چهارمین نمایشگاه بین المللی خرما در شیراز برگزار می شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، علیرضا واحدی پور تصریح کرد: نمایشگاه مذکور با شعار "تولید، اشتغال و صادرات پایدار با توسعه زنجیره ارزش و کشاورزی قراردادی" از روز چهارشنبه پنجم آبان ماه با حضور حدود 70 شرکت داخلی از 15 استان و نمایندگانی از کشورهای پاکستان، روسیه و افغانستان برگزار می شود.

به گفته وی؛ هیئت های تجاری از کشورهای پاکستان، افغانستان، قزاقستان، هند، روسیه و عمان نیز حضور دارند.

او اظهار کرد: در حاشیه این نمایشگاه نخستین نمایشگاه عکس و اولین رویداد شناسایی نیازهای فناورانه (مهندسی معکوس؛ Reverse Pitch) برای شرکت های استارت آپی و فناورانه  در حوزه خرما، فرآوری و صنایع مرتبط برگزار می شود.

این مقام مسئول افزود: وبینار، سمینار و نشست های تخصصی با رایزنان تجاری و تاجرانی از کشورهای بازار هدف صادراتی، از دیگر برنامه های جانبی نمایشگاه بین المللی خرما است.

واحدی پور به ضرورت حفظ سلامت بازدیدکنندگان و جلوگیری از ازدحام جمعیت در محل نمایشگاه گریزی زد و ابراز کرد: به همت شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان فارس واقع در شهرک گلستان شیراز، سامانه برخط صدور بلیت رایگان بازدید از این نمایشگاه راه اندازی شده و بازدید صرفا با تهیه بلیت امکان‌پذیر است.

وی اضافه کرد: شیوه دریافت بلیت این نمایشگاه کاملاً رایگان بوده و متقاضیان می‌توانند برای دریافت آن به وب‌سایت شرکت نمایشگاه‌های بین المللی فارس به نشانی www.farsfair.ir مراجعه کنند.

رئیس اداره روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس بیان کرد: کارشناسان با تجربه و خبره این سازمان در زمان برپایی نمایشگاه در غرفه ای در سالن نرگس حضور دارند و به بازدیدکنندگان مشاوره علمی، فنی، تخصصی و اداری را ارائه می دهند.

چهارمین نمایشگاه بین المللی و تخصصی خرما، فرآوری، صنایع وابسته و مکانیزاسیون نخلستان از روز چهارشنبه پنجم تا شنبه هشتم آبان ماه از ساعت 16 الی 21:30 در سالن های سرو، بهار و نرگس از مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی استان فارس پذیرای بازدیدکنندگان است.

 

 سید جواد ساداتی نژاد در دومین روز سفر خود به استان فارس، در شورای اداری شهرستان زرین دشت تصریح کرد: امیدوار هستم رهاورد این سفر هم رفع مسائل و مشکلات این منطقه از ایران اسلامی باشد.

نماینده ویژه رئیس جمهور با بیان اینکه آب شرب بهداشتی و سالم نیاز همه مردم و همه اقشار است و موضوع بسیار مهمی به  شمار می آید، افزود: این موضوع و دغدغه فراگیر راه های مواصلاتی این شهرستان به اطلاع رئیس جمهور محترم رسانده خواهد شد و در شورای اداری استان برای آن تصمیم سازی می شود.

وی با بیان اینکه مسئله تکمیل کانال های پایاب بند خسویه در حوزه کشاورزی است، اضافه کرد: در این سفر برای اجرای این طرح اعتباراتی پیش بینی شده است و امیدواریم یکی از مصوبات سفر در همین بخش باشد.

او به موضوع استهمال وام های کشاورزان نیز پرداخت و اظهار کرد: از مدیرعامل بانک کشاورزی می خواهم اجرای این برنامه را به طور خاص پیگیری و گزارش های لازم را ارائه دهند؛ این کار باید به عنوان یکی از رهاورد های سفر در این منطقه اجرایی کنیم.

به گفته وی؛ با توجه به خشکسالی های مکرر توسعه در مجموعه گلخانه‌ای یکی از ضرورت ها است از این رو این حوزه باید پیگیری بشود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به پیش رو بودن اجرای طرح تحویل امانی نهاده های دامی به عشایر و روستائیان و شکل گیری ساز و کار قانونی آن ابراز کرد: از هفته آینده بانک کشاورزی اعطای دامدار کارت را با وام ۵۰ میلیون تومانی و با نرخ 12 درصد  آغاز خواهد کرد تا دامداران ما نیز حمایت شوند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در حوزه صنایع تبدیلی کمبود داریم، گفت: خواهش می کنم که سرمایه‌گذاران در این بخش سرمایه‌گذاری کنند زیرا که می تواند از خروج محصولات به شکل خام جلوگیری و ارزش افزوده ایجاد کنند.

