هم  اکنون 
دومین نشست مشترک با شرکت های دانش بنیان، جهت بررسی و رفع چالش های این شرکت ها و حمایت از آنها، به ریاست مجتبی دهقانپور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و با حضور معاونین، مدیران مربوطه و شرکت های دانش بنیان مرتبط با بخش کشاورزی، در سالن شهید پرویزی سازمان در حال برگزاری است.
۱۰:۲۸
دوشنبه چهارم مهرماه

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس

هم  اکنون 
مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس و عزاداری ایام رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن (ع) و امام رضا ( ع) با حضور مجتبی دهقانپور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، سید محسن قائمی، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه سازمان، معاونین، مدیران و همکاران در نمازخانه سازمان در حال برگزاری است. در این مراسم که با همکاری حوزه نمایندگی ولی فقیه و اداره امور ایثارگران سازمان برگزار گردیده، حجت الاسلام والمسلمین کیخا و سید عبدالکریم رضوی، پیش کسوت جنگ و جهاد فارس و مدیر سابق سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، به ایراد سخنرانی پرداخته و در پایان مداحان اهل بیت( ع) به مرثیه سرایی پرداختند.
دوشنبه چهارم مهرماه

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس

صبح یکشنبه سوم مهرماه و همزمان ۲۸ صفر و رحلت حضرت رسول(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و در آستانه سالروز شهادت امام هشتم شیعیان، مراسم تشییع پیکرهای مطهر ۲ شهید دوران دفاع مقدس که به تازگی در مناطق عملیاتی کشف و شناسایی شده‌اند و تشییع پیکر شهید بسیجی مدافع امنیت در شیراز برگزار شد.

مراسم عزاداری ۲۸ صفر و تشییع پیکرهای پاک ۲ شهید دوران دفاع مقدس و یک شهید بسیجی مدافع امنیت و همچنین تجمع و راهپیمایی "امت رسول‌الله" در محکومیت هتک حرمت مقدسات اسلامی، با حضور گسترده مردم مومن، انقلابی و شهیدپرور شیراز، ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه صبح یکشنبه سوم مهرماه از سه راه نمازی آغاز شد و تا حرم مطهر حضرت احمدبن موسی(ع)، ادامه یافت.

مراسم تجمع و راهپیمایی اعلام انزجار از هتاکان به مقدسات که با دعوت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و با عنوان "امت رسول‌الله" شکل گرفت، علاوه بر شیراز در سایر شهرستان‌های فارس نیز برگزار شد، شرکت کنندگان در محکومیت اقدامات اغتشاشگران و آشوب طلبانی که با سوءاستفاده از احساسات و اعتراضات مردم نسبت به شعائر دینی و مقدسات و شخصیت‌ها توهین روا داشتند و به اموال عمومی آسیب وارد کردند، شعارهایی سردادند.

شرکت کنندگان در این تجمع و راهپیمایی ضمن ابراز انزجار اقدامات آشوبگران در شیراز و سایر نقاط ایران اسلامی و اعلام حمایت کامل از نیروهای انتظامی و امنیتی و بسیج، خواهان برخورد قاطع و قانونی با عوامل و محرکان اصلی آشوب‌های اخیر شدند.

 

 

 

 

 

افرادی که تمایل به احداث گلخانه دارند می‌توانند با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی برای دریافت وام اقدام کنند.

 
 

