• اخبار
  • مقالات
  • اقدامات و پروژه ها
  • شرح وظایف
  • تماس با مسئولین
  • پیش بینی هواشناسی
  • محصولات دانش بنيان
  • هواشناسی کشاورزی
IMAGE
03 / 07 / 1399
رئیس دفتر فن آوری های نوین سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: برآورد سطح زیرکشت برنج استان فارس در سال زراعی جدید آغاز شد.
IMAGE
11 / 06 / 1399
رئیس دفتر فن آوری های نوین سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: اطلس هوا و اقلیم شناسی استان فارس به عنوان یک مجموعه مرجع در حوزه‌ هوا و اقلیم شناسی کشاورزی به منظور دسترسی...
IMAGE
14 / 11 / 1398
به گزارش روابط عمومی دفتر فن آوری های نوین سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، این جلسه در تاریخ 98/11/05 با حضور غلامعلی مقصود بیگی مشاور تعالی سازمان ، حسین صحرائیان...
IMAGE
06 / 11 / 1398
به گزارش روابط عمومی دفتر فن آوری های نوین سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، این کارگاه آموزشی مورخ 98/10/23 با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز و دفتر فن آوری...
IMAGE
28 / 10 / 1398
به گزارش روابط عمومی دفتر فن آوری های نوین سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، این جلسه با حضور حسین صحرائیان جهرمی رئیس دفتر فن آوری های نوین سازمان جهاد کشاورزی فارس،...

شرح وظایف و خدمات دفتر فن آوری های نوین


دفتر فناوری های نوین کشاورزی در سال 1393 با دستور ریاست محترم سازمان، آقای دکتر قاسمی با هدف شناسایی، انتخاب، معرفی، بکارگیری و ارزیابی تکنولوژی های روز در حوزه کشاورزی تأسیس گردید. از دیدگاه تعالی سازمانی فرآیند این دفتر توسعه فن شناسی (تکنولوژی) در سطح سازمان می باشد. زمینه های فعالیت این دفتر در حال حاضر شامل بخش های زیر می باشد:

 

1- سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS ) و سنجش از دور (RS)
انجام پروژه های مختلف مرتبط با GIS و سنجش از دور شامل برآورد سطوح زیرکشت گندم و برنج استان فارس، برآورد سطح زیرکشت برنج استان گیلان، تهیه اطلس اراضی کشاورزی استان، پتانسیل یابی توسعه گلخانه ها در استان، مطالعات زیست محیطی آبخور کر، پتانسیل یابی اراضی شیب دار استان و توانمندسازی و آموزش GIS  و سنجش از دور به همکاران در سطح استان می باشد.

2-هواشناسی کشاورزی

فعالیت های هواشناسی کشاورزی: شامل مدیریت ایستگاه های هواشناسی کشاورزی (ایستگاه های اسکادا و ایستگاه های پیش آگاهی)، جمع آوری و تحلیل داده های هواشناسی کشاورزی، تهیه بانک داده های هواشناسی استان از کلیه منابع موجود شامل: داده های ایستگاه های سازمان هواشناسی استان(ایستگاه های سینوپتیک و خودکار)، داده های ایستگاه های هواشناسی روستایی سازمان آب منطقه ای و همچنین داده های ماهواره ای می باشد.
همچنین این واحد در تهیه پیش بینی های هواشناسی کشاورزی( جلسات دیسکاشن) و نیز در تولید اخطار های پیش آگاهی مخاطرات شامل: سیل، تگرگ، هجوم آفات و بیماریها، موج های گرمایی، ریزگرد و نیز سرمازدگی با مدیریت های اجرایی سازمان همکاری دارد.
از دیگر فعالیت های این بخش می توان به طراحی، تولید و توسعه ایستگاه های هواشناسی کشاورزی خودکار( بر مبنای تکنولوژی اینترنت اشیا) با هدف حمایت از تولیدات ملی و کاهش وابستگی بخش به تجهیزات غیر بومی را عنوان کرد.

3-فن آوری
در این بخش دفتر تلاش دارد همکاری های خود را با سایر ذینفعان سازمان از جمله پارک های علم و فن آوری، دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و مراکز رشد( در قالب جلسات مشترک، کارگاه های آموزشی و نمایشگاه های) و با شرکت های فن آور و دانش بنیان و کشاورزان پیشرو( در قالب طرح های نوین فن آوری) توسعه دهد. برخی از این طرح ها عبارتنداز:
1- جایگزینی سوخت گازوییل با انرژی گرمایشی خورشیدی در گاوداری
2- باز چرخانی و استفاده بهینه ازآب حاصل از شستشو در گاوداری های
3- استحصال بیو گاز از فضولات دامی در گاوداری های صنعتی
4- طرح تولید دستگاه آزمایشی-تحقیقاتی برای شناسایی و مبارزه با آفات سوسک سرخرطومی حنایی نخیلات
5- طرح مطالعه و انتخاب روش بازچرخانی پساب ساختمان شماره 1 و 2 جهت آبیاری فضای سبز با روش اینهاف تانک
 

