مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از گسترش تکثیر و تولید بذور اصلاح شده غلات و دانه‌های روغنی در شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی کشور خبر داد و گفت: بخش متنابهی از تولید بذر محصولات زراعی استراتژیک شامل تولید و تکثیر ۳۵ درصد بذر گندم و جو، ۹۵ درصد بذر ارقام کلزای بهاره، ۴۰ درصد بذر سایر دانه‌های روغنی نظیر سویا، کنجد و آفتابگردان، ۲۵ درصد بذور ذرت و پنبه و ۱۰۰ درصد بذر شبدر برسیم در ۹۰ سایت تولید، فرآوری و بوجاری بذر در ۲۷ استان کشور توسط شبکه تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، دکتر حسین شیرزاد با اشاره به این که نهاده بذر به عنوان هسته اولیه تولید و عامل مؤثر در افزایش کمی و کیفی محصول مطرح بوده و در حال حاضر حدود ۵۹۰ هزار تن بذور اصلاح شده شامل ۵۴۰ هزار تن گندم و ۵۰ هزارتن جو توسط سه بخش خصوصی، تعاونی و دولتی تحت نظارت کامل مؤسسات تحقیقاتی تکثیر، تولید و در نهایت در اختیار کشاورزان سراسر کشور قرار داده می‌شود، تصریح کرد: برنامه و سهمیه تخصیص یافته از سوی کمیته‌های فنی برای شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی در سال زراعی ۹۸-۹۷ برای بذر گندم معادل ۱۵۷ هزار تن و برای بذر جو ۲۵ هزار تن بوده که میانگین ۳۱ درصد برنامه کشوری را به خود اختصاص می‌دهد و از مقدار مذکور حدود ۱۵۸ هزار تن خریداری و ۶۵ هزار تن بوجاری و تاکنون حدود ۲۸ هزار تن بین کشاورزان مناطق سردسیر توزیع شده است و امیدواریم باقی‌مانده بذور در صورت مساعد بودن شرایط و درخواست کشاورزان به تدریج فرآوری و بین آنها توزیع شود.

این مقام مسئول در ارتباط با بذر دانه‌های روغنی نظیر کلزا، سویا و کنجد اظهار داشت: با توجه به نیاز کشور و براساس برنامه ستاد اقتصاد مقاومتی وزارت جهادکشاورزی در حال حاضر حدود یکهزار تن بذر هیبرید کلزای ارقام بهاره در کشت صنعت شهید رجایی خوزستان با کیفیت مطلوب تولید، فرآوری و بسته‌بندی شده و در اقصی نقاط کشور توزیع می‌‌شود به علاوه این که براساس تصمیمات متخذه در کمیته فنی سازمان مرکزی در یک برنامه کوتاه‌مدت افزایش تولید تا سقف ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ تن در دستور کار قرار گرفته است.

وی در این زمینه افزود: در حال حاضر بذر سویا در استان‌های اردبیل، مازندران و گلستان تولید می‌شود و با توجه به نیاز کشور تولید مقدار۲۵۰۰ تن بذر این محصول در برنامه قرار گرفته و مقرر شده در یک برنامه‌ریزی میان‌مدت تا ۴۰۰۰ تن افزایش یابد. در خصوص بذر کنجد نیز تولید حدود ۲۵۰ تن ارقام گرمسیری و نیمه‌گرمسیری در کشت و صنعت شهید رجایی خوزستان آغاز شده و در صورت نیاز امکان تولید تا سقف ۱۰۰۰ تن وجود دارد.