پرداخت تسهیلات به متقاضیان احداث گلخانه در فارس مدیر امور سرمایه گذاری جهاد کشاورزی فارس گفت: گسترش فضای گلخانه‌ای به دلیل صرفه جویی در آب و افزایش تولید اولویت جهاد کشاورزی استان است و تسهیلات ایجاد گلخانه بر اساس تبصره ۱۸ و ماده ۵۲ قانون الحاق به صورت مستمر به متقاضیان پرداخت می‌شود.
پیشکار گفت: متقاضیان دریافت تسهیلات برای نام نویسی به سامانه یکپارچه تسهیلات اعتباری بخش کشاورزی "سیتا" به نشانی Cita.maj.ir مراجعه کنند.
وی افزود: درخواست‌ها در کمیته تخصصی سازمان جهاد کشاورزی بررسی و متقاضیانی که درخواست شان تایید شود به بانک معرفی می‌شوند.
مدیر امور سرمایه گذاری جهاد کشاورزی فارس گفت: سود این تسهیلات در مناطق کم برخوردار ۱۲.۵ و در مناطق برخوردار ۱۴.۵ درصد است.
به گفته مدیر باغبانی جهاد کشاورزی فارس سطح کشت‌های گلخانه‌ای در استان ۸۸۸ هکتار است که برنامه ریزی شده تا سال ۱۴۰۴ به هفت هزار هکتار برسد.
پاکاری گفت: صرفه‌جویی در مصرف آب و افزایش تولید مهمترین مزایای کشت گلخانه‌ای است.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: شهرستان‌های سپیدان، شیراز، فسا، پاسارگاد، نی ریز، مرودشت، جهرم و قیروکارزین بیشترین سطح گلخانه استان را دارند.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: استان فارس حدود ۲ میلیون هکتار زمین زراعی دیم و آبی دارد و با تولید ۸ میلیون تن محصول زراعی، رتبه دوم کشور را در تولید محصولات زراعی به خود اختصاص داده است.

  معاون بهبود تولیدات گیاهی فارس گفت: توسعه پایدار کشاورزی و افزایش بهره وری در تولید از مزایای اجرای قانون اصلاح الگوی کشت در استان است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی فارس علت بر زمین ماندن قانون اصلاح الگوی کشت را ناتوانی در جمع کردن مولفه‌های مرتبط اجرایی در کنار هم عنوان کرد.

دبیری گفت: تعیین میزان نیاز کشور به محصولات زراعی، استراتژیک بودن محصولات، میزان مصرف آب، ذائقه مردم، محیط زیست، منابع طبیعی و حفاظت منابع، از جمله مولفه‌های مطالعاتی برای تعیین الگوی کشت در هر منطقه است که رسیدن به الگوی کشت واقعی را سخت کرده است.

به گفته دبیری، از اردیبهشت سال ۱۴۰۱، مطالعات الگوی کشت برای سه دشت کشاورزی در فارس شامل دشت نمدان در اقلید، مادر سلیمان در قادر آباد و دشت داراب آغاز و الگوی کشت برای این دشت‌ها تهیه شده و آماده اجراست که۱۷ محصول برای کشت امسال در الگوی کشت این سه دشت در نظر گرفته شده است.

وی به بسته‌های حمایتی از کشاورزان هم اشاره کرد و افزایش ده برابری یارانه بذر و رسیدن آن به هر کیلوگرم ۲ هزار و ۵۰۰ تومان و پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون از جمله این تسهیلات برشمرد.

دهقان پور گفت: برای گندم بذر و کود در ابتدای کاشت در اختیار کشاورز قرار می‌گیرد و بهای آن پس از برداشت و فروش محصول دریافت می‌شود.

وی افزود: برای کاشت نخود، لوبیا و عدس هم کود در ابتدا تامین می‌شود و بذر یا یارانه خرید آن به کشاورزان داده می‌شود.
رئیس جهاد کشاورزی فارس گفت: پارسال ۳۵ هزار هکتار کشت قراردادی گندم با ۴۱۵۶ بهره بردار در استان داشتیم که بعد از خوزستان و گلستان رتبه سوم را در کشور بدست آوردیم.
دهقان پور به طرح جهش تولید در دیم زار‌های استان اشاره کرد و افزود: امسال از ظرفیت کشت قراردادی برای جهش تولید در دیمزار‌ها هم بهره میبریم.
رئیس جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه در کشت قراردادی کشاورزان تمرکز خود را بر برنامه ریزی برای کشت محصول با بالاترین کیفیت و حداقل بودجه می‌گذارند گفت: نتایج این طرح کاهش ریسک تولید و بازار، ثبات درآمد برای کشاورز و سود برای خریدار است.

