تخصیص اعتبار؛ روند مبارزه موثر با ملخ را سرعت می بخشد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: پیش بینی می شود مبارزه با ملخ صحرایی در سطحی بالغ بر صد هزار هکتار انجام شود که هزینه ای بیش از هفتاد میلیارد ریال را در بردارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمد مهدی قاسمی در ستاد بحران استان فارس که با دستور کار مبارزه با ملخ صحرایی برگزارشد، ابراز کرد: با توجه به اینکه تخصیص اعتبار در روند مبارزه موثر با ملخ تاثیر دارد و از طرفی حمله این آفت "بحران" است، انتظار می رود سازمان مدیریت و برنامه ریزی نسبت به تامین سریع حداقل بخشی از اعتبار مورد نیاز به صورت نقدی اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه ملخ صحرایی سال جاری با گستردگی بیشتر از سال گذشته به استان فارس و استان بوشهر هجوم آورده و با توجه به مرحله رشدی مزارع گندم، کلزا و شتوی جات این استان، امکان خسارت بسیار زیادی به مزارع وجود دارد، تصریح کرد: پیش بینی می شود بالغ بر یک و نیم میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی، زراعی و باغی استان فارس نیاز به پایش آفت مذکور داشته باشد.

به گفته قاسمی، ملخ صحرایی به شهرستان های جنوبی استان فارس از جمله مُهر، لامرد و بخشی از لار حمله کردند و 14 شهرستان جنوبی که سال گذشته مورد حمله ملخ قرار گرفتند، آماده باش هستند.

وی افزود: دو آمادگاه مبارزه با ملخ سال گذشته در لامرد و شیراز مهیا شده و همه امکانات اعم از ماشین های شاسی دار، توربولاینرها در این مکان ها متمرکز شده است که به فراخور نیاز در اختیار شهرستان‌های مختلف قرار می‌گیرد.

این مقام مسئول بیان کرد: تحقیقات در زمینه شکار ملخ و استفاده از این حشره در تغذیه دام و طیور از جمله شترمرغ در دستور کار مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس قرار دارد.

قاسمی با اشاره به اینکه امکانات جهاد کشاورزی به تنهایی پاسخگوی مبارزه با این حجم ملخ نیست، گفت: امکانات دستگاه های وابسته از جمله وسایل اطفای حریق (روت فایر) اداره منابع طبیعی و تانکرهای آب امور عشایر برای مبارزه مورد نیاز است.

وی افزود: در مرکز استان ستاد بحران ملخ به جانشینی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و در شهرستان ها نیز به ریاست فرماندار و به جانشینی مدیریت جهاد کشاورزی باید تشکیل شود.

ستاد بحران استان فارس که با دستور کار مبارزه با ملخ به ریاست محمود رضایی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس برگزار شد در این نشست مقرر شد سازمان مدیریت و برنامه ریزی از اعتبارات ۳ درصد نفت و گاز بخشی از اعتبارات مورد نیاز به صورت نقدی پرداخت کند و به منظور مبارزه با ملخ امور عشایر تانکرهای آبرسان، محیط زیست موتور سیکلت های بلااستفاده به منظور ردیابی ملخ در مناطق صعب العبور و دستگاه های اجرایی عمرانی مثل راه و شهرسازی و شهرداری هایی که در حوزه تهدیدات قرار دارند، امکاناتش را برای آماده سازی فرودگاه هایی که نیاز به کار عمرانی دارند تخصیص دهند و شرکت پخش فرآورده های نفتی برای سوخت تراکتورها گشایش کنند.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه هجوم دستجات ملخ صحرایی سال جاری دیرتر و با گستردگی و تعداد بیشتر از سال گذشته شروع شده، گفت: با توجه به مرحله رشدی مزارع گندم، کلزا و شتوی جات این استان، امکان خسارت بسیار زیادی به مزارع وجود دارد از این رو همه بهره‌برداران عزیز باید خطر حمله ملخ را جدی بگیرند و بلافاصله به محض رویت اطلاع رسانی کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی در استان فارس، محمد مهدی قاسمی در"ستاد بحران ملخ سازمان جهاد کشاورزی استان فارس" ابراز کرد:  ملخ های صحرایی روز جمعه دوم اسفند ماه، هجوم گسترده ای از کشور عربستان به استان بوشهر داشتند و با توجه به اینکه این هجوم نسبت به سال گذشته بسیار گسترده تر و استان فارس همجوار با استان بوشهر است، نیاز به فراهم کردن تمهیدات لازم  برای مقابله با ملخ داریم و به استان بوشهر نیز چون در خط مقدم قرار دارد، کمک خواهیم کرد.

