به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، هفتمین نشست شورای راهبردی خاک با حضور معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و سایر اعضای شورا امروز درموسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور برگزار شد.

در ابتدای این نشست، جهانبخش میرزاوند مدیرکل دفتر امور خاک کشاورزی گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص تدوین آئین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک و سند خط مشی خاک کشور، لزوم یکسان کردن آمارهای ارائه شده در زمینه فرسایش خاک و سطح زیر کشت دیمزارها در کشور از سوی نهادها و موسسسات ذیربط، شعار روز جهانی خاک و نیز ابلاغ تشکیل دفتر امور خاک کشاورزی توسط وزیر جهاد کشاورزی در چارت سازمانی وزارت جهاد کشاورزی ارائه کرد.

در ادامه این نشست، عادل جلیلی رئیس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور گزارشی تحت عنوان خاک و اکوسیستم های طبیعی با محوریت احیای جنگل های زاگرس ارائه داد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی نیز در این نشست گفت: آئین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک ظرف روزهای آینده برای تصویب در هئیت دولت از طرف وزارت جهاد کشاورزی ارائه خواهد شد.

علیمراد اکبری، گزارش ارائه شده در خصوص احیای جنگل های زاگرس را قابل طرح در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی دانست و تاکید کرد: باید طرحی جامع در خصوص احیای جنگل های زاگرس با مشارکت و همکاری ارکان وزارت جهاد کشاورزی ازجمله معاونت های تخصصی زراعت، باغبانی، اموردام و سایر موسسات ذیربط تهیه و برای اجرا آماده شود.

وی گفت: در راستای حفاظت خاک و پوشش گیاهی، زراعت زیراشکوب جنگل ها باید بر اساس واقعیت های طبیعی قانونمند شود.

درادامه این نشست، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اظهار کرد: پیگیری کننده و مسئول اصلی آئین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک ،دفتر امور خاک کشاورزی است که با توجه به جمع بندی نظرات دستگاه های مختلف در این خصوص و تدوین آئین نامه مذکور. امور خاک کشور از یک بی قانونی به روند قانونی و اجرایی خواهد رسید؛ هر چند این قانون دارای ایراداتی است اما ظرفیت ۲۰ ساله ای برای اجرا نیز دارد.

کامبیز بازرگان یادآور شد: در بحث  منابع خاک، جایگاه خاک در کشاورزی و منابع طبیعی به خوبی تبیین نشده و بیشتر بانگاه فیزیکی به فرسایش و حفاظت کمی به آن پرداخته شده است.

وی گفت: اگرتحقیقات به عنوان یک شاکله مشخص با هدف جامعی تعریف نشود هرگز به نتیجه نمی رسد.

بازرگان تاکید کرد: بخش های اجرایی، تحقیقاتی و ترویج باید در کنار هم برای رسیدن به هدفی مشترک و با هم افزایی فعالیت کنند.

بر پایه این گزارش، در این نشست مقرر شد با توجه به تجربه موسسه آموزش و ترویج کشاورزی در برگزاری مجازی هشتمین کنگره ملی ترویج و آموزش کشاورزی، مراسم روز جهانی خاک نیز با حضور حداکثری دستگاه های ذیربط با شعار تنوع زیستی خاک دنیای پنهان زیر پای ما به صورت مجازی و با محوریت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در آذرماه سال جاری برگزار شود.