معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت: این که نمونه های برتر کشاورزی در استان فارس توانسته اند بیش از سه الی پنج برابر نسبت به سایر بهره برداران محصول برداشت کنند بیانگر این است که از کشاورزی دانش بنیان استفاده مفید کرده اند.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به "بیانیه گام دوم انقلاب" مقام عظمای ولایت گفت: همگی باید عامل به این اندیشه و تفکر والا باشیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، حجت الاسلام و المسلمین سید محسن قائمی در همایش سی و سومین دوره انتخاب ومعرفی نمونه‌های بخش کشاورزی این استان، با بیان این‌که چهلمین‌ها یعنی بلوغ فکری، عقلی و رشدی، یادآور شد: به حمدالله ما شاهد چهلمین سالگرد پیروزی نظام مقدس جمهوری اسلامی هستیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، رئیس این سازمان روز پنج‌شنبه ٢٣ اسفند در سي‌وسومين دوره انتخاب و معرفي نمونه‌هاي بخش كشاورزي استان، گفت: در ۷۹ رشته نمونه استانی داریم  و 10 نفر از این افراد نخبه‌های کشاورزی کشور هستند که این تعداد برتر ملی از رکوردهایی است که استان فارس طی سالیان متوالی کسب کرده و نشان دهنده توانمندی کشاورزان استان در استفاده از ظرفیت‌ها و بهره برداری صحیح از علم است.

محمد مهدی قاسمی با بیان این‌که کشاورزان برتر به عنوان پرچمداران خواستن و توانستن و قهرمانان هستند، یادآورشد: شناساندن قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بی شمار بخش کشاورزی استان به منظور افزایش اشتغال و رونق در اقتصاد، ایجاد انگیزه و رقابت سالم میان شاغلان بخش کشاورزی، ارج نهادن به تلاش روستاییان وتولیدکنندگان بخش کشاورزی از اهداف برگزاری همایش تجلیل از برترین‌های بخش کشاورزی است.

او بیان مشکلات روستاییان، فراهم نمودن زمینه تبادل تجربیات و معرفی الگوهای عملی و قابل اعتماد به منظور الگو برداری سایر بهره‌برداران حوزه کشاورزی از دیگر اهداف برگزاری این همایش دانست و افزود: انتظار می‌رود کشاورزان پیشرو به عنوان مروج اطلاعات، دانش و توانمندی خود را به سایرین انتقال دهند.

این مقام مسئول با بیان این‌که افزایش عملکرد تنها یکی از شاخص‌ها در انتخاب برترین‌ها است، تصریح کرد: علاوه بر آن استراتژیک بودن محصول از نظرتامین امنیت غذایی، صادراتی و ارز آوری، اهمیت رشته از نظر تولید پایدار، حفظ محیط زیست، جایگاه رشته در طرح محوری وزارت جهاد کشاورزی از دیگر شاخص‌ها است.

قاسمی اهمیت رشته از جهت بهره‎وری عوامل محدود کننده تولید نظیر آب، توجه به مشارکت در عرصه‌های مختلف تولید، بهره‎برداری و بخش ترویجی، ایجاد ارزش افزوده در بخش کشاورزی و جلوگیری از ضایعات از دیگر پارامترها در انتخاب نمونه‌ها برشمرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به این‌که در ۴۰ سالگی انقلاب تحریم‌های ظالمانه گسترده‌تر شده است، افزود: برای تبدیل کردن تهدیدها به فرصت باید بر تعامل، وحدت و هم‌افزایی تکیه داشت و کار و تلاش بر پایه خلاقیت و نوآوری و با استفاده از تکنولوژی‌های روز و بر پایه دانش را سرلوحه قرار داد.

او افزود: صرفه‌جویی در هزینه‌ها، حذف فرآیندهای زائد و کم کردن هزینه تمام شده از جمله برنامه هایی است که میتواند یاری دهنده افزایش بهره وری باشد.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان فارس با اشاره به این‌که نسخه شفا بخشی که برای تبدیل تهدیدها به فرصت وجود دارد،  اقتصاد مقاومتی است، درون‌زايي، مردم بنیان و دانش‌بنيان بودن را از رويكردهاي اصلي اقتصاد مقاومتي دانست و یادآور شد: امروز به نيمه خالي ليوان و به ظرفیت‌های مغفول در زنجيره توليد نگريسته شود.

