رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، از افتتاح ۸۷ طرح عمرانی و تولیدی در زیربخش‌های آب و خاک، صنایع تبدیلی و تکمیلی، گلخانه، دام و طیور، منابع طبیعی و آبخیزداری و عشایر در سفر ریاست جمهوری به این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، خلیل نیکشاد در راستای سفر ریاست جمهوری و هیات همراه به استان اردبیل با اعلام این خبر افزود: این میزان طرح با اعتباری بالغ بر ۳۱۹۰ میلیارد تومان از محل تسهیلات بانکی، سرمایه‌گذاری بخش و ردیف‌های عمومی خصوصی با اشتغالزایی برای ۶۹۴۵ نفر به طور همزمان افتتاح می‌شوند.

وی در خصوص پروژه‌هایی که در سفر ریاست جمهوری افتتاح خواهند شد، افزود: ۱۰ هزار هکتار از طرح شبکه آبیاری فرعی پایاب سد خداآفرین با اعتبار ۳۲۱ میلیارد تومان، اشتغالزایی ۱۸۰۰ نفر و افزایش میزان تولید ۲۲۰ هزار تن به بهره‌برداری خواهد رسید.

این مسوول بیان داشت: احداث شبکه آبیاری زهکشی و فرعی این استان، با حجم عملیات ۴۲ هزار و ۴۳۵ هکتار از محل منابع صندوق توسعه ملی مصوب شده که تاکنون ۳۷ هزار و ۵۵ هکتار از شبکه‌های آبیاری و زهکشی فرعی اتمام و در صورت اجرای شبکه‌های اصلی توسط وزارت نیرو سطح مذکور آماده بهره‌برداری خواهد بود. همچنین ۵۳۸۰ هکتار نیز در دست اجرا است و تاکنون مبلغ ۱۰۹۴ میلیارد تومان اختصاص یافته و پیشرفت فیزیکی طرح ۹۲ درصد است.

نیکشاد از آغاز بهره‌برداری از ۳۱۱۰ هکتار از اراضی کشاورزی تجهیز شده به آبیاری نوین با اعتبار هزینه شده ۳۸ میلیارد تومان نیز خبر داد و خاطرنشان کرد: سیستم‌های نوین آبیاری اجرا شده تا قبل از سال ۹۲ حدود ۲۰ هزار هکتار بود که این رقم از ابتدای دولت یازدهم تاکنون به مساحت ۶۵ هزار هکتار رسیده است به طوری که تجهیز اراضی مستعد کشاورزی به سامانه نوین آبیاری بیش از ۳۰۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

به گفته وی، طرح شبکه آبیاری فرعی دشت فتحعلی با مساحت ۳۶۰۰ هکتار و اعتبار ۷۸ میلیارد تومان با اشتغالزایی ۶۰۰ نفر از محل منابع صندوق توسعه ملی نیز اجرا شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تصریح کرد: بهره برداری از ۴ واحد گلخانه‌ای به مساحت ۱۸ هکتار و سرمایه‌گذاری ۶۱ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۱۸۰ نفر نیز انجام خواهد شد در ضمن در این سفر شروع عملیات اجرایی توسعه کشت متراکم گلخانه‌ای در سطح ۲۸۰ هکتار با اعتبار ۹۸۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۲۸۰۰ نفر آغاز خواهد شد.

وی افزود: بهره‌برداری از ۷ طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی با سرمایه‌گذاری ۱۹ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۱۲۵ نفر با ظرفیت جذب و فرآوری مواد خام کشاورزی به میزان ۶۰۰ هزار تن صورت خواهد گرفت. توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی همواره از اولویت های اصلی دولت بوده به طوری که میزان جذب مواد خام از ۵۸۰ هزار تن در سال ۱۳۹۲ به ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تن در حال حاضر رسیده است.

این مسوول ادامه داد: بهره برداری از ۱۴ طرح دام و طیور با سرمایه‌گذاری ۳۶ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۸۶ نفر نیز محقق خواهد شد و عملیات اجرایی طرح مجتمع دام سبک پرتولید اصلاحی بز با نژادهای سانن و آلپاین و گوسفند رامنی، سافولک، برومن با ظرفیت ۱۵ هزار راس دام مولد و سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۲۰۰ نفر صورت خواهد گرفت که در افزایش خوداتکایی گوشت قرمز، شیر نقش بسیار مهمی را ایجاد خواهد کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی طرح کارخانه روغن‌کشی گیاهی به عنوان یکی از طرح‌های مهم اقتصاد مقاومتی کشور در راستای خوداتکایی در تولید روغن گیاهی با ظرفیت ۵۰ هزار تن و سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد تومان با اشتغالزایی ۲۰۴ نفر آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد: علاوه بر طرح‌های قابل افتتاح آغاز عملیات اجرایی ۳۹ طرح مهم و بزرگ اقتصادی تولیدی و عمرانی در زیربخش‌های آب و خاک صنایع تبدیلی و تکمیلی گلخانه دام و طیور منابع طبیعی، آبخیزداری و عشایری با اعتبار ۲۶۸۲۰ میلیارد ریال از محل تسهیلات بانکی، سرمایه‌گذاری بخش و ردیف‌های عمومی خصوصی با اشتغالزایی ۴۷۵۴ نفر بطور همزمان شروع خواهد شد که از این پروژه‌های مهم و موثر در توسعه اقتصادی بخش کشاورزی استان می توان طرح مجتمع دام سبک پرتولید اصلاحی بز با نژادهای سانن و آلپاین و گوسفند رامنی ، سوفولک ، برومن با ظرفیت ۱۵ هزار راس دام مولد و سرمایه‌گذاری ۱۲۰۰ میلیارد ریال که اشتغال ۲۰۰ نفری را بدنبال خواهد داشت اشاره کرد که در توان افزایش تولیدات گوشت قرمز شیر و خوداتکایی کشور بسیار مهم است.

نیکشاد خاطرنشان کرد: کارخانه روغن‌کشی گیاهی به عنوان یکی از طرح‌های مهم اقتصاد مقاومتی کشور در راستای خوداتکایی با ظرفیت ۵۰ هزار تن و سرمایه‌گذاری ۱۰۰۰ میلیارد ریال با اشتغالزایی ۲۰۴ نفر است، همچنین عملیات اجرایی طرح‌های مهم اقتصادی و تولیدی دیگری نیز نظیر مجتمع بارانداز محصولات و بسته‌بندی، مجتمع فرآوری گیاهان دارویی، مجتمع‌های گاو شیری پرتولید و مجتمع های گلخانه ای در این سفر شروع خواهد شد.