شیرزاد همچنین پیرامون تولید بذر *شبدر برسیم* و *یونجه* گفت: تولید بذر "شبدر برسیم" صرفاً در کشت و صنعت شهید رجایی دزفول و شهید بهشتی انجام و بذر تولیدی بیشتر در استان‌های شمالی نظیر گلستان، مازندران و گیلان مصرف می‌شود. در حال حاضر حدود ۶۰۰ تن از این نوع بذر توسط کشت و صنعت‌های مذکور تولید شده و با توجه به نیاز کشور افزایش تا سقف ۱۰۰۰ تن در برنامه سال آتی پیش‌بینی شده است. در ضمن در مورد بذر یونجه نیز در حال حاضر به دلیل عدم وجود بذر پایه مادری، تولید بذر یونجه ارقام همدانی، بغدادی، نیک شهری، بمی و یزدی در حدود ۴۰۰ تن توسط اتحادیه‌های تعاون روستایی همدان، خوزستان، کرمان و سیستان و بلوچستان بصورت خود مصرفی تهیه، فرآوری و توزیع می‌شود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تأکید بر این که اتحادیه تعاونی‌های کشاورزی پنبه کاران کشور با هدف تولید ارقام مناسب برداشت مکانیزه، متحمل در برابر بیماریها، زودرس و راندمان بالا، اقدام به واردات و عقد قرار داد با مؤسسه تحقیقات پنبه کرده، خاطرنشان کرد: اتحادیه مذکوردرحال حاضر تولید چهار رقم مناسب بذر پنبه با خصوصیات یاد شده را در برنامه دارد و در شرایط کنونی تولید بذر در طبقات مختلف به میزان ۵۰۰ تن در دست انجام است که این مقدار تا سقف ۱۵۰۰ تن قابل افزایش خواهد بود.

شیرزاد در بخش دیگری از توضیحات خود در زمینه تولید بذر سیب زمینی یادآور شد: با توجه به نقش مهم استفاده از غده بذری سالم و گواهی شده در افزایش عملکرد، اتحادیه مرکزی تعاونیهای تولید در استانهای اصفهان و مرکزی اقدام به تولید بذر سیب زمینی در طبقات مختلف SE و E و A نموده و در حال حاضر به رکورد تولید ۲۰۰۰ تن بذر رسیده است . ضمن اینکه مقرر گردیده این میزان تا افق ۱۴۰۴ به ۷۰۰۰ تن افزایش یابد.

وی در مورد تولید بذر ذرت نیز با اعلام این که هم اکنون شرکت تعاونی اولتان در استان اردبیل (مغان) میزان ۲۵۰۰ تن بذر ذرت ارقام دیررس تولید می کند تصریح کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر گردیده علاوه بر ارقام دیررس، تولید ۴۰۰۰ تن ارقام زودرس و میان رس نیز در استان‌های اردبیل، لرستان، فارس و خوزستان در دستور کار قرار گیرد. مضافا کشت و صنعت شهید رجایی خوزستان با مشارکت شرکت امریکن ژنتیک در نظر دارد در یک برنامه میان مدت تولید ۱۰۰۰ تن بذر ذرت ارقام میان رس را در طبقات والدین و هیبرید به انجام برساند. در این راستا هماهنگیهای لازم انجام شده است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی به موضوع تأمین و توزیع کود و سموم شیمیایی در سال زراعی جاری اشاره و اعلام کرد: براساس ابلاغیه معاونت زراعت وزارت متبوع از مقدارکل برنامه مصرف کشوری کود اوره (معادل ۲/۲ میلیون تن) حدود ۲۰ درصد معادل ۴۴۰هزارتن سهمیه شبکه (اتحادیه/شرکت) بوده که براساس سهمیه‌های ماهیانه و زمانبندی شده تخصیص داده می‌شود و تاکنون معادل ۱۱۰ هزارتن ازطریق پتروشیمی های پنجگانه خریداری و بین کشاورزان مناطق مختلف کشور توزیع شده است.

وی ادامه داد: عاملین و کارگزاران توزیع انواع کودهای شیمیایی در ۶ ماهه نخست سال جاری بالغ بر ۴۳۷ هزار و ۸۷۴ تن کود را از طریق شرکت خدمات حماتی کشاورزی خریداری و براساس حواله‌های صادره از سوی مراکز خدمات کشاورزی توزیع کرده‌اند. همچنین در زمینه سموم شیمیایی نیز از میزان ۲۱۵۵ تن برنامه پیش‌بینی شده، طی نیمه ابتدایی سال ۹۸ مقدار ۱۸۴۲ تن توسط کارگزاران شبکه توزیع شده است.

شایان ذکر است؛ هم‌اینک در سطح شبکه تعاونی‌ها و اتحادیه‌های کشور حدود ۲۰۰۰ عامل کارگزار کودهای شیمیایی و سموم مشغول فعالیت هستند.