نشست شورای کشاورزی روز چهارشنبه 27 شهریورماه با حضور محمد علی طهماسبی معاون وزیر در امور باغبانی، اصغر مسعودی نماینده مردم شهرستان‌های نی ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی و فرمانداران نی ریز و استهبان در محل فرمانداری نی‌ریز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، رئیس این سازمان در نشست مذکور، گفت: دریاچه بختگان به عنوان حیات استان فارس،  جلوگیری از پیشرفت کویر به داخل استان فارس را برعهده دارد.

محمد مهدی قاسمی با اشاره به اینکه بر اثر خشکسالی ها حقابه زیست محیطی دریاچه بختگان تاحدودی نادیده گرفته شده، افزود: از سال گذشته حدود 50 میلیون مترمکعب در شورای حفاظت برای حقابه زیست محیطی این دریاچه لحاظ شده است.

وی تصریح کرد: در اولین بارندگی یا در اولین رهاسازی آب برای کشاورزان،  همزمان با شارژ رودخانه ها ، باید آب به دریاچه برسد و مورد بهره برداری در بالادست قرار گیرد.

قاسمی گفت: امیدواریم سازمان محترم محیط زیست با استفاده از ردیف اعتبار مطالعه دریاچه بختگان احیاء تالاب بختگان و طشک را به جدیت دنبال کند.

به گفته وی خشکی دریاچه و ایجاد ریزگردها علاوه بر تاثیر منفی بر جوامع انسانی باعث سوختگی در برگها، کاهش رطوبت در باغ های استهبان و نی ریز و افزایش نیاز آبی باغ های این دو شهرستان می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه سود اصلی دریاچه بختگان برای جوامع محلی و روستاهایی است که در این حوزه قرار گرفتند، تاکید کرد: از احیای این دریاچه حمایت می کنیم.

اراضی مستعد کشت گیاهان دارویی در نی ریز واگذار می شود

در ادامه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به محدودیت قانونی پیش آمده در ارتباط با واگذاری اراضی شیب دار، گفت: در نشست اخیر با مسئولین دادگستری و دادستانی استان، نگاه موافق این افراد گرفته شد و برای تائید نهایی باید در همان شورای پیشگیری مجدد مطرح شود.

قاسمی با اشاره به شرایط اقلیمی و  تجربه بهره برداران منطقه در کشت آنغوزه، تصریح کرد:  در مناطقی که مستعد ایجاد باغ‌های دیم یا مستعد کشت گیاهان دارویی مثل آنغوزه باشد، اراضی واگذار می شود.

وی حفظ ذخائر ژنتیکی و جنگل ها را ضروری دانست و افزود:  واگذاری اراضی زیرنظر کارشناسان و محققین مرکز تحقیقات در مناطقی که پوشش نامناسب، عمق خاک و بارندگی مناسب داشته باشد، صورت می گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی با بیان اینکه در ایران بیش از 300 هزار هکتار انگور با تولید سه میلیون و 200 هزار تن در سال وجود دارد، گفت: کشور ما نمایشگاهی از پایه ها و ارقام انگور است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمدعلی طهماسبی در اولین آیین شکرگزاری برداشت انگور در شهرستان کوار،  نبود زنجیره تولید در تاک داران و انگورکاران را ضعف اساسی دانست و افزود:  استراتژی وزارت جهاد کشاورزی حمایت از تشکیل زنجیره با اعطای تسهیلات ارزان قیمت است.

به گفته وی؛ تامین نهاده ها، نهال و پیوندک، بازاریابی،بازاررسانی و برندسازی در قالب تشکل ها مورد حمایت قرار می گیرد. طهماسبی از دیگر حمایت ها، اعطای تسهیلات ارزان قیمت جهت توسعه سایبان ها، آبیاری تحت فشار و صنایع تبدیلی برشمرد و افزود: با تسهیل‌گری صورت گرفته در حال حاضر یک‌ سری از فعالیت های کشاورزی تغییر کاربری محسوب نمی شود و با ورود سرمایه گذار و کارآفرینان به بخش و حمایت و موافقت سازمان جهاد کشاورزی تسهیلات ارزان قیمت اعطا می شود.

