معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار فارس گفت: یکی از مسائل تاثیر گذار در آینده بخش کشاورزی؛ تشکیل زنجیره ارزش است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: شروع سال زراعی یک رویداد مهم در بخش کشاورزی است و همه کشاورزان به نوعی در تلاش هستند تا بتوانند اقدامات پایه ای را برای بخش کشاورزی به نحو اساسی انجام دهند و با تشریک مساعی تولیدات خوبی را رقم بزنند.

درآیین افتتاح "همایش تبیین رویکردهای بخش کشاورزی استان فارس با محوریت جهش تولید" از مجموعه اطلس اراضی کشاورزی استان فارس رونمایی شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی گفت: منفی بودن تراز بخش کشاورزی، پایین بودن سهم ارزشی بازارهای هدف صادرات محصولات کشاورزی، کاهش میزان منابع ارزی و اعتباری و پایین بودن سرمایه گذاری در بخش کشاورزی از جمله چالش های پیش روی بخش کشاورزی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمد مهدی قاسمی با اشاره به اینکه خرید گندم در استان فارس، افزایش 46 درصدی نسبت به سال گذشته داشته است، تصریح کرد: در 25 شهرستان این استان خرید گندم روند افزایشی داشته و شهرستان های خرامه، شیراز، پاسارگاد و سپیدان به ترتیب بیشترین درصد افزایش را داشته اند.
به گفته قاسمی؛ تاکنون 99 درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است که این مهم نسبت به سال گذشته با سرعت بیشتری محقق گردیده است.
او اظهار کرد: استان فارس رتبه دوم خرید و تحویل گندم توسط کشاورزان در سال جاری را به خود اختصاص داده است و شهرستان های شیراز، مرودشت و لارستان به ترتیب مقام اول تا سوم تحویل گندم را دارند.
افزایش ضریب مکانیزاسیون در فارس، ارتقاء تولید را به دنبال داشت
قاسمی به ارتقاء ضریب مکانیزاسیون به عنوان یکی از دلایل افزایش تولید اشاره داشت و گفت: ضریب مکانیزاسیون در استان فارس 2.06 اسب بخار در هکتار است و کاشت در 72 درصد از مزارع آبی و 63 درصد از مزارع دیم گندم به شکل کاملا مکانیزه صورت گرفته است و تقریبا همه مزارع کاملا مکانیزه برداشت شده اند.
وی؛ با اشاره به اینکه در هفت سال اخیر حدود 6300 میلیارد ریال از خط اعتباری مکانیزاسیون برای خرید ادوات و دنباله بندها و ماشین آلات استفاده شده است، افزود:  بالغ بر 5200 میلیارد ریال آن تسهیلات بوده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس تصریح کرد: تعداد کمباین های برداشت غلات در این استان از 2400 دستگاه در سال 93-92  به 3650 دستگاه رسیده است و تعداد کمباین مدرن (سنگین)نیز از 350 به 800 دستگاه رسیده است.
این مقام مسئول؛ اجرای 9 طرح پی وی اس، برگزاری 88 واحد الگویی شامل سایت الگویی، کانون یادگیری و مزرعه نمایشی و برگزاری 8319 نفر روز آموزش های ترویجی شامل کارگاه های آموزشی و بازدید های ترویجی را از اقدامات موثر در افزایش عملکرد و افزایش تولید گندم در استان فارس دانست.
قاسمی افزود: به منظور افزایش تولید سال زراعی گذشته، 29 هزار تن بذر گندم در طبقات پرورشی 3، مادری و گواهی شده بین کشاورزان توزیع شد.
وی؛ کاشت گندم در قالب نظام زراعی گندم بنیان؛ آزمون خاک و تغذیه بهینه، محلول پاشی تلفیقی ریز مغذی ها با قارچ کش،  مبارزه اصولی با عوامل خسارتزا به ویژه علف های هرز، بیماری ها و آفات به خصوص سن گندم را از دیگر دلایل افزایش تولید گندم در استان فارس برشمرد.
فارس رتبه دوم تولید جو در کشور را دارد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، از افزایش 61 درصدی تولید جو در استان فارس نسبت به سال گذشته نیز سخن گفت و افزود: این استان با تولید حدود 479 هزار تن جو، رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.
وی تصریح کرد: استان فارس با اختلاف جزیی و حدود 6 هزار تنی با استان خراسان رضوی در جایگاه دوم تولید جو قرار دارد.
قاسمی ابراز کرد: در سال زراعی جاری متوسط عملکرد جو آبی از 3.5 به 3.9 تن در هکتار و جو دیم از 1.2 به 1.5 تن در هکتار افزایش یافته است.
وی افزود: سطح قابل برداشت جو در استان فارس حدود 86.6 هزار هکتار بود که از این سطح 85 هزار هکتار آن به صورت کشت آبی و مابقی به صورت کشت دیم بوده است.
استان فارس رتبه سوم خرید تضمینی کلزای کشور را دارد
رئیس سازمان  جهاد کشاورزی استان فارس گفت: در فصل خرید امسال افزون بر 22 هزار و 600 تن دانه روغنی کلزا در این استان به شکل تضمینی از کشاورزان خریداری شدکه نسبت به سال گذشته رشد 17 درصدی را داشته است.
قاسمی با اشاره به اینکه 100 درصد مطالبات کلزا کاران پرداخت شده است، افزود: استان فارس با 8.6 درصد خرید تضمینی کلزای کشور رتبه سوم را به خود اختصاص داده است و با تولید بالغ بر 28 هزارو 500 تن کلزا به میزان 9.6 درصد تولید کشور مقام سوم کشور را در این زمینه نیز به خود اختصاص داده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس ابراز کرد: بیشترین تولید کلزا به ترتیب مربوط به شهرستان های مهر، فیروزآباد، فسا، داراب، رستم و مرودشت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: توسعه بر پایه نوآوری و رسالت خطیر استقرار امنیت غذایی بر پایه نوآفرینی اتفاق می افتد در این راستا از شرکت های دانش بنیان، ظرفیت آی تی و تفکر نو کمک بگیرید.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی در استان فارس، محمد مهدی قاسمی در نشست با مدیر سازمان تعاون روستایی استان فارس، با بیان اینکه یکی از رویکردهای نظام این بوده که ۲۵ درصد از اقتصاد را در قالب تعاونی ها شکل دهد، تصریح کرد: تشکل ها باید ارکان شرکت خودشان بدون دخالت بخش دولتی تعیین کنند و اعضای تشکل ها باید باور کنند که تعیین کننده سرنوشت خودشان هستند.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد ارزش افزوده در بخش کشاورزی، اظهار کرد: تشکل ها؛کشت قراردادی، راه اندازی صنایع فرآوریی ، سردخانه و تشکیل زنجیره های تولید را در دستور کار قرار دهند.