ساداتی نژاد به موضوع طرح های آبیاری تحت فشار نیز اشاره کرد و افزود: هزینه اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار ارتقا پیدا کرده؛ در مورد ایستگاه های پمپاژ ثانوی هم مشکلات برطرف شده و دستور العمل های لازم برای اجرا ابلاغ شده است.

 
معاون وزیر جهاد کشاورزی: خرید تضمینی سیب، سدی محکم در مقابل دلالان است

 

به گزارش ایرنا، اسماعیل قادری فر پنجشنبه در جریان هفتمین سفر استانی رییس جمهوری در شهرستان سپیدان فارس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مراکز خرید سیب صنعتی نیز از حدود ۱۰ روز پیش فعالیت خود را آغاز کرده اند.

وی اضافه کرد: با توجه به تاکید وزیر جهاد کشاورزی و سیاست راهبردی دولت سیزدهم مبنی بر حمایت از تولیدات و باغداران ، سازمان تعاون روستایی اجازه دست یازیدن دوباره دلالان بر محصولات باغی در مناطق مختلف کشور را نخواهد داد.

قادری فر گفت:سازمان تعاون روستایی کشور همچنین تا زمانی که حتی یک عدد سیب زیر درختان و باغ های باغداران باشد، برحمایت و خرید تضمینی این محصول ادامه می دهد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: قیمت خرید سیب تضمینی نیز بر اساس مصوبه شورای عالی قیمت گذاری یک هزار و ۴۶۰ تومان برای هرکیلوگرم تعیین شده است.

نبود صنایع تبدیلی حلقه مفقوده توسعه کشاورزی

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین از فارس به ویژه پهنه های وسیع و دشت های پرظرفیت شهرستان سپیدان به عنوان نگین کشاورزی و از قطب های مهم این بخش حتی در کشور یاد کرد و گفت: یکی از چالش های اساسی در توسعه و موانع جدی برای فروش و سود حاصل از محصولات باغی، نبود صنایع تبدیلی و فرآوری و سردخانه برای نگهداری است.

وی گفت: بر اساس تاکید وزیر و راهبرد دولت سیزدهم از سال زراعی آینده نیز کار ایجاد سردخانه ها و صنایع تبدیلی در مناطق مختلف کشور از جمله فارس و سپیدان را با ارایه مشوق های سرمایه گذاری و تسهیل گری در روند صدور مجوزها  برای سرمایه گذاران آغاز خواهیم کرد.

قادری فر افزود: با حمیات ویژه از بخش خصوصی قدرتمند و با نظارت مستمر و تسهیل گری و ایجاد صنایع تبدیلی چهره کشاورزی سنتی در سطح کشور به صنعتی تبدیل خواهیم کرد و زمینه افزایش بهره وری و تولید محصولات اورگانیک را فراهم خواهیم کرد.

او همچنین گرانی و دلال بازی در بازار نهاده های دامی و عدم تناسب سازی قیمت برخی مواد اولیه برای دامدار و کشاورز و همچنین تنش های تورمی در بازار و مشکلات مالی را از دیگر دغدغه های جدی و مشکلات فراروی جامعه کشاورزان و باغداران و همچنین حوزه های صنعتی دانست.

وی گفت: دولت و بخش کشاورزی با قدرت و با برنامه دست واسطه گران را نیز در این حوزه قطع خواهند کرد.

آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی که در هفتمین سفر استانی به فارس وارد شد، در جمع مردم روستای کناره مرودشت اعلام کرد: اجرای طرحی را دنبال می‌کنیم که در ماه‌های آینده می‌تواند دست دلالان و واسطه‌ها را از بازار تأمین نهاده‌های دامی قطع کند.

 آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی همچنین امروز پنجشنبه در بازدید سرزده از یک واحد دامداری روستای کناره مرودشت فارس این نوید را به کشاورزان و دامدارن داد که  با اجرای طرح های حمایتی و یارانه‌ای به ویژه در حوزه تأمین نهاده‌های دامی دست دلالان را از ریشه قطع خواهیم کرد.

 سپیدان به مرکزیت اردکان در شمال غرب فارس واقع است.

