استاندار فارس گفت: تاکنون ملخ صحرایی در سطحی بیش از 211 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی و کشاورزی این استان ردیابی و در سطحی بالغ بر 5 هزار هکتار مبارزه شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد افزایش یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمد مهدی قاسمی افزود: طبق مصوبه دولت قیمت خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم معمولی نان دو هزارو ۵۰۰ تومان و گندم دوروم دو هزار و ۶۰۰ تومان تعیین شد.

وی بیان کرد: سال گذشته قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم معمولی نان یک هزارو ۷۰۰ تومان بوده است.

این مقام مسئول با اشاره به وضعیت خوب بارندگی ها و تاثیر آن بر تولید در سال زراعی جاری اظهار کرد: با توجه به مناسب بودن شرایط آب و هوایی  برای ظهور و اپیدمی شدن بیماری های برگی گندم، جو و کلزا نسبت به سمپاشی مزارع خود با سموم مناسب قارچکش از جمله تیلت، فولیکور، امیستاراکسترا و ...‌ در اسرع وقت اقدام نمایید چرا که مجموعه بیماری های برگی مانند زنگ زرد، سپتوریوز، سفیدک سطحی و سایر لکه برگی می توانند تا ۵۰ درصد عملکرد محصول را کاهش دهند.

وی با بیان اینکه امنیت غذایی از تولید گندم تامین می‌شود، تصریح کرد: کشاورزان با رعایت نکات ایمنی دولت را همراهی کنند و ارگان‌های دیگر نیز مانند اداره کل راه و شهرسازی استان فارس، پلیس راهور استان فارس و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شیراز همکاری‌های لازم را برای برداشت سالم محصول داشته باشند.

قاسمی با اشاره به اینکه استان فارس نقش موثری در برداشت گندم در سطح کشور دارد، تاکید کرد: بیش ازسه هزارو پانصد دستگاه کمباین استان فارس جهت مشارکت در برداشت غلات به جز این استان، سایر استان های کشور را پوشش داده و به صورت مهاجر به سایر استان ها عزیمت می کنند که در بحث ایمنی کشاورزان و حمل و نقل این کمباین‌ها نیازمند حمایت سایر دستگاه‌های اجرایی هستیم.

وی با اشاره به اینکه فروش گندم برای مصارف نان آزادپز، مشمول نرخ یارانه ای نخواهد بود، خاطر نشان کرد: به منظور بهبود شرایط کیفی خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم، رعایت کامل استانداردهای مربوطه ضروری است.

قاسمی یادآور شد: در راستای انجام مطلوب تعهدات دولت و پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان، منابع مورد نیاز برای خرید تضمینی گندم علاوه بر پیش بینی از محل اعتبارات عمومی، منابع هدفمندسازی یارانه ها و تسهیلات بانکی از محل منابع حاصل از اصلاح قیمت فروش گندم توسط دولت و کاهش یارانه موضوع تبصره (2) بند (1) این مصوبه تامین می گردد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان فارس اظهار کرد: مسئولیت خرید گندم به عهده شرکت بازرگانی دولتی( غله) و با مباشرت اتحادیه تعاون روستایی است که در 130 مرکز خرید در اقصی نقاط استان انجام خواهد شد.و اقدامات لازم جهت تحویل آسان انجام شده است.

او به عوامل خرید تاکید کرد: باید با سهل ترین حالت ممکن عملیات برداشت و خرید صورت گیرد تا کشاورزان عزیز کوچکترین دغدغه ای را نداشته باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از همکاری بهره برداران بخش کشاورزی در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا خبر داد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به نزول رحمت اهی در سال گذشته گفت: به حمدالله بعد از یک دوره تقریبا ده ساله خشکسالی در کشور و استان فارس دو سال هست که وضعیت بارش ها هم در کشور و هم در استان خیلی خوب است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: پیش بینی می گردد در سال زراعی جاری بیش از 1 میلیون و 300 هزار تن گندم در استان فارس تولید گردد.

سرپرست مدیریت پشتیبانی و رفاه سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به تمهیدات به‌كار گرفته شده در سازمان جهاد كشاورزی استان فارس با توجه به همه گیر شدن ابتلا به ویروس کورونا اشاره کرد و گفت: طی تماس تلفنی جلسه کمیته اظطرار برگزار و پس از تبادل نظر و بررسی همه جانبه موارد پر خطر مورد شناسایی قرار گرفت.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: سیل، طوفان، تگرگ پنج هزار و 230 میلیارد ریال به زیر بخش های کشاورزی استان فارس خسارت وارد کرد.

جعفر صبوری پور به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی در استان فارس، با اشاره به وقوع سیل، طوفان و تگرگ در روزهای دوم و سوم فروردین ماه تصریح کرد: خسارت در شهرستان های لار، لامرد، مهر، خنج، فراشبند، قیروکارزین، داراب، زرین دشت، گراش و جهرم رخ داد.

وی با بیان اینکه در پی تغییرات اقلیمی مذکور، 34 هزار و 500 هکتار از مزارع، 7500 هکتار نخیلات و مرکبات خسارت وارد شده است، ابراز کرد: 15 کیلوتر جاده بین مزارع، 600 متر مربع ساختمان و تاسیسات، دو واحد تاسیسات آبیاری، 70 هکتار آبیاری تحت فشار، 1.5 کیلومتر شبکه انتقال، پنج کیلومتر کانال، پنج مورد بند و گوراب، یک واحد جایگاه دام و سه رشته قنات نیز از این تغییرات اقلیمی آسیب دیده اند.

صبوری پور بیان کرد: متاسفانه بر اثر جاری شدن سیلاب‌های اخیر ۴۰۰ راس دام سبک، ۱۱ هزار قطعه طیور، ۲۵ راس دام سنگین تلف شدند و به ۷۳۳ کلنی زنبور عسل از بین رفت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: با توجه به مناسب بودن شرایط آب و هوایی برای ظهور و اپیدمی شدن بیماری های برگی گندم، جو و کلزا ؛ کشاورزان مزارع خود را در اسرع وقت با قارچ کش سم پاشی کنند.

زیر مجموعه ها