قاسمی با بیان این‌که بکارگیری علم و فناوری و افزایش بهره وری از جمله اصلی ترین برنامه های جهاد کشاورزی است، تاکیدکرد: بهره برداران برتر با بهره‌گیری مطلوب‎تر از منابع در اختیار و بکارگیری علم و دانش توانستند به رکوردهایی دست پیدا کنند که اگر بتوانیم به طور متوسط به نصف آن دست یابیم، تحول شگرفی در کشاورزی استان رخ خواهد داد.

 رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این استان ۸.۷ درصد ارزش افزوده بخش کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده و  دارای رتبه اول محصولات باغبانی، رتبه دوم محصولات زراعی، رتبه چهارم محصولات دامی و رتبه ششم حوزه شیلاتی در بین استان‌های غیر ساحلی است و در کلان با ۱۰.۵ میلیون تن تولیدات رتبه دوم تولیدکشور را به خود اختصاص داده است‌.

او افزود: صنایع تبدیلی به دلیل ایجاد اشتغال و ارزش افزوده‌، از استراتژی‌های اساسی ما بوده و فارس با ۶۳۲ واحد صنایع تبدیلی دارای مجوز جهاد کشاورزی و همین تعداد واحد صنایع دارای مجوز سازمان صمت، رتبه دوم به لحاظ تعداد واحد و جذب ماده خام را در کشور دارد.

قاسمی تصریح کرد: اصلی ترین استراتژی سازمان جهاد کشاورزی فارس، بهبود بهره‌وری آب با توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، همچنین توسعه گلخانه و پوشش سایبان، توسعه کشت دانه های روغنی تا رسیدن به خوداتکایی، توسعه کاشت گیاهان دارویی به دلیل ارزش افزوده بالا، توسعه و تحقق بخشی به بذور و نهال با توجه به این‌که حدود 40 درصد از تولید را بذور و نهال توجیه می‌کند، تقویت مکانیزاسیون، اجرای گام‌های بعدی نظام نوین ترویج به عنوان روشی برای توانمندسازی بهره‌برداران، توسعه صنایع فرآوری و توسعه صندوق‌های حمایتی از دیگر استراتژی سازمان است.

استاندار فارس در سی وسومین دوره انتخاب و معرفی نمونه های بخش کشاورزی استان فارس گفت: کشاورزان پیشرو، کشاورزانی هدفمند هستند که نگاهی به پیشرو دارند، کاشت محصول را پایان فرآیند کشاورزی نمی‎دانند و با برنامه‌ریزی و اجرای فرآیندی مستمر ایجاد رضایتمندی در مصرف‌کننده را دنبال می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس، عنایت الله رحیمی پنجشنبه در سی وسومین دوره انتخاب و معرفی نمونه های بخش کشاورزی استان فارس یادآورشد: بیانیه دوم انقلاب که معروف به گام دوم است نشان دهنده مسیر راهبری برای دستگاه های اجرایی است و باید با تدوین برنامه عملیاتی و قرار دادن در اختیار دستگاه های دولتی و خصوصی بتوان نسبت به تمدن سازی اقدام کرد.

