در جلسه مدیران ستادی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به ریاست آقای دکتر قاسمی رئیس این سازمان  و با حضور آقایان محمدی و حکیمیان مسوول و معاون دبیرخانه هسته گزینش وزارت جهاد کشاورزی از زحمات و تلاش اقای مهندس رضایی نیا مدیر گزینش این سازمان که به افتخار بازنشستگی نائل گردیده اند تقدیر شد و سرکار خانم اعظم جهانگیری به عنوان اولین مدیر گزینش خانم کشور ، به عنوان سرپرست گزینش این سازمان معرفی و از سوی آقای مهندس جوادی معاون وزیر جهاد کشاورزی حکم گرفت. در این مراسم آقای دکتر قاسمی اظهار داشت با توجه به جذب تعداد زیادی از خانم ها در این سازمان ،وزن خانم ها در عرصه جهادکشاورزی بسیار پر رنگ تر از گذشته شده است و بالطبع سهم این عزیزان در جاهایی که می تو انند کار کنند بیشتر می باشدو در همین راستا خانم جهانگیری هم که شایستگی مدیریت را در امر خطیر گزینش داشتند جهت تصدی گری این سمت انتخاب شدند.وی در ادامه ضمن  تقدیر و تشکر از تلاش و زحمات اقای مهندس رضایی نیا  افزود :ایشان به دلیل داشتن دید و پیشینه اجرایی بسیار عالی عمل می کردند.دکتر قاسمی تصریح  کرد ما برای مدیران هم استعلام حراستی و هم استعلام گزینشی را می گیریم.در ادامه این مراسم اقای محمدی نیز ضمن تجلیل از خدمات اقای مهند س رضایی نیا ،فعالیت های ایشان را ماندگار دانست.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاور ی استان فارس در ادامه این جلسه ابتدا اقای رضایی نیا گزارشی را از عمِلکرد ۵ سال و نیمه خود در این سمت را ارائه کرد  و در خاتمه خانم جهانگیری نیز ضمن تشکر از حسن نظر ریاست سازمان و دبیرخانه هسته گزینش جهت واگذاری این سمت به ایشان گفت : امیدوارم در اجرای تکلیفی که به عهده من گذاشته شده بتوانم سربلند بیرون آیم. 

 

 

حياتي اظهار داشت: نزديک به شش دهه مي باشد که نهادي تحت عنوان " ترويج " وارد چارت کشور شده است ولي متاسفانه عليرغم اين که ساير کشور ها از اين ابزار در جهت توسعه کشاورزي استفاده کرده اند نتوانسته ايم از اين ابزار استفاده کنيم و تنها حدود شش سال از سال 1335 تا 1341 کشاورزي متحول شد و کشاورزي سنتي به سمت نوين حرکت کرد و نقش مروجين اهميت يافت و البته در در سال 1341 که اصلاحات ارضي شروع به اجرايي شدن کرد و مسوليت آن را در اکثر نقاط کشور به کارشناسان ترويج محول کردند همانجا مسير ترويج منحرف شد چرا که ترويج به عنوان يک نهاد آموزشي مشاوره اي درگير مسوليت اجرايي گرديد.

وي افزود: نظام ترويجي که در دهه 30 تا 40 وارد کرديم به روز نشد و با همان اهداف، تفکر و فلسفه خواستيم ترويج تاثير گذار باشد و متناسب با تغييرات جامعه و نياز ها ترويج به روز نشد. از نظام ترويج خواسته هاي نيم قرن پيش را داريم بنابراين چمن خواسته ها به روز نيست ايراد مي گيريم ترويج کارايي ندارد.

حياتي تصريح کرد: در دنيا سياست هاي توسعه کشاورزي را باز بيني مي کنند و نظام ترويج ابزار اجراي سياست هاي توسعه کشاورزي هر کشور هست و بدين ترتيب وقتي سياست هاي کشاورزي دچار ابهام هست نظام ترويج ميبايستي مسير دستيابي به سياست ها را پيش ببرد و براي برون رفت از چالش ها مسير کلان بايد ترسيم شود بايد متناسب با آن نظام ترويج را باز تعريف کرد و نهايتا" به جامعه کشاورزي حرف تازه بزنيم.

وي در ادامه با تاکيد براين که مسئوليت عمده وزارت جهاد کشاورزي ترويج و آموزش کشاورزي است به ترويج دولتي و خصوصي اشاره کرد و گفت : عمده کشاورزان که حدود 75 درصد توليدکنندگان را شامل ميشوند زير 5 هکتار زمين دارند و خرده مالک هستند و به دليل قدرت کمتر، دولت ها مسئوليت هاي آموزشي را ارايه مي دهند و اين در حالي است که در دنيا نظام ترويج کشاورزي تکثر گرا توصيه مي شود بدين معنا که خدمات ترويجي به عهده چند نهاد است که شامل دولت، بخش خصوصي،تعاوني ها و NGOها مي باشد.

