مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون گفت: باغداران به منظور جلوگیری از ورود عوامل خسارت‌زا و بروز خطرات جبران ناپذیر، نهال های مورد نیاز خود را از نهالستان‌های معتبر و دارای گواهی بهداشت نباتی تهیه کنند.

 

به گزارش خبرگزاری روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی در استان فارس، حمید رشیدی با تأکید بر اینکه توزیع نهال بدون شناسه ممنوع و غیرمجاز است، تصریح کرد: با عرضه کنندگان نهال‌های غیرمجاز  برخورد جدی می‌شود.

وی افزود: بر اساس ماده ۷ قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل بذر و نهال، عدم رعایت مقررات قرنطینه گیاهی کشور و نیز تولید و تکثیر بذر و نهال برای عرضه به بازار بدون کسب گواهی، تخلف محسوب شده و با متخلفان مطابق قوانین و مقررات برخورد خواهد شد.

این مقام مسئول اظهار کرد: عدم آثار زخم و زگیل نهال در زمان فروش، تک تنه بودن نهال ارقام میوه، متورم نبودن و باز نشدن جوانه های نهال در زمان فروش و همچنین کج و بد فرم نبودن یا دارای ریشه پیچیده و برگشته از ویژگی های نهال سالم و استاندارد است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون بیان کرد: در حال حاضر یک نهالستان با مجوز سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در این شهرستان فعال است و به باغداران و کسانی که قصد احداث باغ دارند توصیه  می شود قبل از خرید و کاشت نهال، به مراکز و مدیریت جهاد کشاورزی مراجعه و با کارشناسان مربوطه مشورت کنند.