به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس مجتبی دهقان‌پور با اشاره به اینکه خسارت‌های وارد شده مربوط به سیل چهاردهم اردیبهشت ماه می‌باشد، افزود: براساس هماهنگی با فرماندار شهرستان ممسنی و با حمایت استاندار محترم فارس اقدامات لازم به منظور ارسال کمک های حمایتی به خصوص معیشتی و جبران خسارت انجام خواهد شد.
این مقام مسئول با ابراز خرسندی از اقدامات جهادی فرماندار و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ممسنی، بیان کرد: در زمینه لایروبی قنوات و کانال های آبیاری و بازگشایی جاده های بین مزارع اقدامات خوبی صورت گرفته که رضایت مندی مردم منطقه را به همراه داشته و جای تقدیر دارد.
به گفته وی؛ آسیب های وارد شده به حوزه آب و خاک متناسب با اعتباراتی که به استان فارس تخصیص داده شده بررسی و برای جبران خسارت کمک های لازم صورت خواهد گرفت.

ایجاد صنایع فرآوری گوجه فرنگی با مشارکت مردم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه به دلیل مرغوبیت خاک شهرستان ممسنی، گوجه فرنگی یکی از محصولات عمده این شهرستان محسوب می شود، افزود: ایجاد یک کارخانه صنایع فرآوری گوجه فرنگی با ظرفیت تولید مناسب یکی از مواردی است که با استفاده از ظرفیت مشارکت مردم محقق خواهد شد.
او با تاکید بر ایجاد صندوق حمایت از اشتغال و تولید در شهرستان ممسنی، افزود: مردم شهرستان با سرمایه گذاری های خرد در این صندوق و ایجاد یک انجمن هیات موسس می توانند اقدام به راه اندازی صنایع تبدیلی تولید رب گوجه فرنگی کنند.
این مقام مسئول تصریح کرد: ایجاد صنایع تبدیلی علاوه بر اینکه از ارسال محصول به مسافت دور و افزایش ضایعات کشاورزی جلوگیری می کند، ارزش افزوده محصولات برای تولیدکننده ما بیشتر می شود و به عبارتی سهم تولیدکننده از قیمت نهایی محصول بالا می رود که در نهایت رضامندی را برای کشاورز ما به همراه دارد.
دهقان پور به کشاورزان و سرمایه گذاران شهرستان ممسنی توصیه کرد؛ با توجه به قابلیت این شهرستان و تولید خوب گوجه فرنگی، سرمایه گذاری در حوزه صنایع تبدیلی این محصول می تواند بسیار سودآور باشد و قطعا بعد از دو الی سه سال به دوران سود مطلوب می رسد و سهامداران می توانند از این قضیه منتفع شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، مجیدرضا پاکاری روز سه شنبه 25 اردیبهشت ماه در حاشیه آغاز مانور مذکور تصریح کرد: این مانور با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، تعزیرات حکومتی، اتحادیه تخصصی بذر، سموم و گل و گیاهان زینتی، اتاق اصناف فارس و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی این استان برگزار می شود.
این مقام مسئول با بیان اینکه در این عملیات، داروخانه های گیاهپزشکی از لحاظ پروانه فعالیت و حضور مسئول فنی و عرضه سموم مجاز مورد بازرسی قرار می گیرند، افزود: ثبت اطلاعات سموم در سامانه مانیتورینگ و فروش سموم براساس نسخه الکترونیک گیاهپزشکی و عرضه کود ها ی مجاز و استاندارد از دیگر مواردی است که مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه در بازرسی از فروشگاه ها و داروخانه های گیاهپزشکی، اصالت نهاده ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اظهار کرد: نگهداری و توزیع نهاده های غیر مجاز(تاریخ منقضی، قاچاق و تقلبی) از مصادیق تخلف است و در صورت مشاهده منجر به ضبط کالا و پلمب فروشگاه خواهد شد. و متخلفین به مراجع قضایی معرفی می گردنند
پاکاری تصریح کرد: علاوه بر تولید کافی و دسترسی مطلوب به غذا، سلامت محصول نیز از رسالت های جهاد کشاورزی است و یکی از مولفه های اثرگذار در سلامت غذا رصد و پایش نهاده هایی هست که در تولید غذای مردم استفاده می شود.
او خاطر نشان کرد: نهاده ها علاوه بر اینکه به افزایش تولید محصول کمک می کنند، اگر اصول صحیح مصرف شان رعایت نشود یا اینکه خود نهاده ها به لحاظ ماهیتی دارای معایبی باشند یا فاقد استانداردهای لازم باشند، می توانند اثرات نامطلوبی را بر روی محصول و نهایتاً بر سلامت غذا بگذارند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، عبدالمجید رنجبر با بیان اینکه این فستیوال همزمان با هجدهمین نمایشگاه دام و طیور و آبزیان، تجهیزات و صنایع وابسته در فارس برگزار می شود، افزود: تولید و پرورش ماکیان زینتی قابلیت ارزی‌آوری و توسعه صادرات و همچنین اشتغال‌آفرینی قابل توجهی دارد که در برنامه‌های حمایتی دولت و جهاد کشاورزی فارس قرار گرفته و برای سرمایه‌گذاران یک فرصت اقتصادی است.

