استاندار فارس گفت: تاکنون ملخ صحرایی در سطحی بیش از 211 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی و کشاورزی این استان ردیابی و در سطحی بالغ بر 5 هزار هکتار مبارزه شده است.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، عنایت الله رحیمی با اشاره به اینکه بر اساس پیش بینی ها در سال جاری هجوم ملخ بسیار گسترده تر از سال گذشته است، تصریح کرد: در سال جاری تاکنون 28 میلیارد ریال اعتبار استانی برای مبارزه با این آفت مصوب شده است.

به گفته وی؛ روز جمعه دوم اسفندماه اولین دسته های ملخ های صحرایی به شهرستان های جنوبی استان فارس حمله کردند که به محض ورود این آفت در سطح استان "ستاد بحران ملخ" به جانشینی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و در شهرستان ها نیز به ریاست فرماندار و به جانشینی مدیریت جهاد کشاورزی تشکیل شد.      

رحیمی ابراز کرد: امکانات جهاد کشاورزی به تنهایی پاسخگوی مبارزه با ملخ صحرایی نیست از این رو همه دستگاه های وابسته به جهاد کشاورزی و حتی سایر دستگاه های اجرایی موظف شدند در این امر همکاری لازم را داشته باشند.

وی به الزام استفاده از وسایل اطفای حریق (روت فایر) اداره منابع طبیعی و تانکرهای آب امور عشایر درصورت نیاز برای مبارزه و موتور سیکلت های بلااستفاده به منظور ردیابی ملخ در مناطق صعب العبور نیز اشاره کرد. 

استاندارفارس افزود: دستگاه های اجرایی عمرانی مثل راه و شهرسازی و شهرداری هایی که در حوزه تهدیدات قرار دارند، موظف شده اند امکاناتشان را برای آماده سازی فرودگاه هایی که نیاز به کار عمرانی دارند تخصیص دهند و شرکت پخش فرآورده های نفتی نیز باید به منظور تامین سوخت تراکتورها همکاری لازم را داشته باشد.

رحیمی با اشاره  به دو "آمادگاه مبارزه با ملخ" در شهرستان های لامرد و شیراز گفت: همه امکانات اعم از ماشین های شاسی دار و توربولاینرها در این مکان ها متمرکز شده است و بیشترین پهپادهای  سم پاش موجود در کشور به استان فارس  تعلق دارد که به فراخور نیاز در اختیار شهرستان‌های مختلف قرار می‌گیرند.  

استاندار فارس با بیان اینکه تاکنون در مدیریت و مبارزه با ملخ صحرایی در استان فارس گام های موفقی برداشته شده است، تاکید کرد: امیدوارم با همکاری کشاورزان فهیم استان و بسیج همگانی از این بحران نیز با موفقیت گذر کنیم     .

ده شهرستان فارس درگیر ملخ  صحرایی          

 رحیمی گفت : ده شهرستان، درگیر هجوم ملخ هستند، که مبارزه با این آفت‌ها در شهرستان‌های مهر، لامرد، گراش، قیروکارزین، خنج، کازرون، فراشبند، ممسنی، فیروزآباد و لارستان انجام شده است و  علاوه برشهرستان هایی که مورد هجوم ملخ قرار گرفتند پایش در سایر شهرستان ها به ویژه 14 شهرستانی که سال گذشته دستجات ملخ مشاهده شده  ادامه دارد و آمادگی لازم برای مبارزه با این آفت را داریم .

استاندار فارس با بیان اینکه سم لازم برای مبارزه اولیه با ملخ صحرایی خریداری شده و  به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت، افزود: انتظار می رود نظیر سال گذشته کشاورزان عزیز با انسجام و عزم جدی از تمامی امکانات در اختیار به منظور مبارزه با ملخ صحرایی استفاده کنند.