 محمد جواد عسکری در شورای اداری شهرستان زرین دشت که روز پنج شنبه بیست و دوم مهرماه به ریاست سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، تصریح کرد: ذی نفعان برای اجرای این طرح تا کنون مشارکت هایی داشته اند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خواستار بخشودگی جرایم دیرکرد وام های کشاورزی است، اظهار کرد: با وجود این مشکل فضای بخش کشاورزی شکننده است.

عسکری با اشاره به اینکه مردم در شهرستان زرین دشت پای کار آمده اند و در طرح شرکت فجر ایزدخواست برای تولید محصولات دامی و سبزی و صیفی به شکل گلخانه ای اقدامات بسیار خوبی کرده اند، ابراز کرد: در این طرح زیرساخت‌ها مهیا است؛ یک وام ۵۰ میلیارد تومانی به این طرح اختصاص یافته است؛ تاکید ما بر این است که آن بروکراسی بانکی و اداری حذف شود و با این اعتبار کار عملیاتی و اجرایی شود.

وی به خشکسالی های پی در پی و مشکلات آب در سفره های زیر زمینی نیز اشاره کرد و  افزود: می طلبد که اعتباراتی به این موضوع اختصاص داده شود؛ برای بحث انتقال آب  مجمع نمایندگان پیگیری های جدی انجام داده و جلسات متعددی برگزار شده است.

او بر ضرورت اصلاح الگوی کشت و توسعه کشت های کم آب بر توسط وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد و اضافه کرد: این موضوع باید به طور جدی تر در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی باشد.

نماینده مردم شهرستان های داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی از ساداتی نژاد به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور خواست تا نیاز های احصاء شده شهرستان زرین دشت در حوزه های مختلف آموزشی، کشاورزی، راه و ترابی، توسعه ای و دیگر موارد را شورای اداری استان مطرح و تصمیمات مقتضی را اتخاذ کنند.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی روز پنج‌شنبه در بازدید سرزده از یک واحد دامداری این روستا با قدردانی از تلاش‌های همه کشاورزان و دامداران کشور، به ویژه در روستای کناره شهرستان مرودشت، گفت:‌ هر تولید شما، گامی محکم برای پیشرفت کشور و عامل ایجاد یأس و ناامیدی در دشمنان است.

رئیس جمهور با بیان اینکه حاصل زحمات و تلاش‌های شما، تولید قدرت برای کشور است، اظهار داشت: کشاورزی یکی از ابزارهای مهم حفظ استقلال کشور است و باید به هر قیمتی تولید را به‌ویژه در عرصه تولید محصولات غذایی و کشاورزی ادامه دهیم.

آقای رئیسی با بیان اینکه دولت وظیفه دارد فعالیت شما را تسهیل کند، گفت: در این مسیر اجرای طرحی را دنبال می‌کنیم که در ماه‌های آینده می‌تواند دست دلالان و واسطه‌ها را از بازار تأمین نهاده‌های دامی قطع کند و بخشی از مشکلات دامداران و کشاورزان را مرتفع کند.

رئیس جمهور گفت: با اجرای این طرح، یارانه‌ای که صرف تأمین نهاده‌های دامی می‌شود، مستقیم به دست تولیدکنندگان می‌رسد تا با تولید به صرفه‌تر محصول، سود نهایی آن هم به مصرف‌کنندگان برسد.

دکتر رئیسی در ادامه با دعوت از کشاورزان و دامداران برای جدیت و تلاش‌ در مسیر تولید، گفت: اگر به دنبال استقلال هستیم و می‌خواهیم سفره مردم وابسته به واردات و دلار و یورو نباشد، باید در زمینه تولید و از جمله تولید و تأمین نهاده‌های دامی در داخل کشور به طور کاملاً جدی اقدام کنیم. دولت و مجلس در این مسیر همه تلاش خود را برای حل مشکلات تولیدکنندگان به کار گرفته‌اند.

رئیس جمهور در ادامه با حضور در گلزار شهدای روستای کناره، ضمن ادای احترام به مقام والای شهیدان این روستا، در جمع مردم و خانواده‌های شهدا و ایثارگران گفت: دیدار با مردم روستای کناره که یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین روستاهای کشور است، برای بنده مغتنم و مایه افتخار است اما مواجه شدن با مشکلات مردم، مسئولیت ما را در تلاش برای حل این مشکلات مضاعف می‌کند.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به سخنان مسئولان محلی درباره دو مشکل کم‌آبی و تکمیل بیمارستان درحال ساخت روستای کناره گفت: این دو طرح جزو طرح‌های مصوب سفر به استان فارس است که بلافاصله پس از پایان سفر وارد مرحله اجرا خواهد شد.