قاسمی به مشکل کمبود سرمایه کشاورزان نیز اشاره کرد و افزود: به منظور حل مشکل تولید، پیشنهاد می شود تعاونی ها با استفاده از ظرفیت صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی و یا تعامل با بانک؛ کشاورز کارت را فعال کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس  ابراز کرد: در تشکیلات بخش خصوصی باید این تفکر حاکم شود که با هم افزایی دارایی و امکانات، پروژه های بزرگتر انجام شود و مدیر سازمان تعاون روستایی استان فارس  این تفکر را دارد.

این مقام مسئول بیان کرد: به منظور تحقق از تولید به مصرف،جلوگیری از ضایعات و عرضه مستقیم؛ غرف شبکه تعاون روستایی در بازارچه ها راه اندازی شود.

او می گوید: فروشگاه های زنجیره ای تعاون روستایی در استان فارس از قدیم فعالیت داشتند، توصیه می شود با مطالعه و برنامه ریزی این فروشگاه ها احیا شوند.

قاسمی با بیان اینکه تجربه کشورهای موفق دنیا در اقتصاد این است که امورات را از دولت متنزع و به بخش خصوصی اضافه کردند‌، گفت: در نشست با نمایندگان مجلس ذکر کردم  که از لایحه هایی که بخش خصوصی را قدرتمند تر می کند، حمایت کنند و ملاک های تشخیص برای رای موافق و مخالف، تقویت بخش خصوصی و کاهش دخالت بخش دولتی باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس مدیر نمونه استانی شد
در بیست و سومین جشنواره شهید رجایی، سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در گروه تولیدی و خدماتی موفق به احراز رتبه برتر در مجموع شاخص های عمومی و اختصاصی ارزیابی عملکرد شد و از محمد مهدی قاسمی رئیس این سازمان با عنوان مدیر برتر تجلیل شد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی استان فارس، در جشنواره مذکور؛ از دلایل برتر شدن سازمان جهاد کشاورزی استان فارس؛ توجه به بهره وری منابع، نگاه علمی به مدیریت و استفاده از آموزهای تعالی سازمان در سال ۹۸ که موجب ارتقای شاخص های بخش کشاورزی استان شده است؛ بیان شد.

در بیست و سومین جشنواره شهید رجایی، دستگاه های اجرایی در پنج گروه ارزیابی شدند. این گروهها شامل "آموزش، پژوهش و فرهنگی"، "تولیدی و خدماتی"، "زیر بنایی و توسعه زیر ساختها"، "سلامت و رفاه اجتماعی" و "عمومی و قضایی" بودند.

 در جشنواره مذکور "حمید دبیری مدیر حفظ نباتات استان فارس"  نیز  به عنوان "کارمند نمونه"  معرفی و تجلیل شد.

در این آیین از اعضای تیمهای موثر در ارزیابی شاخصهای عمومی و اختصاصی عملکرد دستگاه ها تقدیر شد و در این قسمت از مراسم از فرج الله عباسی مدیر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و حسین هوشیار کارشناس این مدیریت و میعاد امین پور رئیس گروه تحول و نوسازی اداری و علیرضا زارعی کارشناس این گروه در سازمان جهاد کشاورزی استان فارس تقدیر شد.

جشنواره شهید رجایی با هدف اجرای برنامه های اصلاح نظام اداری، نهادینه کردن فرهنگ ارتقاء و بهبود عملکرد دستگاه‌های اجرایی در سطوح مختلف به منظور ارزیابی و معرفی دستگاه‌های اجرایی برتر در ارزیابی عملکرد، همه ساله برگزار می‌شود و بر اساس ارزیابیها سازمان جهادکشاورزی استان فارس در سنوات اخیر، به طور مستمر از دستگاه های دارای رتبه برتر شناخته و در این جشنواره به عنوان نمونه معرفی شده است.

در بیست و دومین جشنواره شهید رجایی که سال گذشته برگزار شد، از میان ۶۴ دستگاه اجرایی استان فارس، مدیر چهار دستگاه در محور "اقدامات برجسته"  نمونه استانی شناخته شدند.

در این جشنواره محمد مهدی قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در "شاخص اقتصاد مقاومتی"  به عنوان مدیر نمونه استانی معرفی شد.

 

رئیس دفتر فن آوری های نوین سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: اطلس هوا و اقلیم شناسی استان فارس به عنوان یک مجموعه مرجع در حوزه‌ هوا و اقلیم شناسی کشاورزی به منظور دسترسی بهتر کارشناسان، تصمیم سازان و فعالان بخش کشاورزی در این دفتر تهیه شده است.

زیر مجموعه ها