                                   کارشناسان دفتر فن آوری های نوین 

 

 عکس  

نام و نام خانوادگی سمت   شماره تماس 
 حسین صحرائیان جهرمی  رئیس دفتر فناوریهای نوین 

  09018397404

    2076-2075

  علی اصغر بذرافکن کارشناس GIS و سنجش از دور     32172075
    آذر آی کارشناس GIS و سنجش از دور    32172076
  سارا کوشافر کارشناس GIS و سنجش از دور     32172076
  فاطمه اکبری کارشناس هواشناسی     32172075
   اکبر صادقی مهارلوئی کارپردازی و امور مالی  32172075

 

                      ایمیل دفتر فن آوری های نوین :       modernag.tech@fajo.ir 

                              شماره دفتر فن آوری های نوین :          32263358 - 071

 پیش بینی فصلی

 

پیش بینی سه روز آینده 3 دی

پیش بینی سه روز آینده 9 دی

پیش بینی سه روز آینده 13 دی

پیش بینی سه روز آینده 16 دی

پیش بینی سه روز آینده 20 دی

 

 پیش بینی سه روز آینده 5 آذر

پیش بینی سه روز آینده 16 آذر

 پیش بینی سه روز آینده 19 آذر

پیش بینی سه روز آینده24 آذر

پیش بینی سه روز آینده 26 آذر

 

پیش بینی سه روز آینده 5 آبان

پیش بینی سه روز آینده 11 آبان

پیش بینی سه روز آینده 14 آبان

پیش بینی سه روز آینده 18 آبان

پیش بینی سه روز آینده 20 آبان

پیش بینی سه روز آینده 25 آبان

پیش بینی سه روز آینده 28 آبان

 

پیش بینی سه روزآینده امهر

پیش بینی سه روز آینده 5 مهر

پیش بینی سه روزآینده 15 مهر

پیش بینی سه روز آینده 22 مهر

پیش بینی سه روز آینده 29 مهر

پیش بینی سه روز آینده 12 مهر

 

دانلود : پیش بینی هفتگی

دانلود پیش بینی دما در تاریخ 99.08.18

دانلود : پیش بینی فصلی بارش و دمای هوای کشور

دانلود : پیش بینی سه روز آینده - 5 آبان

دانلود : نقشه های پیش بینی دمای سه روز آینده 22 مهرماه

دانلود : پیش بینی دمای سه روز آینده 29 مهرماه

دانلود : بولتن پیش بینی هواشناسی کشاورزی استان فارس پاییز 1399

 

معرفی اطلس هوا و اقلیم شناسی استان فارس

 

اطلس هوا و اقلیم شناسی استان فارس به عنوان یک مجموعه مرجع در حوزه‌ی هوا و اقلیم شناسی کشاورزی جهت دسترسی بهتر کارشناسان، تصمیم سازان و فعالان بخش کشاورزی در دفتر فن‌آوری‌های نوین سازمان جهاد کشاورزی استان فارس تهیه شده است.

هوا و اقلیم شناسی دانشی است که در آن نمی‌توان تنها به اطلاعات و دانش موجود در خصوص یک نقطه و یا یک پهنه کوچک و محلی اکتفا نمود. چرا که همواه شرایط آب و هوایی اطراف بر منطقه‌ی مورد نظر سایه افکنده و آن را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد. بنابراین همواره بایستی شرایط آب و هوایی در مقیاس‌های وسیع‌تر مورد بررسی قرار گیرند تا بتوان به درک درست‌تری از شرایط موجود دست یافت.

رسم نقشه‌های هم مقدار آب و هوایی (هم دما- هم رطوبت- هم بارش و ...) این امکان را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا بتواند به سهولت و آسانی یک دید کلی از شرایط آب و هوایی منطقه داشته باشد و اطلاعات اولیه مورد نیاز خود را استخراج نموده و شرایط آب و هوایی مناطق مختلف را با یکدیگر مقایسه نمایند. در حالی که ارایه این چنین اطلاعاتی در جداول فضای بسیار بیشتری را اشغال نموده و دسترسی و دریافت داده‌ها را با مشکل رو به رو می‌نماید. از سوی دیگر بسیاری از کاربران توانایی استفاده از آمار صرف را ندارند، در حالی که کار با نقشه برای تمامی کاربران با سهولت همراه است. همچنین مقایسه میان مناطق مختلف تنها با صرف نگاه کردن به داده‌ها چندان میسر نمی‌شود، که رسم نقشه‌های هم مقدار این امر را مسیر می‌سازد.