پیش از سخنان رئیس جمهور، امام جمعه مرودشت، نماینده این شهرستان در مجلس و فرماندار نیز در سخنانی یادآور شدند که مرودشت یکی از قطب‌های تولید محصولات کشاورزی، دامداری و صنایع دستی است و از ظرفیت‌های گردشگری قابل توجهی نیز برخوردار است که در صورت حل برخی مشکلات ز جمله کم‌آبی، می‌تواند سهم قابل توجهی در تولید و رونق اقتصادی استان فارس و کشور داشته باشد.

 

 سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی شامگاه چهارشنبه بیست و یکم مهر ماه در اولین روز سفر خود به استان فارس در نشست شورای اداری شهرستان جهرم تصریح کرد: وظیفه ما حمایت از تولید است و این کار را در دولت سیزدهم به عنوان یکی از رسالت های اصلی وزارت جهاد کشاورزی با قوت و قدرت پیش می بریم.

نماینده ویژه رئیس جمهور با طرح این پرسش که مگر می شود یک بنگاه تولیدی زیر قیمت تمام شده محصول را ارائه کند، اظهار کرد: این معلوم است؛ ورشکست می شود؛ صحبت های نمایندگان بهره برداران، کشاورزان و باغداران نیز همین است.

ساداتی نژاد با تاکید بر اینکه تولید کننده برای استمرار تولیدش باید کارش اقتصادی باشد وگرنه از بین می رود، ابراز کرد: البته باید هوای مصرف کننده را داشته باشیم اما نه از جیب تولید کننده؛ قیمت شیر از 4600 تومان به 6400 تومان رسید؛ از نگاه بعضی قیمت لبنیات افزایش یافته یعنی سختی و فشار آن برای مصرف کننده است.

به گفته وی؛ اگر این افزایش قیمت انجام نشود دامدار ما دام مولدش را کشتار می کند یعنی بعد از مدتی تولید شیر متوقف می شود و زمانی که شیر وجود نداشته باشد یا باید با قیمت بالا محصولات وارد کنیم و یا به دلیل کم بودن قیمت آن به طور سرسام آور افزایش یابد .

او با اشاره به اینکه استفاده از محصول سالم و دسترسی فراوان به محصولات توسط مصرف کنندگان باید حمایت شود، افزود: باید بر اساس شرایط اقتصادی فرصتی فراهم کنیم تا مصرف کنندگان بتوانند خرید کنند که اینها جزو وظایف ما است از این رو نیاز به طرح ریزی ساز و کار های مستقل دارد.

وی با اشاره به اینکه  امروز کشاورز ما برای اراضی کشاورزی سند ندارد، افزود: مالکیت هویت آور است؛ کشاورزی که سند ندارد و میخواهد تسهیلات اخذ کند باید یک کارمندی را به همراه خود ببرد تا ضمانتش را بکند؛ این نشان می‌دهد که حوزه کشاورزی ما حتی برای یک تسهیلات گرفتن گرفتار است؛ در دولت سیزدهم به طور کامل زمین های کشاورزی صاحب سند خواهند شد.

مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه تلاش ما بر این است که کشاورز شآن و جایگاهش در کشور ما ارتقا یابد و روی صندلی خود بنشیند، اظهار کرد: کشاورز فقط تولید کننده نیست، کشاورز امروز ضامن قدرت برای کشور است، یعنی یک مولفه قدرت هست، چون امنیت غذایی می آورد، کسی که غذا ندارد، دستش جلو د یگران دراز است و اقتدار ملی خود را از دست می دهد.

به عقیده ساداتی نژاد؛ امروز غذا مثل اسلحه است؛ اسلحه و سلاح اقتدار می آورد، نیروهای نظامی مقتدر می شوند؛ کشاورز ما هم با تولید غذا ایجاد قدرت می کند؛ قدرت غذا امروز از اسلحه بالاتر است؛ پس کشاورز ما درست می گوید چون رزمنده امروز این میدان است.

تسهیلات 30 میلیون تومانی برای احیاء باغ ها 

وزیر جهاد کشاورزی به موضوع احیا و نوسازی باغات نیز پرداخت و گفت: در این سفر تسهیلاتی درنظرگرفته شده که به هر هکتار ٣٠ میلیون تومان وام کم بهره خواهیم داد و تلاش میکنیم در مورد یارانه نهال در استان فارس کارهای خوبی را صورت بدهیم.