 رئيس بخش ترويج و آموزش کشاورزي دانشگاه شيراز در ادامه افزود: طي دو سال گذشته معاونت تحقيقات، آموزش و ترويج وزارت جهاد کشاورزي با ابتکاري در حال اجرايي کردن طرح نظام نوين ترويج مي باشد و فعاليت هاي اجرايي را پايش ميکند و اميدواريم نظام نوين ترويج عقب ماندگي ها را جبران کند و خوشبختانه در برنامه ششم توسعه هم براي آن رديف بودجه پيش بيني شده است .

حياتي مشاور عالي طرح نظام نوين ترويج در ادامه اظهاراتش گفت: بخش کشاورزي نيازمند بازبيني است و با توجه به محدوديت منابع ، تغيير اقليم و بحران آب توليد با بحران مواجه کرده است و نمي توان توليد را با وضع موجود ادامه داد . بايد به فکر معيشت جايگزين بوده و راه برداشتن فشار بر منابع مشاغل جايگزين است و البته با توجه بحران آب خيلي روش ها بازبيني شده و تکنولوژي هاي آب اندوز توسعه يافته است و لي بايد برروي حساسيت هاي توليد کنندگان کار شود و يقين داشته باشيم که ادامه توليد در گرو تغيير رفتار کشاورزان به سمت کشاورزي پايدار است.

وي تاکيد کرد: بايد توسعه کشاورزي بخشي از توسعه روستايي باشد و بايد کارها تفکيک شوند و بقيه دستگاه ها نيز بايد نقش خود را در زمينه توسعه روستايي ايفا نمايند.

وي در خاتمه بيانات خود گفت: بر خود لازم مي دانم که به دست اندر کاران ماهنامه پرتو اميد تبريک بگويم از اين بابت که تلاش و کمک مي کند که ارتباط مطلوبي را بين دانشگاه و مراکز تحقيقاتي با بخش اجرا در جهاد کشاورزي فراهم و ايجاد نمايد و واقعيت اين است که يکي از مشکلاتي که ما امروز داريم شکافي است که بين دانشگاه ها و دستگاه هاي اجرايي در کشور وجود دارد و طبعا هر گونه حرکتي که در جهت کاهش اين شکاف و هر قدمي که در اين زمينه برداشته مي شود في نفسه ارزشمند و قابل تقدير و ستايش است چرا که ما در واقع خيلي از مشکلاتي را که به عنوان مثال در بخش کشاورزي داريم نه به اين مفهوم است که در کشور براي آن راه حلي وجود ندارد بلکه راه حل است ولي اين راه حل ها در بخش ديگري انباشته شده است که امکان اجرايي شدن اين راه حل ها به دليل اين شکافي که عرض کردم وجود ندارد و بنابراين مي توان اذعان کرد که براي حل مشکلات بخش کشاورزي مان به هيچ عنوان به خارج از کشور وابسته نيستيم و براي تمام مشکلات و سئوال هايي که در اين بخش موجود است در داخل کشور راه حل داريم. ما محققيني را داريم که در سطح دنيا طراز اول هستند و مقالات و نتايج تحقيقات شان در پيشرفته ترين مجلات و کنفرانس هاي علمي چاپ مي شود و اين پتانسيل در کشور ما در دانشگاه هاي ما نيز موجود است و بايستي از اين پتانسيل در بخش اجرا استفاده شود و برگزاري اين مصاحبه و تهيه اين گزارش ها خودش في نفسه يک قدم موثر در جهت شناساندن افرادي است که دغدغه بخش کشاورزي را دارند و عمري را در اين زمينه تحقيق کرده اند و آموزش داده اند.

مهندس تبادار استاندار فارس به همراه رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع استانداری فارس، تاجگردون رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس، سهرابی مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس و قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس از مجتمع پرورش ماهی خاویار و ماهی قزل آلا برادران عبودی در منطقه ملوسجان بازدید نمودند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اسماعیل تبادار استاندار این استان در این بازدید گفت: با توجه به این که در حال حاضر استان فارس به دریا متصل نمی باشد ما به دنبال ظرفیت های مختلف موجود در عرصه های مختلف از جمله در پهنه های شیلاتی هستیم چرا که این گونه سایت ها می تواند زمینه هم اقتصادی و هم اشتغال را فراهم کند.

وی افزود: در این سایت به حمداله هم دانش فنی و هم پشتوانه مالی وجود دارد و ان شاء الله برای سال آینده بهره دهی داشته باشد.

بالاترین مقام استان فارس در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: در حال حاضر تولید گوشت ماهی خاویار در استان فارس ۶۰ تن می باشد و نیز ۲۰۰ کیلو گرم خاویار از آنها استحصال شده است و امیدوارم در سال آینده به ترتیب به ۱۷۵ تن گوشت و ۳۰۰ تا ۳۵۰ کیلو گرم خاویار تولید شود.

وی در ادامه اظهار کرد: امیدوارم که همکاران شیلات دانشی را مهیا کنند تا تولید لارو (بچه ماهی خاویاری) در استان فارس مهیا گردد چرا که همان طور که این مهم در شهرستان دزفول مهیا شده است بنابراین می توان این شرایط را نیز در استان فارس مهیا نمود.

