مدیر مبارزه با آفات عمومی حفظ نباتات کشور:

اختصاص 20 میلیارد تومان به مبارزه با ملخ

مدیر مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه برای مرحله اول مبارزه با آفت ملخ  20 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده است، گفت: حدود 17 میلیارد تومان به استان های درگیر و حدود دو میلیارد تومان به شرکت خدمات ویژه به منظور سمپاشی هوایی در شرایط مورد نیاز اختصاص یافته همچنین یک میلیارد تومان نیز به صورت متمرکز هزینه خرید سم، سم پاش و سایر موارد شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، سعید معین ضمن سفر به استان فارس روز گذشته در نشست تخصصی  بررسی وضعیت آفات و بیماری های گیاهی به ویژه ملخ صحرایی؛ در دفتر رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس ابراز کرد: با نظر مساعدی که در هیئت دولت وجود دارد و پیگیری هایی که نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی دارند، امیدواریم بخش دیگری از اعتبارات درخواستی در فروردین ماه تامین شود.

به گفته وی؛ بر اساس تفاهم نامه ای که بین محمدرضا درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با "گرولد بودکر" نماینده سازمان خواربار جهانی (فائو) در ایران صورت گرفته مقرر شده است مبارزه با ملخ در قالب طرح "تی سی پی" اجرایی و بر این اساس در مرحله ابتدایی حدود 300 هزار دلار امکانات در اختیار کشور ما قرار بگیرد.

معین با بیان اینکه پیش بینی می شود تعداد زیادی دسته های ملخ از شرق آفریقا، شبه جزیره عربستان، کویت، امارات، قطر، بحرین و عمان وارد کشور شوند، تصریح کرد: احتمال مبارزه در سطح بیش از یک میلیون هکتار وجود دارد از این رو آمادگی های لازم برای مبارزه با این آفت در سطح ملی انجام شده است.

این مقام مسئول افزود: تا این تاریخ استان های خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان درگیر این آفت هستند و تاکنون سطحی بیش از 500 هزار هکتار پایش و در بیش از 40 هزار هکتار با این آفت مبارزه شده است.

وی اظهار کرد: استان هرمزگان با حدود 19 هزار هکتار بیشترین سطح مبارزه را در کشور دارد و بعد از آن به ترتیب استان های خوزستان، فارس و بوشهر از سطوح مبارزه بالاتری برخوردار هستند.

مدیر مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ نباتات کشور یادآور شد: سال گذشته استان‌های ایلام، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی درگیر حمله ملخ صحرایی و مبارزه با این آفت بودند.

 

رئیس گروه مبارزه با ملخ صحرایی حفظ نباتات کشور:

افزایش جمعیت ملخ تا 20 برابر سال گذشته

رئیس گروه برنامه ریزی و مبارزه با ملخ صحرایی سازمان حفظ نباتات گفت: بر اساس پیش بینی هواشناسی کشور و فائو، جمعیت ملخ صحرایی در کشور ما در سال جاری حداقل تا بیست برابر سال گذشته افزایش پیدا می کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، علی بابعلی روز یک شنبه سوم فروردین در نشست بررسی وضعیت آفات و بیماری های گیاهی به ویژه ملخ صحرایی در استان فارس با بیان اینکه سال جاری میلیاردها ملخ صحرایی به کشور ما هجوم می آورند، ابراز کرد: سال گذشته در مجموع حدود 175 دسته پروازی در ایران ثبت شد اما از ابتدای اسفند تاکنون یک صد ریزش در استان های جنوبی صورت گرفته است.

به گفته وی؛ تاکنون جنوب فارس، بوشهر، خوزستان و شرق هرمزگان درگیر ملخ صحرایی است، اگرچه به دلیل پایین بودن دما و هوای ابری در روزهای اول فروردین کمتر با این آفت مواجه بودیم اما در حال حاضر منتظرظهور پوره ها و ریزش های جدید از کشورهای عربستان، عمان و کویت هستیم.

بابعلی با بیان اینکه جمعیت میلیاردی ملخ ما را ناگزیر به مبارزه شیمایی کرده است، افزود: تمهیدات لازم به منظور مبارزه با این اندیشیده شده و به نظر می رسد مشکلی در این زمینه نداشته باشیم.

او می گوید: بر اساس پیش بینی ها در سال جاری بیش از یک میلیون هکتار از سطوح کشور نیاز به مبارزه با ملخ صحرایی دارد و در حال حاضر در سطح 42 هزار هکتار مبارزه صورت گرفته است.

بابعلی گریزی نیز به چگونگی هجوم ملخ صحرایی به ایران در سال گذشته زد و گفت: با رخ دادن یک تغییر اقلیمی در خرداد ماه 97، در اقیانوس هند و مرز کشور یمن، عمان و عربستان وبارش بارندگی های بیش از نرمال؛ به گونه ای که براساس گزارش فائو در طول یک روز نزول 580 میلیمتر باران رخ داده و باعث سرسبزی مناطق خشک شه است.

وی با اشاره به اینکه بر اثرتغییرات اقلیمی و افزایش زاد و ولد ملخ صحرایی، این آفت از فاز انفرادی تبدیل به فاز مهاجر شد، افزود: به دلیل خشک شدن مناطق سبز در کشورهای یمن عمان و عربستان وسبز بودن ایران اوایل بهمن ماه سال گذشته این آفت به کشور ما وارد شد.