او با تاکید بر اینکه به تجاری سازی باغ ها نخیلات اعتقاد 100 درصدی دارد، بیان کرد: در دنیا برخی کشورها با یک محصول کشور را می گردانند با یک انگور کشور را اداره میکنند، با موز اقتصاد شان را میچرخانند، ما سومین تولید کننده خرمای دنیا هستیم.

 وی با اشاره به اینکه هم اکنون فروش خرما برای باغداران یک مشکل شده است، افزود: این نشان می دهد که اقتصاد کشاورزی ما مشکل دارد؛ در دنیا امروز شعاری هست که شعار امروز ما هم هست و عنصری ترین فعالیت جهاد کشاورزی در چهار سال پیش روی خواهد بود و آن کشاورزی قراردادی است.

به گفته ساداتی نژاد؛ هر بذری که امروز می کاریم یا هر نهالی که کشت می شود باید معلوم باشد که مشتری محصولاتش چه کسی است؛ آیا در داخل ایران مصرف خواهد شد یا به خارج از کشور صادر می شود؛ امروز هزینه تولید بالاست و نمی شود ما تولید کنیم و بگوییم بالاخره کاری خواهیم کرد، نمی شود انتظار داشت وزارت جهاد کشاورزی محصول را بخرد بعد هم یا معدوم کنیم یا به خوراک دام تبدیل شود.

نماینده ویژه رئیس جمهور با بیان اینکه شهرستان جهرم تقریبا استقلال خوبی در استان فارس دارد، اضافه کرد: این شهرستان دارای دانشگاه علوم پزشکی مستقل، فرودگاه و فرمانداری ویژه است و بالاخره در استان فارس جایگاهی دارد؛ با ظرفیت های تا یخی و ظرفیت های علمی که مردم این منطقه دارند این برازندگی در حوزه منابع انسانی و منابع طبیعی قابل ستایش است.

 سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه در روز دوم از سفر به استان فارس، پس از ورود به شهرستان زرین دشت، با حضور در در یادمان شهدای گمنام شهر "شهر پیر" از توابع شهرستان زرین دشت با نثار گل و قرائت فاتحه به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.

در ادامه این سفر، وزیر جهاد کشاورزی از مجتمع گلخانه ای و دامداری فجر ایزدخواست در شهرستان زرین دشت بازدید کرد.

این مجتمع گلخانه ای با کاربری تولید سبزی و صیفی در مساحت ۴۰ هکتار احداث می شود و تولید سالیانه ای بالغ بر ۲۶۰۰ تن محصول را در بر می گیرد.

طرح مجتمع دامپروری شرکت تعاونی تولید فجر ایزد خواست  نیز دارای ۱۰۸  واحد ۲۱۸۰ متر مربعی خواهد بود و زمینه اشتغال زیادی را فراهم می آورد.

همچنین، ساداتی نژاد از کارگاه تبدیل تراکتور به لودر در شهرستان زرین دشت استان فارس که با توانمندی داخلی و بومی سازی انجام گرفته است، بازدید کرد.

 

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، سید جواد ساداتی نژاد که به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در شهرستان خفر حضور داشت، در حاشیه بازدید از طرح توسعه بیمارستان خاتم الانبیاء این شهرستان تصریح کرد: بحث سلامت دغدغه مهمی است؛ مجوز هایی برای تبدیل این بیمارستان 32 تختخوابی به 64 تایی اخذ شده است.

به گفته وی؛ این موضوع در جلسه شورای اداری استان فارس با حضور رئیس جمهور و وزیر بهداشت مطرح می شود و پس از رایزنی در این خصوص تصمیماتی اتخاذ خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی ابراز کرد: با توجه به ظرفیت های بسیار خوبی که در شهرستان خفر در حوزه کشاورزی و نیروی انسانی وجود دارد و با مد نظر قرار دادن اینکه شهرستانی نوپا است، سعی داریم در حوزه زیرساختی به خصوص در بخش کشاورزی کارهایی را انجام دهیم که روند رشد و توسعه منطقه ای بهبود یابد.

او با اشاره به مطالبات مردمی در موضوع زیر ساخت های آموزشی خصوصا مدارس، اظهار کرد: تمامی مسائل احصاء شده به رئیس جمهور محترم گزارش و در شورای اداری استان بررسی می شود تا بتوانیم در خصوص آن به یک ساماندهی برسیم.

زیر مجموعه ها