استاندار فارس در خاتمه سخنان خود از ارتباطی که این سایت با شرکت های برجسته دنیا از جمله کشور فرانسه و همچنین دانشی که در این مجموعه وجود دارد ابراز رضایت نمود و بیان داشت: تمامی دستگاه های اجرایی و دولتی برای کمک به بخش خصوصی در همه امور آماده می باشند.

محمدمهدی قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت:با مدرن شدن، اشتغال در بخش کشاورزی کاهش یافته و صنایع وابسته می‌تواند اشتغال در بخش کشاورزی را افزایش دهد.

وی با اشاره به اینکه استان فارس به واسطه تنوع محصولات کشاورزی و باغی قطب کشاورزی و ایران کوچک شناخته‌شده، افزود: به دلیل سرمازدگی، کاهش مواد آلی خاک و رشد سریع جمعیت و خسکسالی کشاورزی استان فارس با مشکلات جدیدی روبه رو است.

رئیس جهاد کشاورزی استان فارس تصریح کرد: استان فارس با دارا بودن ۷ و ۴ دهم مساحت، ۲ و ۳۲ دهم جمعیت روستایی، ۱۰ درصد تولید کشاورزی و اختصاص ۴۰ درصد ارزش صادرات غیرنفتی از میان استان‌های کشور در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد.

قاسمی با بیان اینکه استان فارس سالانه با تولید ۱ و ۷ میلیون تن محصول زراعی رتبه دوم و در تولید گندم، جو، گوجه فرنگی، انگور و انجیررتبه نخست کشوری را به خود اختصاص داده ادامه داد: اگر ماده آلی خاک در استان به اندازه نرم‌های خارجی باشد ۳۰ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی شده که توجه به آبیاری تحت فشار برای مقابلهبا خشکسالی در استان الزامی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اضافه کرد: گسترش گیاهان دارویی، اجرای روش‌های جدید و مکانیزه به‌جای کشت‌های سنتی و کشت گلخانه‌ای، از برنامه‌های در دست اجرای سازمان جهاد کشاورزی فارس است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس گفت : با توجه به اینکه مشکل اول کشور اشتغال جوانان و اقتصاد است ، نباید برای کارآفرینان مشکل آفرینی کرد . سلمان مهدوی درجلسه شوراهای امر به  معروف ونهی از منکر دستگاه های اجرایی فارس ، افزود : نپرداختن به منکرات گذشته ادارت وسازمان ها و همچنین منکرات جاری سبب نارضایتی مردم و در نتیجه تجمعات خیابانی شده است . وی با اشاره به برخی گزارشات مردمی ادامه داد : یک تولید کننده برای دریافت مجوز تاسیس یک واحد تولیدی و تبدیلی 9ماه است که بین 17 اداره در رفت و آمد است و طبق قانون حدود50 میلیون تومان به عناوین مختلف و درچارچوپ قوانین موجود این ادارات پرداخته است ، اما هنوز موفق به دریافت مجوز نشده است ، مجوزی که می تواند برای حدود 150 نفر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کند .

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس راهکار حل چنین مشکلاتی را راه اندازی یک مرکز برای پیگیری و صدور موافقت های اصولی برای ایجاد واحدهای تولیدی و تبدیلی به کارگاه های زود بازده مشابه دفاتر پیشخوان دولت برای مرکز استان عنوان کرد .

در پایان این جلسه احکام مسئولیت محمد مهدی قاسمی به عنوان رئیس و حجت الاسلام مهدی قاسمی به عنوان دبیر شورای امر به معروف و نهی از منکر سازمان جهاد کشاورزی اعطا گردید .

 آقای دکتر قاسمی رئیس محترم سازمان جهاد کشاورزی استان فارس 

هدف از برگزاری این نمایشگاه شناسایی و معرفی برترین های فن آوری ، فرهنگ سازی ، تحرک و رونق بخشی به اقتصاد دانش بنیان ، فراهم آوری زمینه های توسعه و تعمیق همکاری های علمی و فناوری بین مراکز علمی، صنعتی و فن کشور با رویکرد خلاقانه می باشد با توجه به بحران آب توسعه گلخانه ها از اولویت های سازمان جهادکشاورزی فارس می باشد این سازمان از راه اندازی گلخانه های ارزان قیمت را توصیه می کند استراتژی این سازمان در زمینه تولید گیاهان دارویی تشکیل زنجیره های تولید می باشد علیرغم  هوای سرد زمستانی ، شاهد بازدید و  استقبال بسیار خوبی  از مردم و ، بهره برداران ،پژوهشگران ،کارشناسان ، دانشجویان و صاحب نظران بخش کشاورزی  هستیم.                   

 

 با حضور اقای دکتر قاسمی رییس این سازمان و ۵ نفر ارزیاب (اقایان مهندس توژان، شهسواری،نحوی،ذکا اسدی و خانم مهندس زیاری)و مدیران عضو گروه رهبری سازمان در حال برگزاری است.

 

زیر مجموعه ها