این مقام مسئول به ضرورت تلاش مستمر و مبتنی بر دانش‌ در فرآیند تولید ماکیان زینتی اشاره کرد و گفت: تولیدات باید بر اساس استانداردهای لازم و با برندسازی بتواند در بازارسازی و بازاریابی چه در داخل کشور و چه در سایر کشورهای خارجی به جایگاه مناسبی دست پیدا کند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس بر ایجاد و توسعه زیرساخت‌های تولید ماکیان زینتی در سایر استان‌ها تاکید کرد و افزود: خدمات فنی و اجرایی این حوزه می‌تواند با تشکیل انجمن و حتی فدراسیون به صورت فراگیر در سطح ملی و بین‌المللی توسعه یابد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، عبدالمجید رنجبر در نشست خبری هجدهمین نمایشگاه دام، طیور ، آبزیان و تجهیزات و صنایع وابسته در رابطه با سهم این استان در نظام تولید کشور، اعلام کرد: استان فارس با تولید 12 درصد محصولات کشاورزی کشور و 6.5 درصد از تولیدات دام و طیور، رتبه 4 کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه استان فارس با تولید ۷۰ هزار تن گوشت قرمز و ۱۲ هزار تن عسل طبیعی در رتبه سوم کشور قرار دارد، افزود: این استان در زمینه تولید گوشت مرغ و شیرخام در جایگاه چهارم کشور قرار دارد.

رنجبر تصریح کرد: اجرای یک مگاپروژه و دو زنجیره بزرگ در زمینه تولید گوشت و تکمیل ۳ زنجیره گاوداری در شهر شیراز زمینه را برای ارتقاء جایگاه این استان در بین ۳ رتبه نخست تامین‌کنندگان این کالاها فراهم خواهد کرد.

او با تشریح فعالیت هزار و 55 واحد تولیدی صنعت طیور در این استان، گفت: این واحدها با بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و بکارگیری فناوری‌های جدید می‌توانند در تامین گوشت سفید مورد نیاز کشور نقش‌آفرین باشند.

این مقام مسئول افزود: سال گذشته پس از ۲۰ سال برای اولین بار مرغ بومی این استان با عنوان مرغ پارسه در کشور ثبت ملی شد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، گفت: فارس با هفت میلیون و 800 هزار راس دام سبک رتبه نخست جمعیت دام کشور را به خود اختصاص داده که از این تعداد دو میلیون و سیصد هزار راس مربوط به عشایر این استان است.

به گفته وی؛ جذب سرمایه گذاران خارجی در زمینه پرواربندی گوشت قرمز و تولید قراردادی آن نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت.