به گزارش روابط عمومی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان فارس،

حمید ابراهیمی زاده مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان فارس بیان نمود: 

در راستای تدارک و تأمین کودهای ازته مورد نیاز بخش کشاورزی از ابتدای سال جاری تا پایان مردادماه ، مقدار 210999 هزار تن کود اوره از مبدأ پتروشیمی شیراز توسط پیمانکار حمل مربوطه، بارگیری و به مقاصد استان های اردبیل،البرز، تهران، آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی، اصفهان، خراسان رضوی، خوزستان، فارس، کرمان،چهارمحال و بختیاری،سیستان و بلوچستان، گیلان، زنجان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان،مازندران، مرکزی، جنوب استان کرمان(جیرفت)،کردستان، قزوین،قم، همدان و یزد حمل گردید.

حمید ابراهیمی زاده با بیان این مطلب که کودهای ازته برای تولید اسید آمینه و پروتئین در گیاه مناسب بوده و از مهمترین عوامل رشد گیاه می باشد، افزود: کمبود اوره باعث زردی رنگ برگ ها در مراحل رشد و کلروز و کاهش عملکرد محصولات می شود.

ابراهیمی زاده ابراز کرد: مصرف صحیح کودهای شیمیائی نقش مؤثری در بهبود تغذیه گیاهی و افزایش عملکرد محصولات کشاورزی دارد.

 

 

 

فارس پایلوت کشاورزی دانش بنیان در کشوربه گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس ، عسکری با بیان اینکه کشور از نظر توسعه کشاورزی در بخش دانش بنیان ۴ در صد رشد داشته است افزود: بر اساس جدیدترین مصوبه مجلس قرار است ظرفیت ۳۸ هزار محقق و فارغ التحصیل بخش کشاورزی در حوزه دانش بنیان کشاورزی عملیاتی و اجرایی شود.
عسکری گفت: بر این اساس فارغ التحصیلان و محققان بخش کشاورزی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی برای دریافت مدرک دانشگاهی و یا هر گونه ارتقا باید علاوه بر گذراندن دوره عملی درمراکز تحقیقاتی، کار پژوهشی دانش بنیان در بخش کشاورزی ارائه دهند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس هم ازاجرای طرح جهش تولید در دیم زار‌ها برای اولین بار در فارس خبر داد و افزود: در دومین سال اجرای این طرح در کشور، امسال استان فارس هم به جمع استان‌های مجری این طرح می‌پیوندد.
به گفته دهقان پور این طرح بر محصولات اساسی کشاورزی و استفاده حداکثری از آب سبز یا آب باران متمرکز است.
وی افزود: حمایت‌های بیمه‌ای از محصولات دیم ودر اختیار گذاشتن ادوات کشاورزی کاشت دیم با تسهیلات ۴ درصد در اختیار کشاورزان از بسته‌های حمایتی اجرای این طرح است.
کشت‌های قراردادی و شتوی زمستانی و تبادل نظر در مورد برنامه ریزی این کشت‌ها در سال زراعی حدید، محورر دیگر همایش کشت‌های زمستانه سال زراعی جدید بود.
دبیری معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه از ۳۰۰ هزارهکتار اراضی دیم استان، ۲۰۰ هکتار در قالب طرح جهش تولید در دیم زار‌ها قرار گرفته افزود، این طرح در ۱۴ شهرستان و برای کاشت ۱۰ محصول اجرا می‌شود.
دبیری گندم، جو، دانه‌های روغنی، چون گلرنک، کاملینا، گیاهان دارویی، چون خاکشیر، سیاهدانه، توسعه کشت چغندر پاییزه به جای بهاره را از جمله گیاهان کم آب بر مورد استفاده در طرح جهش تولید در دیم زار‌ها عنوان کرد و افزود: این محصولات علاوه بر افزایش تولید سبب تغییر در تناوب کشاورزی خواهد شد.
وی پیش بینی کرد در صورت بارش‌های خوب در استان، امسال بیش از ۹۰۰ هزار تن گندم در استان فارس خواهیم داشت.

زیر مجموعه ها