رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در مدت چند روز اخیر با توجه به سرمایی که در استان فارس اتفاق افتاده متاسفانه بسیاری از باغ های مرکبات که محل درآمد مردم بوده و با تلاش بسیار زیادی احداث شده اند، خشکیده که انصافا فاجعه بزرگی است.

به گزارش خبرگزاری روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس ، اسماعیل نجار در سفر روز سه شنبه هفتم بهمن ماه به استان فارس و شهرستان داراب ضمن بازدید از باغ های مرکبات خسارت دیده از سرما زدگی تصریح کرد: امیدوارم بتوانیم  سازوکاری فراهم تا بخشی از مشکلاتی که برای مردم از سرمازدگی ایجاد شده است را با کمک استانداری و نمایندگان مجلس شوراری اسلامی کاهش دهیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در قانون اعتبار صندوق توسعه بیمه محصولات کشاورزی دیده شده و دولت امسال نیز ۲۵۰۰ میلیارد تومان به آن کمک کرده است، اظهار کرد: به دنبال مذاکره با قائم مقام صندوق بیمه محصولات کشاورزی از آنها خواسته ایم تا به سرعت غرامت باغ ها و مزارع تحت پوشش بیمه که خسارت دیده اند را پرداخت کنند.

به گفته وی؛ با کمک دولت از سال گذشته تا کنون ۶ هزار میلیارد تومان استمهال تسهیلات بانکی دریافتی کشاورزان خسارت دیده از حوادث انجام شده است از این رو بر اساس بند خ ماده ۳۳ قانون برنامه ششم امیدواریم بتوانیم اعتبار لازم را از دولت محترم تأمین کنیم و استمهال تسهیلات افراد خسارت دیده از سرمازدگی صورت بگیرد.

نجار با بیان اینکه پیگیری اعتبار لازم برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به منظور جبران بخشی از خسارت ها و احیاء باغ های آسیب دیده در دستور کار است، افزود: ضمن تلاش برای پرداخت کمک های بلاعوض به خسارت دیدگان از سرما، از آنجایی که برای پرداخت کمک های بلاعوض یک منبع قانونی نداریم به دنبال این هستیم تا در برنامه هفتم با کمک نمایندگان محترم مجلس یک حکم قانونی را برای این کار بگیریم.

او از پیگیری نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی، استانداری فارس و دیگر مسئولین استانی و شهرستانی برای انعکاس خسارت های وارده به باغداران و کشاورزان تقدیر کرد.

محمود رضایی معاون هماهنگی امور عمرانی و رحیم آزادی مدیرکل ستاد بحران استانداری فارس، حسین پژمان رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمد جواد عسکری نماینده مردم شهرستان های داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی و جمعی دیگر از مسئولین استانی و شهرستانی اسماعیل نجار رئیس ستاد مدیریت بحران کشور را در بازدید از باغ های خسارت دیده شهرستان داراب همراهی می کردند.