در این مجموعه گستره‌ی استان فارس واقع در بخش جنوبی کشور مورد مطالعه قرار گرفته است. این استان به‌طور تقریبی بین مدارهای ۲۷ و 32 درجه شمالی و نصف‌النهارهای ۵۰ و 56 درجه طول شرقی واقع شده؛ و از نظر اقلیمی در سه دسته کوهستانی، معتدل و گرم قرار گرفته است.

نقشه ‌های تهیه شده در سه دسته بلند مدت (20 ساله)، میان مدت (ماهانه، فصلی و سالانه) و کوتاه مدت (نقشه‌های موردی) رسم گردید. نخستین گام دریافت آمار اقلیمی بود؛ که این آمار از ایستگاه‌های سینوپتیک، اقلیم‌شناسی و باران‌سنجی سازمان هواشناسی استان فارس، ایستگاه‌های خودکار هواشناسی اسکادا و کما (متعلق به سازمان جهاد کشاورزی استان فارس) تهیه گردید.

پس از دریافت داده‌ها نیاز بود تا آزمون‌های آماری صحت سنجی بر روی آن‌ها انجام گیرد. پس از اطمینان از صحت داده‌ها و یا اصلاح و بازسازی آن‌ها به رسم نقشه‌ها اقدام گردید. به منظور رسم نقشه‌های مورد نیاز نرم‌افزارArcGIS   (ماژولArcMap ) مورد استفاده قرار گرفت. در تهیه این اطلس پس از بررسی و مطالعه تمامی روش‌های میان‌یابی قطعی و زمین آماری از روش‌های زمین آمار کریجینگ و کوکریجینگ برای میان‌یابی پارامترهای آب و هواشناسی مورد استفاده قرار گرفت.

پارامترهای آماری مورد بررسی شامل بارش، میانگین دمای روزانه و متوسط تبخیر از دشت طولانی مدت (بازه‌ی آماری 20 ساله) و دما (کیمنه، بیشینه، میانگین)، رطوبت نسبی و بارش در سال 1398 بود. همچنین نقشه‌ی بارش پاییزه در سال 1398، دما (کمینه، بیشینه، میانگین، DTR) در تاریخ 99/11/30 و ... نیز ترسیم شد. از جمله دلایل انتخاب این پارامترها می‌توان به اهمیت و نقش پررنگ آن‌ها در بخش کشاورزی اشاره نمود. به طور مثال داشتن اطلاعات از کمینه دما می‌تواند به پیش‌‌بینی رخداد سرمازدگی کمک نماید. از سوی دیگر دما و بارش دو پارامتر اصلی هواشناسی بوده که نقش عمده‌ای در تعیین اقلیم منطقه داشته و سایر پارامترها هر یک به نحوی در آن‌ها مستتر شده‌اند. همچنین این دو پارامتر به میزان قابل توجهی در رشد و نمو گیاهان اثر گذار بوده و کوچکترین تغییری در آن می‌تواند اثرات جبران ناپذیری را به بارآورد. بنابراین مطالعه و بررسی این پارامترها در حوزه‌ی هواشناسی و خصوصا هواشناسی کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشند.


فایل PDF مجموعه  اطلس هوا و اقلیم شناسی استان فارس که با استفاده از کلیه داده های  در دسترس در واحد هواشناسی دفتر فن آوری های نوین تهیه شده ، جهت استفاده علاقمندان قرار گرفته است .

 

   اطلس هوا و اقلیم شناسی استان فارس

افت دمای شدید در آمریکای شمالی و اثرات احتمالی آن بر آب و هوای ایران

 

 

 

 

آرشیو خبرنامه سازمان

آرشیو خبرنامه سازمان

آرشیو خبرنامه های سازمان جهاد کشاورزی استان فارس
سامانه های اینترنتی

سامانه های اینترنتی

سامانه های اینترنتی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس
سامانه رسیدگی به شکایات

سامانه رسیدگی به شکایات

برای ورود به سامانه رسیدگی به شکایات اینجا را کلیک نمایید.
سایر خدمات

سایر خدمات

مشاهده دیگر خدمات الکترونیک سازمان
گالری تصاویر

گالری تصاویر

گالری تصاویر
کتابخانه الکترونیکی

کتابخانه الکترونیکی

کتابخانه الکترونیکی
بازدید امروز1040
بازدید دیروز4341
بازدید هفته1040
بازدید ماه32262
بازدید کل1498985
14
آنلاین
دوشنبه, 18 اسفند 1399 05:53