این مقام مسئول با ارائه آماری از ساختار تولید واحدهای تولیدی در حوزه طیور، گفت: ۶۰ درصد از این واحدها به صورت سنتی و نیمه صنعتی و ۴۰ درصد صنعتی هستند که در این نمایشگاه‌ها باید تلاش شود تا بتوانیم صنعت طیور فارس و حتی سایر استان‌های کشور را با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و خدمات بهینه به مراحل قابل قبولی از پیشرفت برسانیم.

رنجبر برگزاری نمایشگاه‌ها را زمینه‌ساز صنعتی شدن نظام تولید عنوان کرد و ادامه داد: در راستای تولید دائمی پایدار و افزایش بهره‌وری این دو نمایشگاه تخصصی هم از جنبه ارائه خدمات توسعه‌ای صنایع دامپروری با تجهیزات و فناوری‌های جدید و هم از جنبه بهره‌برداری از این دستاوردها برای تولیدکنندگان فرصت‌آفرین است.

وی افزود: اگر هزینه‌های تولید کاهش پیدا کند قطعا قیمت نهایی مصرف‌کننده کم خواهد شد که نتیجه آن افزایش قدرت خرید مردم و افزایش سرانه مصرفی گوشت سفید در بین خانوارهای ایرانی می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی فارس از برنامه حمایتی دولت سیزدهم از قشر توليدکننده خبر داد و خاطر نشان کرد: با توجه به‌ تولیدات انبوه در بازار دولت نسبت به خرید مرغ مازاد با هدف افزایش ذخایر استراتژیک و همچنین افزایش میزان صادرات اقدام کرده است که در هفته گذشته مراحل اجرایی صادرات هزار تن مرغ نیز به کشورهای خارجی آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، عبدالرحیم پیشکار بیان کرد: در این بخشنامه مفاد جزء د بند ب تبصره 16 قانون بودجه سال 1402 کل کشور ابلاغ شده و بانک‌های عامل مکلف به اجرای موارد ذکر شده در مورد تسهیلات پرداختی از ابتدای سال ۱۳۹۴ تا پایان سال ۱۴۰۲ و امهال اصل تسهیلات تا سقف هزار میلیون ریال به مدت سه سال هستند.
به گفته وی؛ تمامی بهره‌برداران بخش کشاورزی اعم از فعالان حوزه‌های زراعت، باغبانی و گلخانه‌ها، دام و طیور، آبزیان، عشایر، واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی و مکانیزاسیون خسارت‌دیده از حوادث غیرمترقبه به ویژه خشکسالی و سیل، مشمول اجرای این قانون خواهند شد.
پیشکار تصریح کرد: کشاورزان مشمول با مراجعه به جهاد کشاورزی شهرستان، درخواست خود را ارائه دهند تا پس از بررسی و تائید کارگروه شهرستانی، به منظور تائید نهایی به کارگروه استانی ارسال شود.
وی خاطر نشان کرد: اعتبار ابلاغی به استان فارس مبلغ دو هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال است که ۹۰ درصد از این اعتبار سهم بانک کشاورزی و ۱۰ درصد سهم سایر بانک های تجاری است و تاکنون تعداد ۶ هزار و ۸۶۷ امهال به مبلغ دو هزار و ۲۵۸ میلیارد ریال انجام گرفته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، مجتبی دهقان پور بیان کرد: در این نمایشگاه بیش از ۱۲۲ شرکت داخلی به ارائه آخرین محصولات و دستاوردهای خود در حوزه دام، طیور، آبزیان، دامپزشکی، تجهیزات و صنایع وابسته می پردازند.
این مقام مسئول افزود: این دو نمایشگاه از بیست و ششم لغایت بیست و نهم اردیبهشت ماه در محل دائمی نمایشگاه های استان فارس و در وسعت حدود ۶ هزار و ۳۰۰ متر مربع در سالن های سرو، اردیبهشت، حافظ، بهار و نرگس از ساعت ۱۶ تا ۲۱ پذیرای متخصصان، تولید کنندگان، بهره برداران، فعالان صنعت دام، طیور، آبزیان، شیلات و سایر علاقمندان خواهند بود.