به گفته وی، ملخ صحرایی در حال حاضر به سه شهرستان جنوبی استان فارس  مهر، لامرد و بخشی از لار حمله کرده اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به تجربه خوب سال گذشته استان فارس در مبارزه با ملخ، یادآور شد: این سازمان آمادگی کامل برای مقابله با ملخ را دارد و چهارچوب کلی کار، وظایف دستگاه‌های ذی مدخل مشخص و کارشناسان و‌مدیران معین و امکانات شهرستانی به خوبی پیگیری شده است.

قاسمی با بیان اینکه سم لازم برای مبارزه اولیه با ملخ صحرایی خریداری شده و  به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت، تصریح کرد: انتظار این است نظیر سال گذشته کشاورزان عزیز با انسجام و عزم جدی از تمامی امکانات در اختیار به منظور مبارزه با ملخ استفاده کنند.

وی به هماهنگی با شرکت پخش فرآورده های نفتی به منظور تامین سوخت مورد نیاز تراکتورداران  اشاره کرد و افزود: همه دستگاه‌های وابسته به جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌هایی که عضو ستاد بحران شهرستان ها و استان ها هستند همکاری لازم  را با کشاورزان عزیز در امر مبارزه خواهند داشت.

آمادگی مبارزه با ملخ را داریم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس بیان کرد: علاوه بر سه شهرستان آلوده که به طور ویژه پایش می شوند، در 14 شهرستانی که سال گذشته دستجات ملخ مشاهده شده آمادگی لازم برای مبارزه با ملخ را داریم.

 وی افزود: دو آمادگاه مبارزه با ملخ سال گذشته در لامرد و شیراز مهیا شده و کلیه امکانات اعم از ماشین های شاسی دار، سمپاش ها در این مکان ها متمرکز شده که به فراخور نیاز در اختیار شهرستان‌های مختلف قرار می‌گیرد.

قاسمی اظهار کرد: فرودگاه‌های سمپاش از سال گذشته آماده شده بود که در صورت امکان مبارزه هوایی  انجام می شود اما ملخ ها غالباً در مناطق صعب العبور ریزش دارند که با استفاده از تراکتور و ماشین های شاسی بلند سمپاشی را انجام خواهیم داد.

او می گوید: بیشترین پهپاد سم پاش در استان فارس  وجود دارد که در صورت نیاز برای مبارزه با ملخ استفاده خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس بیان کرد:  به منظور مبارزه با ملخ هفت میلیارد تومان اعتبار برای سال پیشرو پیش بینی شده است  که با توجه به ضرورت مبارزه با ملخ، از سازمان مدیریت و برنامه ریزی تقاضا داریم این اعتبار تامین شود.

قاسمی تاکید کرد: کشاورزان عزیز به محض رؤیت دسته‌جات ملخ،  از طریق شماره 09018396744  اطلاع‌رسانی ‌کنند تا همکاران حفظ نباتات حضور پیدا کنند.

 

رئیس اداره روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از هجوم دستجات بزرگ ملخ صحرایی به شهرستان های جنوبی این استان به خصوص مُهر و لامرد خبر داد.

به گزارش زوابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی در استان فارس، علیرضا واحدی پور با اشاره به اینکه ملخ ها از بعدازظهر روز جمعه دوم اسفندماه به استان فارس وارده شده اند، گفت: با توجه به جمعیت بالا، ردیابی و مبارزه با ملخ ها توسط بخش دولتی به تنهایی امکان پذیر نیست.

وی افزود: از عموم مردم شریف و کشاورزان فهیم استان فارس خواهشمند است در صورت مشاهده هر گونه جمعیت ملخ در حال پرواز یا ساکن به نزدیکترین مرکز خدمات جهاد کشاورزی و یا سامانه 131 اطلاع رسانی کنید.

واحدی پور با بیان اینکه بهره برداران بخش کشاورزی به منظور پایش ملخ، باید مزارع و باغ های خود را حداقل دو نوبت در صبح و بعدازظهر بازدید کنند، تصریح کرد: سم پاش های شخصی باید سرویس و آماده کار باشند.

رئیس اداره روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اظهار کرد: سموم مورد نیاز به منظور مبارزه با آفت ملخ صحرایی به صورت رایگان توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها در اختیار کشاورزان و باغداران قرار داده خواهد شد.

 

مدیرتعالی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: ساماندهی مدل های تعالی کسب و کار فرصتی برای ارزیابی و مقایسه را به سازمان ها و نهادها با کسب و کارهای متفاوت ایجاد و در نتیجه با ایجاد فضای رقابتی حرکت به سمت بهبود و ارتقا را در آنها تقویت می‌ کند.

میعاد امین پور به گزارش  روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی در استان فارس، ابراز کرد: تعالی سازمانی مبتنی بر مدل در صورتی که به درستی اجرا شود ابزاری کارآمد برای تدوین مفاهیم و ارزش های سازمانی است.

