خشکسالی در شرایطی حیات کشاورزی استان فارس را تهدید می‌کند که این بخش حدود 50 درصد فضای کسب وکار این استان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، این استان سهم ده درصدی در تامین امنیت غذایی کشور دارد و  با توجه به اینکه اکثر دشت‌های استان فارس در شرایط ناپایدار قرار داشته ادامه روند کنونی، آینده کشاورزی این مرز و بوم را دچار تنش خواهد کرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس دراین خصوص گفت: توسعه کشت‌های گلخانه‌ای مهم‌ترین راه نجات کشاورزی استان در شرایط فعلی است.

حسین پژمان تصریح کرد: توسعه گلخانه های كشور طی یك برنامه 10 ساله به 48 هزار هكتار از اولویت های دولت تا پایان برنامه هفتم توسعه بوده و استان فارس با 7 هزار هکتار بیشترین سهم در این زمینه دارد.

به گفته وی گلخانه یک صنعت زود بازده است که در شرایط  فعلی علاوه بر تامین نیاز غذایی داخل کشور، زمینه صادرات غیرنفتی و خروج از درآمد تک محصولی را نیز فراهم می‌کند.

پژمان با اشاره به اینکه کشت در محیط‌های کنترل شده راهکار سازگاری با شرایط اقلیمی است، افزود: هر یک درجه افزایش دما،  10 درصد کاهش تولید را به دنبال داشته و با توجه به اینکه در سنوات اخیر میانگین دمای استان فارس بین 1.3 تا 1.5 درجه سانتی گراد افزایش پیدا کرده، در گلخانه می‌توان با کنترل شرایط اقلیمی از جمله دما و رطوبت، بدون نیاز به افزایش سطح زیر کشت به تولید مطلوب دست یافت.

پژمان استفاده بهینه از آب و خاک به عنوان منابع پایه تولید و دستیابی به کشاورزی پایدار را از اهداف کشت در محیط‌های کنترل شده برشمرد و افزود: میزان محصول تولیدی در گلخانه به ازاء هر متر مکعب آب چندین برابر فضای باز است، در حال حاضر عملکرد دو محصول خیار و گوجه فرنگی در گلخانه به ترتیب  170 و 220 تن در هکتار و در شرایط هوای آزاد در استان فارس میانگین تولید خیار 25 تن و گوجه فرنگی 50 تن است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس تصریح کرد: کشاورزی سنتی، افزایش عمق چاه‌ها و کاهش میزان بارندگی باعث کاهش بهره‌وری منابع پایه تولید استان شده به شکلی که برخی از خاک‌ها حاصلخیزی خود را از دست داده‌اند که این مشکل با کاشت در شرایط گلخانه و استفاده از فناوری کشت هیدروپونیک و هیدروکالچرقابل حل است.

پژمان با اشاره به آلاینده‌های موجود در فضای آزاد و خاک گفت: کشت در گلخانه امکان مدیریت انواع آلایندهها از جمله فلزات سنگین، نیترات و باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی را فراهم ساخته و علاوه بر آن با ایجاد زمینه استفاده بهینه از نهاده‌ها، تولید محصول گواهی شده  را به دنبال خواهد داشت.

به گفته وی با توجه به سبد غذایی مردم، تقاضا برای  برخی از محصولات در چهار فصل در بازار وجود دارد که با توسعه کشت در محیط‌های کنترل شده امکان تامین نیاز جامعه در تمام فصول و تنظیم بازار فراهم می‌شود.

این مقام مسئول اشتغال‌زایی را از دیگر محاسن کشت در محیط‌های کنترل شده دانست و افزود: در نتیجه تشکیل زنجیره تولید محصولات گلخانه‌ای در همه مراحل از جمله احداث سازه، تامین نهاده‌های مورد نیاز به خصوص بذر،کودو سموم شیمیایی، نهاده‌ها و عوامل کنترل بیولوژیک، بسته‌بندی و برندسازی و بازاررسانی شرایط مناسب جهت اشتغال جوانان تحصیل‌کرده فراهم شده و زمینه جذب سرمایهگذار نیز ایجاد می‌شود.

پژمان با اشاره به اینکه پاشنه آشیل استان فارس در گلخانه علم و فناوری است، افزود: ممکن است سواد گلخانه ای وجود داشته باشد ولی مهارت های لازم وجود ندارد از این رو تربیت نیروهای متخصص در سطوح مختلف مربی، مدرس ارشد، کارشناس و تکنسین گلخانه و کارگران ماهر و کارآزموده دردستور کار سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

سطح گلخانه‌های فارس 565 هکتار است.