وی تصریح کرد: غرفه سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در سالن حافظ پذیرای بازدیدکنندگان از این‌ دو نمایشگاه است و کارشناسان حوزه های تخصصی این سازمان آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره های مورد نیاز به این عزیزان هستند.
به گفته دهقان پور؛ بیش از ۳۹ شرکت فعال در حوزه های صنعت دام، طیور، آبزیان و دامپزشکی، تجهیزات و صنایع وابسته از استان فارس و مابقی از استان های تهران، البرز، اصفهان، خراسان رضوی، مازندران، قزوین، گلستان، آذربايجان شرقي و غربی، چهارمحال و بختیاری و یزد هستند.
وی با بیان اینکه دومین فستیوال ماکیان زینتی ایران نیز در سالن ملاصدرا برگزار می شود، افزود: آموزش و پرورش، تولید کنسانتره و مکمل خوراک دام و طیور، نشریات دام و طیور، سایت خرید و فروش کالاهای دام و طیور، آزمایشگاه دامپزشکی و مواد غذایی، تولیدکننده ماشین آلات کشاورزی و دامپروری، مرغداری و تولید کننده سیلو های فلزی از دیگر زمینه های فعالیت شرکت های حاضر در نمایشگاه است.
دهقان پور با اشاره به برگزاری همایش های آموزشی با همکاری نظام‌مهندسی کشاورزی و نظام دامپزشکی فارس خاطر نشان کرد: همایش راهکارهای مدیریتی، بهداشتی و اقتصادی دام‌های سبک با حضور اساتید دانشگاه شیراز و مرکز تحقیقات کشاورزی اصفهان و فارس و همایش مدیریت بهره‌وری در مرغداری‌های گوشتی با حضور اساتید دانشکده های کشاورزی، دامپزشکی و مرکز تحقیقات کشاورزی فارس پذیرای علاقمندان به صنعت دام و طیور و آبزیان هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، مهدی صادقی با بیان اینکه کشت پنبه در استان فارس از اواسط اردیبهشت ماه آغاز و تا اواخر خرداد ادامه دارد، افزود: با توجه به رعایت الگوی کشت و حفظ منابع آب استان، سطح کشت پنبه نسبت به سال گذشته حدود 7 درصد کاهش خواهد داشت.
این مقام مسئول تصریح کرد: میزان تولید مورد انتظار وش پنبه در سال زراعی جاری حدود 67 هزار و 333 تن می باشد که امیدواریم این امر با جایگزینی سطوح کشت مکانیزه به جای کشت های سنتی و استفاده از بذور و ارقام دلینته گواهی شده تولید داخل و وارداتی، محقق شود.
صادقی اظهار کرد: تاکنون هشت هزار و 100 تن کودهای پایه و سرک پنبه و 500 تن انواع بذور تولید داخل شامل ارقام گلستان، ارمغان و ساجدی تامین و به شهرستان های پنبه کار تخصیص یافته است.
به گفته وی؛ شهرستان های پنبه کار استان فارس شامل داراب، لارستان، جویم، زرین دشت، فسا، استهبان، سروستان، اوز، خنج، گراش، جهرم، مهر و لامرد هستند.
صادقی افزود: عمده ارقام کشت شده در استان شامل ارقام داخلی از جمله گلستان، ساجدی، ارمغان، فجر، حکمت، شایان، تابان و بختگان و ارقام خارجی شامل ماکسا، کاریسما، فلش، لیدر، بی ای1010 ، لودوس وآرمادا هستند.

اهداء لوح سپاس از سوی محمدمهدی برومندی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی به مجتبی دهقان‌پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به پاس تلاش‌های ارزشمند و سازنده در جهت برگزاری بهتر ششمین نمایشگاه توانمندی‌های اقتصادی و معرفی زنجیره‌های ارزش محصولات باغبانی از جمله گیاهان دارویی

زیر مجموعه ها