این مقام مسئول به انگورکاران  توصیه کرد: در برنامه ریزی کشت 30 درصد رقم کشمشی، 30درصد رقم تازه خوری و 40 ارقام با قابلیت ماندگاری بالا کشت شود  چرا که با نگهداری این ارقام جهت ارائه در زمانی که تقاضا در بازار بیشتر است مانند ایام نوروز و صادرات سود زیادی نصیب تولید کننده خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی با بیان اینکه به جای توسعه سطح زیر کشت، افزایش عملکرد دنبال شود، تاکید کرد: تغذیه مناسب، رعایت فاصله مناسب درختان، اجرای طرح فراز ( داربستی کردن انگور) کنترل آفات و بیماری ها و استفاده از پوشش سایبان از راهکارهای افزایش عملکرد است.

وی با اشاره به اینکه استان فارس پیشتاز در استفاده از پوشش سایبان در باغ ها است، افزود: این پوشش علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب و خسارات ناشی از حوداث طبیعی مانند سیل، تگرگ، سرمازدگی و گرمازدگی را به حداقل می رساند.

شهرستان کوار از توابع استان فارس و با رتبه اول تولید در این استان از عمده مناطق تولید انگور در کشور است و نخستین آئین برداشت انگور در این شهرستان از 26 شهریور ماه آغاز و به مدت چهار روز ادامه دارد.

اولین آیین برداشت انگور در  شهرستان کوار با حضور محمدعلی طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در این آیین با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی پنج رکن مردم بنیان، عدالت بنیان، دانش بنیان، درون زا و برون نگر دارد، افزود: برگزاری همایش انگور با همت مردم منطبق بر رکن مردم بنیانی اقتصاد مقاومتی است.

محمد مهدی قاسمی تصریح کرد: درون زا بودن اقتصاد مقاومتی یعنی باید با بهره‌گیری از  ظرفیت ها، پتانسیل ها وتوانمندی ها به نحو موثرتری در جهت رونق اقتصادی گام برداریم.

به گفته وی پتانسیل ها و ظرفیت های بی شماری به طور طبیعی، ارثی با تلاش نیاکان ما بوجود آمده که از آن جمله ظرفیت باغداری استان فارس و شهرستان کوار است و سیاست ها و استراتژی وزارت جهاد کشاورزی و به تبع آن سازمان جهاد کشاورزی بارور سازی این ظرفیت ها با کمک مردم است.

قاسمی از جمله راه‌های بارور سازی پتانسیل های موجود  توسعه صنایع تبدیلی- تکمیلی، مکانیزاسیون، آبیاری نوین و کشت گلخانه ای دانست.

وی با اشاره به رکن دانش بنیان بودن اقتصاد مقاومتی، گفت: باید با استفاده از دانش، تکنولوژی و فن  برچالش ها فائق بیایم.

این مقام مسئول کشاورزی را شغل پرمشقت و پرریسکی دانست و افزود: باید با استفاده از نقاط قوت بر نقاط ضعفمان غلبه کنیم و نقاط قوت استان فارس را تجربه و دانش کشاورزان برشمرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه بیش از  50 درصد فضای کسب و کار  این استان به کشاورزی تعلق دارد، ابراز کرد: باید با راه اندازی زنجیره های تولید هم افزایی در بخش کشاورزی داشته باشیم.

وی به ظرفیت های انسانی و خدادادی طبیعی این کشور اشاره کرد و گفت: با وجود این ظرفیت ها و با هم افزایی هیچ کدام از این تحریم ها خدشه ای به اقتدار و استقلال این کشور وارد نمی کند.

قاسمی تصریح کرد: با پیاده سازی مدل اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی به دنبال ارتقای ارزش افزوده در این بخش هستیم.