بابعلی با بیان اینکه طول زندگی هر ملخ حدود 2.5 ماه است که در این مدت حدود 250 تخم می گذارد، یادآورشد: ملخ ها در حالت تجمعی تمایل به پروازهای طولانی مدت دارند و حداقل صد متر ارتفاع می گیرند و با نیروی باد جابجا می شوند بنابراین اگر در طول یک روز بتواند دوازده ساعت پرواز کنند و سرعت وزش باد هم مثلا 20 کیلومتر در ساعت باشد  حدود 300 کیلومتر می توانند در طول روز جابه جا شوند.

 

پایش ملخ صحرایی در 186 هزارو پانصد هکتار از اراضی فارس

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: تاکنون ملخ صحرایی در سطحی بالغ بر 186 هزارو پانصد هکتار از عرصه های منابع طبیعی و کشاورزی این استان ردیابی و در حدود ۴۲۰۰ هکتار مبارزه صورت گرفته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمد مهدی قاسمی ابراز کرد: خوشبختانه با توجه به تجربه موفق مبارزه با ملخ صحرایی از سال گذشته و با برنامه ریزی بسیار خوبی که داشتیم، شهرستان ها در حالت آماده باش هستند و به محض مشاهده دستجات ملخ مبارزه انجام می شود.

به گفته وی؛ تاکنون 10 شهرستان جنوبی استان فارس هم مرز با استان های هرمزگان و بوشهر مورد حمله ملخ قرار گرفته اند که بیشترین مبارزه در شهرستان های مهر و لامرد صورت گرفته است.

 قاسمی با اشاره به اینکه رفتار ملخ صحرایی نسبت به سال گذشته متفاوت شده است، ابراز کرد: با توجه به افزایش جمعیت، پایش موثرتری انجام می شود و کارشناسان مروج مسئول پهنه، کارشناسان حفظ نباتات و کشاورزان در این زمینه همکاری دارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از آمادگی دستگاه های سمپاش، تجهیز تراکتورها، تامین سم مورد نیاز، تجهیز فرودگاه های سم پاش در مناطقی که امکان سم پاشی هوایی وجود دارد نیز سخن گفت و افزود: امیدواریم کمترین خسارت از این آفت را در حوزه های زراعت و باغداری داشته باشیم.

وی افزود: از کشاورزان خواسته شده تا مزارع و باغ های خود را مورد پایش قرار دهند و در صورت مشاهده ملخ دراسرع وقت به نزدیکترین مرکز خدمات مراجعه و سم مورد نیاز را تامین کنند.

قاسمی تاکید کرد: گزارشات مشاهده ملخ صحرایی توسط هم استانی ها با شماره تماس 1504 نیز دریافت می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: آفات و بیماری ها از جمله ریسک های وارده بر بخش کشاورزی است از این رو افزایش ضریب امنیت غذایی به کمک همکاران حفظ نباتات محقق می شود.

 

مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور

پایش مزارع گندم ضروری است

مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشورنیز در این جلسه به آفات و بیماری های گندم اشاره کرد و گفت: با توجه به سطح زیر کشت بالای گندم در استان فارس و شرایط آب و هوایی مساعد گسترش بیماری های قارچی همکاران شبکه مراقبت باید مزارع گندم را پایش و به موقع اطلاع رسانی لازم برای مبارزه با آفات و بیماری ها را انجام دهند.

اکبرآهنگران ابراز کرد: بر اساس آمارهایی که در دنیا وجود دارد عدم مبارزه به موقع با آفات و بیماری ها به طور متوسط می تواند تا 40 درصد خسارت به محصول وارد کند .

به گفته وی، در مواقعی که آفات و بیماری ها به صورت طغیانی ظاهر شوند به خصوص در موضوع  "زنگ گندم" تا بیش از 80 درصد می تواند خسارت زا باشد.

وی افزود: بیماری های برگی از جمله زنگ زرد و سپتوریز به ویژه زمانی که سه برگ بالایی گندم را آلوده می سازد و قبل از اینکه دانه گندم به حالت سفتی برسد خسارت جبران ناپذیری به مزارع وارد می کند.

آهنگران از کشاورزان خواست به محض مشاهده آلودگی قارچی در برگ های گندم حتی به صورت لکه ای، با استفاده از توصیه های کارشناسان، مزارع را سم پاشی کنند چرا که تعلل در مبارزه باعث کاهش شدید عملکرد می شود.

 

این نشست تخصصی با حضور اکبر آهنگران مدیرکل دفتر پیش آگاهی، سعید معین مدیر مبارزه با آفات عمومی، علی بابعلی رئیس گروه برنامه ریزی و مبارزه با ملخ صحرایی سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی، حسین پژمان معاون بهبود تولیدات گیاهی، دبیری مدیر حفظ نباتات، عباسی مدیر بازرسی و ارزیابی عملکرد، پاکاری مدیر باغبانی، واحدی پور رئیس روابط عمومی و چند نفراز کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی فارس حضور داشتند و پس از جلسه هیات اعزامی از تهران جهت بازدید میدانی به شهرستان های مهر و لامرد عزیمت کردند.