استاندار فارس افزود: در گام دوم تاکید رهبری بر استفاده از جوانان ، تولید علم ، توجه و استفاده از ظرفیت های موجود و افزایش بهره وری با توجه به پتانسیل های نهفته است. 
او با بیان این‌که اقتصاد کشاورزی یکی از اصلی ترین بخش‎های اقتصاد و تامین کننده نیازهای اساسی کشور است، تصریح کرد: در استان فارس کشاورزی محور اصلی فعالیت های اقتصادی است که در چند سال اخیر کشاورزی دچار چالش آب شده و می توان با استفاده از کشاورزی دانش بنیان، نیروی انسانی مجرب، آموزش‌دیده، علم روز بر چالش‌های خشکسالی و مشکلات فائق آمد و رتبه دوم در تولیدات کشاورزی را حفظ کنیم.   
استاندار فارس سرمایه، نیروی انسانی، منابع طبیعی و کشاورزی را سه بعد اصلی بهره‌روی ذکر کرد که از این بین مهمترین رکن نیروی انسانی است که آموزش و سرمایه‎گذاری روی نیروی انسانی، ارتقای کشاورزی را به دنبال دارد، از این رو انتقال موثر دانش فنی از سطح مراکز دانشگاهی به مزارع و آمادگی پذیرش دانش جدید توسط کشاورزان در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است.

رحیمی با بیان این‌که جایگاه کشاورزی استان فارس در کشور نشان از آن دارد که کشاورزی در استان پیشرو است، یادآورشد: آموزش بهره برداران منجر به اقتصادی کردن محصولات، افزایش بهره وری و گذر از اقتصاد معیشتی به کشاورزی مدرن خواهد شد.

استاندار فارس تاکید کرد: کشاورزی مدرن به دنبال تولید محصولات طبیعی (ارگانیک)است و کمتر از گذشته تاکید بر استفاده از کود و سموم دارد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس روز پنج‌شنبه 23 اسفند ماه با حضور معاون تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی، استاندار فارس، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس آئین سی و سومین دوره انتخاب و معرفي نمونه‌هاي بخش كشاورزي استان فارس در سالن سعدی اداره کل آموزش و پرورش برگزار شد.

در این آئین از ۷۹ بهره بردار نمونه استان تجلیل شد، همچنین از تمبر سی و سومین دوره همایش انتخاب و معرفي نمونه‌هاي بخش كشاورزي استان فارس که برای اولین بار طراحی شده بود، رونمایی شد.

در ادامه همایش  نرم افزار مزرعه که با هدف هدایت، حمایت و نظارت برای اولین بار در کشور راه‌اندازی شده بود، رونمایی شد.

نماینده فائو در ایران از نتایج این نشست را دستیابی به ایده‌های بسیار خوب در جهت تدوین برنامه‌ها یش دانست و گفت: به عنوان مثال حفظ پایداری تولید مرکبات به منظور تامین امنیت غذایی و تغذیه سالم از جمله دیدگاه‌های حاصله بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: اقتصاد مقاومتی دارای پنج رکن مردم بنیان، دانش بنیان، عدالت بنیان، برون‌گرا و درون‌زا است که مهارت آموزی به جوانان، به رکن درون‌زا بودن اقتصاد مقاومتی توجه دارد.

میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا سلام اله علیها و بزرگداشت روز زن با حضور حجت الاسلام والمسلمین قائمی مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه  و ریاست محترم سازمان دکتر قاسمی و معاونین و همکاران بالاخص بانوان همکار در نمازخانه سازمان برگزار گردید.

در این مراسم که با تلاوت آیاتی چند از کلام اله مجید آغاز شد، پس از آن حجت الاسلام والمسلمین یوسفعلی به بیان سیره و روش زندگی بانوی بی مانند و اسوه ای همچون حضرت فاطمه زهرا سلام اله علیها و اسما و القاب آن حضرت پرداخت. وی همچنین در رابطه با مقام زن و مادر و همسر بودن ولی اشاره نمود و از معامله ی با خداوند منان گفت.

در ادامه مراسم ضمن پخش سرود و اجرای مداحی توسط مداحان به جشن و سرور پرداخته شد و به پنج تن از مادران نمونه و همکار تجلیل به عمل آمد.

در خاتمه حجت الاسلام والمسلمین قائمی ضمن تبریک روز زن به بانوان همکار از حضور کلیه همکاران بالاخص ریاست سازمان در این مراسم قدردانی نمود و به قید قرعه نیز به پنج تن از حاضرین هدایایی ارزنده اهدا گردید.

 

زیر مجموعه ها