوین گردید.

 

 

وی افزود: پیش  بینی می گردد در سال زراعی جاری بالغ بر40 هزار تن دانه روغنی کلزا، از بیش از 18 هزار هکتار مزارع کلزای استان فارس برداشت گردد که این میزان  5/2(دو و نیم) برابر کلزای تولیدی سال گذشته می باشد.

دهقان در ادامه گفت:برداشت دانه روغنی کلزا از شهرستان لامرد در تاریخ 16 فروردین ماه سال جاری آغاز گردیده است و هم اکنون در شش شهرستان جنوبی استان فارس عملیات برداشت توسط 11 کمباین در حال  انجام است.

این مقام مسئول تصریح کرد: با توجه به وضعیت رویشی مزارع در سال زراعی جاری ، به نظر می رسد متوسط عملکرد مزارع استان فارس 2 هزار و 500 کیلوگرم در هکتار باشد و این در حالی است که در سال گذشته متوسط عملکرد 2 هزار کیلوگرم بود، که با تلاش مجدانه همکاران علاوه برافزایش بیش از دو برابری سطح، شاهد افزایش عملکرد نیز خواهیم بود.

وی در قسمت دیگری از سخنانش اظهار کرد:آنچه از نظر هدایت، حمایت و نظارت در چارچوب وظایف محوله سازمان جهاد کشاورزی در جهت توسعه کشت این دانه روغنی بوده، انجام گردید و امیداست با اعلام هر چه سریعتر نرخ مناسب خرید از سوی شورای اقتصاد و با جلب رضایت کلزاکاران موجبات توسعه بیش از پیش این دانه روغنی فراهم گردد.

گفتنی است:  برداشت کلزا در استان فارس تا پایان مرداد ماه  و در شهرستان اقلید ادامه خواهد یافت.

زیر مجموعه ها