مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی گفت: با توجه به دستور العمل های فنی، اجرایی و تشکیل کارگروه های شهرستانی و استقرار سامانه سجاد ظرف یک ماه آینده کل پرداخت های بلاعوض نهایی خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از شبکه خبر، سید محمد موسوی مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی در ارتباط تصویری درباره روند پرداخت تسهیلات گفت:بعد از اخذ مصوبه هیئت وزیران حداکثر ۲ هفته برای تهیه دستورالعمل اجرایی مصوبه وقت داشتیم که در یک هفته با هماهنگی وزارت کشور مصوبه اجرایی تهیه و ابلاغ شد. تخصصی منابع نیز پیگیری شد که ۵۰ درصد تخصصی منابع داده شد.

او افزود: در مصوبه تکمیلی هیئت وزیران در تاریخ ۳۱ فروردین و ۲۳ اردیبهشت امسال، ۲ هزار و ۶۹۱ میلیارد تومان کمک بلاعوض و ۲۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه در اختیار استان های خسارت دیده قرار گرفت.

موسوی گفت: توزیع استانی و بین بانکی نیز به سرعت انجام شد و کارگروه استانی نیز تشکیل شد که هماهنگی ها برای تامین نقدینگی و تخصیص منابع به سرعت انجام شده است و ظرف هفته های آینده پرداخت ها به صورت تصاعدی در استان های خسارت دیده انجام خواهد شد.

او افزود: بستر زیرساخت ها برای ثبت کل مستندات بررسی و بازرسی های میدانی و میزان خسارت ها نیز در سامانه سجاد انجام شده است .

موسوی گفت: در استان گلستان ۲۷۲ میلیارد تومان کمک بلاعوض و ۲۵۳ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه تخصیص داده شده است که به زودی نهادی خواهد شد.

موسوی در ادامه گفت: ۲۹۰ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض و ۲۷۰ میلیارد تومان تسهیلات با سود ۴ درصد برای استان لرستان تخصیص داده شده است که از کمک های بلاعوض ۵۰ درصدپرداخت شده است و برای تسهیلات نیز توزیع استانی و بین بانکی انجام شده است که با تایید کارگروه استانی برای بازسازی واحدهای خسارت دیده اقدام خواهد شد.

او افزود: کمیته های تخصصی استان و شهرستانی شکل گرفته است و با تخصیص منابع پرداخت ها انجام خواهد شد. همزمان با پرداخت بلاعوض بلافاصله معرفی به بانک و پرداخت تسهیلات نیز آغاز خواهد شد. 

میرمحمد غراوی سرپرست استانداری گلستان گفت: ۱۱۰ هکتار از اراضی کشاورزی درگیر سیل شد و کشت را از دست دادند. بر اساس این میزان اراضی پیش بینی ها این بود که میزان برداشت محصولات در باغات و غلات با توجه به بارندگی ها افزایش یابد که امسال به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم و ۱۴۵ هزار تن کلزا خواهیم رسید.

از بدو اعلام مصوبه هیئت وزیران اقدامات خوبی انجام شد و در کمیسیون تخصصی خسارت ها برآورد شد و بر اساس آن ۳ هزار و ۹۵۸ پرونده برآورد خسارت تشکیل شده است و ورود اطلاعات در سامانه سجاد ثبت شده تاکنون از ۴۹ میلیارد و ۵۵۹ میلیون تومان برآورد خسارت شده ۵۰ درصد خسارت به کشاورزان پرداخت شده است و پیش بینی این است که تا ۲ روز آینده رقم پرداخت خسارت ها از ۹۶ میلیارد تومان برآورد خسارت استان گلستان به ۲۴ ملیون و ۸۷۰ تومان برسد.

غراوی افزود: ۱۲ هکتار از اراضی که براثر سیل آسیب دیده بودند کشت دوم را آغاز کرده اند و بر اساس ابلاغیه هیئت وزیران ۲۵۴ میلیارد تومان با نرخ سود ۴ درصد نیز برای جبران خسارت در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

او افزود: با توجه به اینکه در سیل اخیر ۷۷ واحد تولیدی بخش کشاورزی از جمله مرغداری ها خسارت دیده اند، تمهیدات لازم برای امحال وام های قبلی انجام شده است.

او افزود: تامین اعتبار برای اجرای پروژه های زیرساخت و آسیب دیده از سیل هنوز ابلاغ نشده است که برای جبران خسارت ها نیازمند کمک وزارت جهاد کشاورزی هستیم.

خادمی  استاندار لرستان در ارتباط تصویری گفت: نوع خسارات در حوزه کشاورزی در استان لرستان متفاوت است چون هم گستره خسارات که شامل باغات و ارضی است متفاوت است. تعداد زیادی از ایستگاه های پمپاژ و جاده های کشاروزی در سیل از بین رفته است و میزان خسارت ها در این بخش هزار و  ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

خادمی گفت: ۲۰۰ هکتار از ۱۸۰۰ هکتار از باغات انجیر دچار گل گرفتگی شد که کمتر از ۱۰ هکتار باقی مانده تا مشکل گل گرفتگی و گل و لای برطرف شود.

او افزود: با سرعت عمل نیروهای جهادی و جهاد کشاورزی بخش زیادی از اراضی مشکل گل و لای خارج شده است.

آبرسانی و تاسیسات آبرسانی به باغات و مزارع از مشکلات عمده استان لرستان بود که در سیل دچار مشکل شد. دولت برای هر دستگاه پمپاژ ۸ میلیون تومان کمک بلاعوض و تسهیلات درنظر گرفته که میزان خسارت ها بیش از این است.

او افزود: ۳ میلیون تومان نیز ستاد اجرایی برای هر ایستگاه پمپاژ کمک کرده است و برق رسانی ها شروع شده است. خسارت وارد به محصولات موجود، نجات باغات از گل و لای، خسارت باغاتی که به طور کلی از بین رفته اند، جاده ها، ایستگاه های پمپاژ برآورد خسارت شده که ۲۹۰ میلیارد تومان از محل کمک های بلاعوض مصوب شده است که تخضیص ۱۴۵ میلیارد تومان انجام شده است اما هنوز نقدینگی به استان داده نشده است.

خادمی گفت: نزدیک به ۷ هزار پرونده در سامانه سجاد ثبت شده و آماده پرداخت تسهیلات هستند ولی هنوز تسهیلات ابلاغ نشده است.

 او گفت: تسریع در تامین نقدینگی و کمک بانکها به بازسازی ها و معرفی به بانک کمک بیشتری خواهد کرد.