به گفته وی، تعالی سازمانی اجرای برنامه های راهبردی، بکارگیری روش های خود ارزیابی، یادگیری سازمانی و بهبود مداوم را در سازمان ها نهادینه می کند و امکان شناسایی بهترین فرآیندها و انجام بهینه کاوی را فراهم می سازد. 

امین پور افزود: سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از سال ۱۳۹۵ مدل تعالی EFQM را مستقر کرد و در این مسیر بر اساس ارزیابی ها در سال ۹۶ موفق به دریافت جایزه دو ستاره و در سال ۹۷ موفق به دریافت جایزه سه ستاره در سطح تقدیرنامه شد.

مدیرتعالی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس یادآور شد: در سال جاری نیز ارزیابی "جایزه تعالی" از تاریخ بیست و نهم بهمن ماه به مدت سه روز انجام شد و تیم‌های تعالی بر اساس اصول ارزیابی "جایزه تعالی"  بررسی شدند و علاوه بر این  نحوه جاری سازی استراتژی ها و ارائه خدمات به بهره برداران بخش‌ در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان های مرودشت و شیراز مورد ارزیابی قرار گرفت.

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: انتخاب نمونه های بخش کشاورزی به عنوان روش ترویجی و با هدف الگو سازی از بهره برداران موفق در بهره وری مطلوب از منابع تولید برای سایر تولید کنندگان انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی در استان فارس، حمید رضا ابراهیمی ابراز کرد: از 33 سال گذشته همواره شناسایی،  انتخاب، معرفی و تجلیل از تولید کنندگان برتر با هدف ارتقای جایگاه حرفه ای کشاورزی، ایجاد انگیزه برای فعالان بخش و تشویق آنان به منظور تلاش و استمرار در تولید صورت می گیرد.

به گفته وی، در سال 97 در استان فارس با تشکیل 17 نشست کمیته های تخصصی و بررسی ستادی و میدانی، از 267پرونده معرفی شده بهره برداران برتر شهرستانی،  77 نفر  به عنوان برتر استانی انتخاب و معرفی شد.

ابراهیمی افزود: نمونه های بخش کشاورزی استان فارس، 12 نفر از بخش ترویج، 11 نفر از بخش باغبانی، 11 نفر از بخش تولیدات دامی و عشایری، 10 نفر از بخش زراعت و سایرین از بخش های آب و خاک، شیلات و آبزیان، بازرگانی و صنایع کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری، مکانیزاسیون کشاورزی ، امور اراضی و تشکل های بخش کشاورزی بود.

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه پنج نفر از برترین های کشاورزی این استان، نمونه ملی شدند، بیان کرد: محمدباقر شیخ الاسلامی باغدار نمونه پسته، سخاوت ساسانی پور باغدار نمونه انجیر، سید جعفر حسینی دبیر اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی، نسرین آذرخش پرورش دهنده نمونه ماهیان خاویاری در مناطق غیر ساحلی و الهام ورزنده پرورش دهنده نمونه ماهیان زینتی این نمونه های ملی بودند.

وی با اشاره به ضرورت استفاده ازدانش وتجربه تولیدکنندگان برتر در واحدهای بهره برداری آنان، تصریح کرد: به منظور انتقال تجربیات وآموزش به سایربهره برداران، کانون های یادگیری در واحدهای بهره برداری آنان راه اندازی شده که امیدواریم شاهد دستیابی به کشاورزی پایدار و حصول اهداف بلند وزارت جهاد کشاورزی درعرصه تولید و خود کفایی باشیم.

ابراهیمی شاخص انتخاب برترین های کشاورزی را استراتژیک بودن محصول از نظر امنیت غذایی، صادرات و ارز آوری، رعایت اصل بهره وری عوامل محدود کننده تولید، رعایت توسعه پایدار و حفظ امنیت زیستی، ایجاد ارزش افزوده در محصولات کشاورزی و کاهش ضایعات محصول تولیدی دانست.

 

 

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: شرط خدمت در وزارت جهاد کشاورزی داشتن روحیه جهادی و اصلی ترین وظیفه کارکنان این مجموعه خدمت به تامین کنندگان امنیت غذایی است از این رو مجموعه وزارت جهاد کشاورزی با تعالی سازمانی بیگانه نیستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: به منظور تعیین سطح تعالی سازمانی، تیم ارزیابان برای سومین سال متوالی در این سازمان مستقر شدند.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: باید با استفاده از کشاورزی دانش بنیان به پیشبرد استان فارس به عنوان ایران کوچک کمک کنیم از این رو مسئولین باید در خدمت کشاورزان باشند و بهره برداران بخش کشاورزی با اعتماد به مسئولین زمینه بروز این مهم را فراهم کنند.

زیر مجموعه ها