استان فارس با سطح زیر کشتی بالغ بر 65 هزار هکتار و تولیدی  بیش از 600 هزار تن محصول انگور است، رتبه اول تولید انگور کشور را دارد و شهرستان کوار با سطح زیر 6 هزار هکتار انگور و تولید 140 هزارتن، دارای رتبه اول تولید استان است، نخستین آئین برداشت انگور در این شهرستان از 26 شهریور ماه آغاز و به مدت چهار روز ادامه دارد.

استاندار فارس گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده حجم قابل برنامه‌ریزی برای مصارف زیست محیطی و کشاورزی پایین دست سد درودزن ۱۱۵ میلیون متر مکعب آب در سال زارعی 98-99 در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: در چهار چوب دستورالعمل یگان حفاظت اراضی کشاورزی تاکید شده که در سطح استان ها با هماهنگی فرمانده نیروی انتظامی استان، فرمانده یگان حفاظت اراضی کشاورزی در هر استانی منصوب شود.

در آیینی با حضور علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی و سرهنگ ابراهیم حسن آبادی فرمانده یگان حفاظت اراضی کشاورزی کشور؛ "سرهنگ امیدعلی رستمی" به عنوان فرمانده یگان حفاظت اراضی کشاورزی استان فارس معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، روز پنج شنبه 21 شهریور ماه رئیس این سازمان در آیین مذکور با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر اقدامات بسیار خوبی در حوزه زمین و امور اراضی انجام شده، گفت: در این استان 16 خودرو یگان گشت در سامانه ارتباط مردمی حفاظت اراضی کشاورزی 131 فعالیت می‌کند.

محمد مهدی قاسمی افزود: اولویت ما در رسیدگی به تخلفات شهرستان‌های شیراز، مرودشت، سپیدان  است چرا که به دلیل ارزش های بالای زمین، بیشترین تخلفات در این شهرستان ها رخ می دهد.

به گفته وی اقدامات بسیار خوبی در حوزه زمین از جمله کاداستر و الکترونیکی کردن فعالیت‌های مختلف صورت گرفته و ساماندهی این اطلاعات در قالب پوشه هایی با هدف سهول الوصول بودن در دستور کار است.

قاسمی افزود: با توجه به ارزش زمین برای نسل های آینده در سطح ملی با برنامه ریزی مدون حفاظت و حراست این سرمایه ملی به طور جدی دنبال می‌شود.

وی تصریح کرد: در استان فارس به خصوص شهرستان شیراز، در طول چند دهه گذشته تعرضات به حوزه زمین به حدی بالا بوده که امروز مقابله با این مسئله خیلی سخت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه حفظ و حراست از زمین های کشاورزی در جهت تامین امنیت غذایی بر عهده ما است، افزود: ایجاد هر یک سانتی متر خاک 500 سال زمان نیاز دارد.

به گفته وی با از بین رفتن هر سه هکتار زمین یک فرصت اشتغال از دست می رود  و به طور متوسط یک هکتار زمین کشاورزی که از حیز انتفاع خارج شد، حدود 7 تن محصولات کشاورزی نیز از بین می رود.

قاسمی با بیان اینکه خاک برخلاف آب تجدید پذیر نیست، یادآورشد: شاید بتوان آب را از سایر سرزمین ها، از خلیج فارس و دریای عمان انتقال داد و یا بارورکردن ابرها کمبود آب راجبران کرد ولی روشی جهت برگرداندن خاک به حالت اولیه وجود ندارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اظهار کرد: متاسفانه در گذشته شهرها در مناطق جلگه ایی و آبرفت های بسیار خوب قرار گرفته که این امرتهدید بزرگی است، به طور نمونه باغ های قصرالدشت دو هزار هکتار بوده که امروزه به 600 هکتار رسیده و ما مجبوریم اقدامات بسیار سختگیرانه جهت حفظ این باغ ها پیش بگیریم.

معاون آموزشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس گفت:  سال گذشته 51 هزار و 283 نفر بهره‌بردار بخش کشاورزی در قالب 1684 دوره توسط این مرکز آموزش دیدند.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: هرکس که امام حسین (ع) چراغ هدایتش باشد بر کشتی نجات سوار خواهد شد.

زیر مجموعه ها