*پیام دکتر محمد مهدی قاسمی رییس سازمان جهادکشاورزی استان فارس به مناسبت *روز جهانی آب*،
شعار روز جهاني آب سال 1399 (2020)، موضوع كليدي «آب و تغيير اقليم» است.
 محوري كه جهان آينده را دستخوش تغييراتي جدي خواهد كرد. آشنا‌تر شدن با ارتباط اين دو، چه براي كاهش شدت آثار آن و چه براي سازگارتر شدن در جهاني كه به خاطر آب و تغيير اقليم، با دنياي امروز ما، احتمالا تفاوت‌هاي جدي دارد و از اهميت ويژه‌ای برخوردار است.
موضوع محوري امسال حکايت از آن دارد که بحث آب بسيار فراتر از آب شرب و مصرف روزانه آب است.
بنا بر پيشنهاد UN-Water ذخيره سازي کربن، محافظت از تالاب ها ، استحصال آب باران، کشاورزي هوشمند بر مبناي اقليم و استفاده مجدد از فاضلاب از جمله راه‌ حل‎هاي پايدار، قابل تحمل و مقرون به صرفه به منظور سازگاری با شرايط تغيير اقليم است.
از طرف ديگر وظايف عمومي هر شهروند در قبال اين شعار عبارت است از: استحمام در 5 دقيقه، خوردن وعده‎هاي گياهي، دور نريختن مواد غذايي خوراکي، خريد پايدار(خريدي است بر پايه ابعاد زيست محيطی، سلامت محور و اجتماعي) از فروشگاه‎ها و خاموش كردن ابزارهاي الكترونيك(درصورت عدم نياز) و با این  راهکارها مردم مي‎توانند در زندگي روزمره به مبارزه با تغييرات اقليمي کمک کنند.
توجه ویژه به اهمیت آب به خصوص در مناطق خشک و‌نیمه خشک و به نوعی آب محوری باید سرلوحه استراتژی ها و اقدامات مختلف قرار گیرد تا ریسک های مختلف این نهاده اساسی کاهش یابد.
ان شاالله